| CaSsiDykeNNeDy a întrebat:

Cine imi poate raspunde la aceasta intrebare :Ce este erectia?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Erectia reprezinta cresterea in volum si consistenta (indurarea) penisului, clitorisului, mamelonului, prin acumularea de sange in vasele din interior. De obicei termenul este utilizat pentru a desemna starea dobandita in urma acestui proces. De regula erectia penisului si a clitorisului sunt expresia excitatiei sexuale. Aceasta apare in urma unui stimul psihic, (ganduri legate de sexualitate, emotii, etc) si/sau mecanic (mangaiere), dar poate aparea si spontan, fara acesti stimuli.

Sursa: http://www.clopotel.ro/......ie-26.html

Mai pe intelesul tau, erectia reprezinta scularea penisului.

| Bogdan009 a răspuns (pentru MrAngelus):

Istoria chibritului yawn

8 răspunsuri:
| SmRpT a răspuns:

Probabil asta e raspunsul pe care-l cauti:
Erectia reprezinta transformarea unui organ moale intr-un organ dur, datorita afluxului sanguin si congestiei tesutului erectil din organul respectiv. Tesutul erectil este format dintr-o aglomeratie de vase sanguine speciale (artere helicine) care isi pot mari mult volumul datorita faptului ca prin dispozitive speciale permit ajungerea sangelui in ele, fara a-i da voie sa se scurga inapoi prin vena.

| bkb300 a răspuns:

Abar nu am?

| catalin8910 a răspuns:

Cand ti se scoala rama. big grin Funda?