| adina95 a întrebat:

cu o luna jumate in urma am facut cea mai mare prostie din veata mea.Am acceptat sa fac sex cu prietenul meu,eu am 15 ani,el 17,ne intilneam de un an jumate,aveam incredere in el,nu credeam ca o sa-mi faca una ca asta si am acceptat sa ma culc cu el .Deci am facut sex(eram virgina) si peste 5 zile imi spune sa ne despartim ca nu ne potrivem si ca totul a fost o greaseala,si ar fi bine sa uitam totul(cum e posibil sa uiti tot ce a fost in acest timp,cite momente si clipe frumoase am petrecut impreuna)in fine,problema e ca am aflat ieri ca sunt insarcinata,pina cind nu stie nimeni in afara de sora mea care a mers cu mine la medik la control,nu i-am spus nimic parintilor,ce rusine pe capul lor.Mi-e rusine de lume ce o sa zica profesoarii la scoala sunt o fata exemplara,ma declarat eleva anului timp de 3 ani la rin,in a 5, a 6, si a 7(cea mia inalta medie scoalara) si acum...imi vine sa ma sinucid nu stiu ce sa fac,cu el nu mai vb de o luna,acum nu stiu ce sa fac cum sa procedez,ajutati-ma va rog din toata inima,dati-mi vreun sfat,sa spun parintilor?sa fac avort? ce sa facccc? plizzz.FUNDA SI VOTURI!1

16 răspunsuri:
| Komododragosh a răspuns:

Pfff, asta se intampla mai des decat crezi draguto, crezi tu ca s-a despartit de tine pnetru ca cica nu va potriviti? Logic ca s-a despartit pentru ca stie ca a ejaculat in tine si ca vei fi insarcinata. Cu totii facem greseli, nu aveai de unde stii ca va face el asa, cum va proceda el. Te inteleg perfect, si lucrul cel mai corect ar fi sa le psui parintilor, ei te vor ajuta sa faci avort. Un copil la 15 ani nu ai cum sa-l cresti, nu esti pregatita pentru asa ceva, si gandeste-te ca un copil trebuie sa aiba si un tata, dar in fine, esti mult mult prea mica pentru asa ceva.
Lectiile de viata sunt dure draguto si sper tare mult sa treci peste asta. Da, este vina ta, dar cu totii facem greseli, nu este nimeni perfect, nu trebuie sa fii criticata ci sprijinita.
Mult succes iti doresc, sper sa treci cu bine, sa ma anunti si pe mine sa stiu daca esti bine.

| Cosmiinna a răspuns:

Ce cretin straight face. in legatura cu ceea ce a facut din cate am auzit un baiat poate sa stea cu o fata oricat de mult timp doar ca sa o aiba in pat fara ca macar sa aiba vreun sentiment pentru ea. e normal ca dupa un an si jumatate ai avut incredere in el si NU e vina ta, e vina lui pentru ca tu erai virgina e normal sa nu sti cum sa te protejezi sau ce sa faci. cred ca treci printr-o situatie devastatoare. fa ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine, vorbeste cu parintii tai si nu trebuie sa fie un motiv de rusine chestiile astea se intampla zilnic. Doamne ma minunez pe zi ce trece de specia masculinastraight face. Fi tare, nu trebuie sa iti nenorocesti viata pentru un om lipsit de scrupule. te-am pupat si sper sa iei decizia corecta:*

| NuamnumesuntANM a răspuns:

Da spune-le parintilor si da sa faci avort adica ii un lucru rau si zi-mi de unde-i baiatu ca ii sparg fata daca te-o lasat singura stiind ca ai un copil.

| koopman a răspuns:

Buna.In legatura cu tipul.El vroia doar sa te aiba in pat,vroia doar sa faceti sex.
Si acum problema ta.
Pai trebuie sa vorbesti cu parinti tai ei te vor ierta, pentru ca te iubesc, si va trebui sa faci avort.Cu scoala nu-i problema...ia-ti scutire medicala o saptamana sau 2 pe motive ca esti bolnava, iar ei, nor sa stie nimic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Adina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BLeur a răspuns:

Să l-e spui părinţilor, pentru că ei vor ştii ce au de făcut.chiar dacă te vor certa, eu ştiu mereu ce este de facut.iar cu acest băiat.este bine să l-e spui părinţilor cine este el...să-l cunoască pentru că şi-a bătut joc de tine, a vrut doar o noapte să se simtă bine.La 15 ani să fi însărcinată straight facenu-i bine deloc. Spune-le părinţilor tot ce s-a întâmplat, Iar când aţi făcut sex, trebuia să vă protejaţi.Pa-pa.

| RawGrey a răspuns:

Foarte trist. Eu zic să le spui parinților si depinde de mentalitatea lor dacă vor hotarî să faci avort/sa naști copilul( nu recomand ai si tu școala, trebuie sa o termini ) si cu baiatul acela... dacă o să naști copilul ( NU RECOMAND! ) poti sa-i ceri pensie alimentară. Eu zic sa le spui parinților și să hotarâți impreună. Ințelege-mă, sunt unele momente in viață peste care nu poti trece singura! Dacă vor afla singuri o sa fie situatia si mai gravăștii proverbul acela Greșeala recunoscută este pe jumatate iertată. Mult succes, sper să treci cât mai repede si cat mai in avantaj peste hopul acesta greu din viața ta. Sanatate multă!

| andreiboss31 a răspuns:

Mai bine nu faci avort, dupa ce duci nasterea la termen nu vei regreta decizia asta.

| AngelGirl5 a răspuns:

Ufff, draga mea. Te'ai cam ars la faza asta... en fine. Multe fete patesc asta sad. Imi pare rau pentru tine. Sfatul meu este sa le spui parintilor, chiar daca pentru ei va fi o mare dezamagire. Merita sa stie pentru ca nimeni nu te poate ajuta mai bine decat proprii tai parinti. Chiar daca acum vor fi extrem de suparati pe tine, mai incolo ai sa vezi ca le va trece, iar tu vei putea sa cresti din nou in fata lor. Stiu ca ti se pare un lucru foarte greu, dar trebuie sa faci asta. Un copil la varsta ta iti va distruge viata, deci avort trebuie sa faci oricum. Si vei trece mai usor, spunandu-le parintilor. Ai grija de tine. Daca vrei sa mai vorbesti despre asta, trimite-mi id-ul tau si vorbim :*

Răspuns utilizator avertizat
| sebilici a răspuns:

Ma, cat poate sa coste un prezervativ in zilele noastre?

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Eu zic sa ii spui mamei tale si ea va decide totul mai bine ar fi sa avortezi stiu ca este un lucru rau dar nu ai ce sa faci gandeste-te la media ta scolara daca o sa ai un copil nu mai ai cum sa te duci la scoala

| manoficial123 a răspuns:

Cwrva

| alexutza_9480 a răspuns:

Vorbeste cu parintii, sau macar cu mama ta (mama e cea mai una prietena) Si hotarasti cu ea ce e de facut!

| adina95 explică:

Va multumesc din suflet la toti ca matzi incurajat, voi incerca sa vb miine cu parintii spre ca ma vor intelege;( sadsadsad