| Jok12345 a întrebat:

daca niciodata cand m-am masturbat, nu am observat sa am lichid preejuculator inainte de ejaculare, inseamna ca nici in timpul sexului nu voi avea? Dar observ mereu ca dupa ce ejaculez ca iesa un lichid alb ce nu e sperma, este incolor, asemenea apei.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul a circa 12-15% din numarul total al barbatilor, ca urmare a cercetarilor medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si s-a adeverit statistic faptul ca din anumite afectiuni medicale, glandele bulbouretrale (Cowper) NU functioneaza si din acest motiv niciodata NU produc lichidul preejaculator. In privinta lichidului care este eliminat in cazul tau dupa ce are loc /se produce procesul de ejaculare, este indicat sa te prezinti la un laborator pentru a fi analizata natura si calitatea secretiei respective printr-o spermograma. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Willis a răspuns:

Acel lichid incolor, da, este cel de lubrifiere, ăsta este rolul lui. Și este foarte normal să apară înaintea actului propriu-zis, mai cu seamă în timpul preludiului, la ambii parteneri (de unde și vorba, la fete se umezesc jos și la băieți este la fel). Dacă la tine apare la sfârșitul masturbării nu este chiar în regulă. Dar până ajungi la doctor, poți ajuta cu salivă, altfel așa pe uscat se va produce o iritație care va însemna neapărat pauză, vreo câteva zile, o săptămână. Oricum lichidul preejaculator trebuie să apară înaintea terminării.