| monomaniac a întrebat:

De ce credeti ca ne indragostim de persoanele nepotrivite sau imposibil de avut vreo relatie cu respectiva/respectivul, voi credeti ca aceasta dragoste este intamplatoare sau nu? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O patim numai cand suntem imaturi si avem impresia ca totul ni se cuvine. Pe masura ce ne maturizam si ne invatam valoarea si locul, nu mai patim asta, fiindca dragostea adevarata este un complex de sentimente si atitudini, nu te indragostesti netam-netasam sau de o persoana cu care nu ai multe in comun.

| Wihox a răspuns:

Pentru ca toata actiunea asta de indragosteala trebuie sa duca la procreeere. Cand un mascul se "indragosteste" de o femela, acesta vrea sa isi asigure urmasi big grin. Unui barbat ii pasa semnificativ mai putin de aspecte in aceasta directie. Suntem programati doar sa inmultim indiferent de conditii :v. Insa o femela trebuie sa accepte doar masculi sanatosi si puternici sa procreeze pentru ca urmasii sa fie la fel.

In traducere daca nu esti suficient de bun sa procreezi nu o sa-ti gasesti o fata decat cu un compromis :v.

Datoria ta naturala este sa gasesti cat mai multe fete si prin faptul ca te-ai indragostit de una anume inseamna ca este cea mai buna pentru acest soi de acitivitati daca ma intelegi, insa daca nu esti suficient de bun pentru standardele ei nu se va intampla nimic :v. Ordine naturala in esenta insa de-alungul timpului s-a mai diminuat dar baza ramane la fel.

| RAY a răspuns:

Ceva ne atrage la persoana respectiva fizicul, carcaterul acelei persoane, in viata nu poti avea mereu ceea ce isi doresti, degeaba iubesti o fata daca ea nu te place la fizic, in mare parte atractia sta in atractia fizica, vei vedea ca in timp isi va trece si tie mai repede indragosteala cand trece de 25 de ani,dragostea nu-i atractia fizica e ceva mult mai mult,de asta spun evita prietenile cu fete ca vei fi in freindzone si vei suferi mult, daca vezi ca nu te place asta e,dar nu-i deveni surioara masculina,aceasta dragoste inseamna ca te atrage ceva la ea,nici eu nu stiu de ce ne indragostim doar de unele persoane e ceva ce nu stiu,atractia fizica da stim,da dragostea e un mister, nimeni nu se sinucide din cauza unei atracti fizice, eu am observat ca ma atragea carcaterul ei, ne potriveam in multe, poate asta e dragostea nu stiu

| Voidwithin a răspuns:

Ca este intamplatoare sau este mana destinului, nu este prea relevant.
Important e daca esti capabil sau nu de o astfel de relatie...
Fiecare relatie e diferita pentru ca oamenii sunt diferitii si probabil ca nu exista o formula magica sau chiar sansa de 100% ca urmatoarea relatie va fi cea la care ai visat toata viata.

| sweetys a răspuns:

Pentru ca suntem idioti si desi stim ca vom sfarsi prin a suferi dupa acea persoana noi totusi ne indragostim de ea. Alt raspuns mai bun nu am putut sa gasesc mi-am pus si eu intrebarea asta si asta e singurul raspuns plauzibil.

| Dugalle a răspuns:

Pentru ca suntem inconstienti si avem 0 maturitate sentimentala sau hai na, amoroasa.