| anonim_4396 a întrebat:

de ce toti copiii de 12-16 ani sunt asa de disperati sa-si gaseasca o fata/un baiat cu care sa aiba o relatie, adica nu pot sa-i inteleg, si eu am 16 ani, da nu pot sa-mi inteleg unii prieteni care sunt disperati sa aiba o prietena, adica si eu am avut prietena, da asta nu inseamna ca acum nu pot sa traiesc fara ea, dar unii se comporta de parca ar venii sfarsitul lumii daca nu au prietena.Plus ca fetele sunt mai ceva decat baietii (nu spun de toate fetele), se dau pe langa toti fraierii, si daca au ocazia ca unu de 25 de ani sa se de-a la ele ii cedeaza de urgenta, in maxim 2 -3 zile sunt impreuna.Nu pot sa-mi dau sema ce-i cu ele, sunt proaste sau pur si simplu disperate sa faca sex? laughing Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pentru ca suntem sufocati de ideea de cuplu. Si nu doar cei de 12-13 ani, ci toti. Iar noi ne-am simti foarte bine doar cu noi insine, insa in majoritatea cazurilor te simti aiurea din cauza celorlalti. De exemplu, la toate petrecerile, nuntile, cupluri. Cand toata lumea se ridica la dans, iar tu ramai singur pe un scaun, nu te simti tocmai bine. In vacante, la fel. Indiferent la ce hotel te duci, cupluri.De ziua indragostitilor (pe care o consider o tampenie), iar. Nebunia relatiilor! Cat despre fete, aici e alta problema. Multe dintre ele isi plaseaza partenerul in centrul universului lor, iar a fi cu un baiat reprezinta principala lor realizare. Cand se intalnesc si unele dintre ele povestesc ca "al meu ma duce diseara la film/ vine si ma ia cu masina/plecam impreuna in x loc", observi ca baietii le trimit mesaje, ca le tot suna, ca au pe acel cineva langa ele, apare dorinta de a fi cu cineva, indiferent cu cine, tocmai pentru a nu mai fi singur. Mi s-a intamplat si mie asta. Cea mai buna prietena a mea este intr-o relatie, eu nu, dar nu am facut niciodata caz de asta. Vara trecuta ea si iubitul ei au stabilit sa mearga cu inca nu stiu cate persoane la mare. Am vrut si eu sa merg, dar mi-a spus in fata "ah, da. poti sa mergi daca vrei, dar sa stii ca o sa fim numai cupluri". Sau: am iesit de multe ori la film. Bineinteles, biletele prietenelor mele erau platite de iubiti, floricelele la fel, la coada de bilete stateam eu si restul baietilor. Cand ieseam, pe ele avea cine sa le duca acasa, pe mine nu. Cand era un film horror, ele aveau pe cine sa se arunce. Si sint multe alte exemple. Nu m-am plans absolut niciodata.Dar cu toate astea nu m-am aruncat in bratele primului venit.

| BubuLina999 a răspuns (pentru raluk27):

Bravobig grin...am exact aceeasi parere

17 răspunsuri:
| Gabica a răspuns:

Ca na,asa e "cool",in ambele cazuri.
Pentru baieti,normal ca sunt disperati sa aiba prietena,ca apoi sa se dea mari in fata celorlalti prieteni le fel de disperati ca au facut cine stie ce, desi nu prea au facut nimic, cel mult sa se atinga sau ceva de genu'.
Iar pentru fete, ca sa para mai bune in fata celorlaltor, iar daca au ocazia sa fie cu unu' de 25 de ani,e si mai bine,ca poate mai are si ceva bani, o duce la un club ceva si apoi ii face felu'.Iar cei care apeleaza la chestii de genu' asta sunt chiar fraieri, ce naiba?! Daca nu esti in tare sa cuceresti pe una de varsta ta, lasa-te frate de meserie, ca alea de 14 ani n-o sa-ti indeplineasca tie dorintele si e posibil sa te mai si trezesti cu "tati" la usa dupa ce le-ai tras-o si te-ai plictisit de ele...

| Azµre a răspuns:

Să-ți răspund pe rând la cele spuse de tine.
1) Copii de 12-16 ani se uite prea mult la filme porno și speră să pună și ei cucu în colivie, doar că nu reușesc, schimbă fetele una după alta, până dă de una care poate îi lasă să o atingă de sani, de cur, să se culce cu ei și așa mai departe. Când ăștia dau de una care face cele spuse mai sus și aia rupe relația încep să plângă după, dar trec mai departe. ( Că au făcut sex e doar în mintea lor, ei doar au pus mâna pe o țăță ceva. )
2) Fetele din ziua de azi au multe exemple negative, gen bieber, pariu cu viața, iubiri secrete și alte tâmpenii în cap. De aici și goana după băieți smecheri, cu bani da în realitate niște fraieri, terminați, care la 20-25 de ani nu sunt sănătoși dacă umblă cu o puștoaică de 14-15 ani, da vorba aia p-alea le poate fraieri ușor. Și așa sunt multe proaste pe pământul acesta, vreau să fiu virgină da sug cucul și se ard în cur că e la modă.
Răspunsul e simplu la a doua întrebarea sunt prea proaste să vadă că un băiat de vârsta lor le plac și le cântă în strună.
PS: Era să uit, după ce se culcă cu aia marii, zic că au făcut-o cu un cuc de 20 de centimetrii când în realitate are vreo 10 cm.

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca traverseaza o perioada grea(pubertatea) si au nevoie de iubire si de confirmare(a propriilor capacitati, reusite, etc), iar parintii, cei care au trebui sa le ofere asta nu au timp de asa ceva. Asa ca ele cauta in alta parte iubirea. ``Disperate`` dupa sex sunt pentru ca in corpul lor e o avalansa de hormoni pe care nu o pot controla si nu o pot intelege. Diferenta dintre aceasta generatie si cele trecute e ca acum au parte de stimuli erotici din toate partile: pornografie gratuita si accesibila oricui, poze cu femei dezbracate in toate revistele, trimiteri cu tenta sexuala la fiecare al 2lea articol sau adoua emisiune, filme (nu xxx)pline de scene de iubire foarte explicite si etc. Generatiile trecute erau mai ferite de astfel de stimuli.
Plus ca vad ca cele care fac asta ajung departe foarte usor.

| M25M a răspuns:

Sunt crescuti prost cu o libertate mai mare cu, implinirea fiecarui moft plus ca se mai i-au si dupa toate tampeniile de le vad la televizor.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru M25M):

Pai si eu am libertate si nu pot spune ca sunt sarac, dar asta nu inseamna ca ma duc sa-mi cumpar tigari sau bere si sa ma imbat doar pentru a le arata celor din jurul meu cat de "matur" sunt, asa cum fac unii. straight face

| Vix999 a răspuns:

Teribilism, teama de a nu fi judecati sau ignorati, dorinta de a avea cu ce se lauda, dorinta de a "domina", de a iesi in evidenta, educatie gresita, conceptie proasta asupra sexului...oho, motive sunt o gramada.

| FearOfTheDark a răspuns:

Nu! Cand vine vorba de sex nu se baga.Eu nu am ajuns nici la 16 dar am trecut de 12 si intr-o zi m-am gandit sa fac un studiu pe tema asta.Adica mai bine zis sa imi studiez colegele(nu am prietene de-astea retardate) si sa vad cam cum procedeaza ele.Si am ajuns la o concluzie dezamagitoare:Ca fetele isi doresc o relatie pentru ca vor afectiune, se cred in basme cu printi care se lupta pentru printese(ele fiind printesele) ajungand de fapt la un stadiu de dementa.Stadiu pe care el il numesc dragoste...Si vai se tin de mana cu un nespalat de 20 de ani si se lauda la prietene:Vai draga dar pisoias al meu are 20 de ani e la facultate are masina sa vezi ce am facut cu el la 12 noaptea.Voi proastele stateati in pat va uitati la Disney si eu m-am rupt laughing)
La baieti e alta treaba.De pe la varsta de 12 ani sa zicem vine turbarea.Hormonii umbla prin ei se strecoara gratios si pana la urma nu ajung la ceva anume.Se iau de mana cu o proasta(de regula sa fie mai mare ca e mai dezvoltata) si umbla pe la prieteni si sunt barbati ei ma laughing)) Bai deci vad cazuri cu baieti pe Facebook de genul:Sunt barbat, sunt cu o bunaciune, pun mana pe ea si simt cum ma vrea vai si ce fac eu cu ea rupem patu'.De abia daca o saruta si cand se tine cu ea de mana ii transpira de emotielaughing). Sper ca ai inteles.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru FearOfTheDark):

rolling on the floor Da, am inteles.

| FearOfTheDark a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Sincer asta e realitatea si dimineata trebuie sa facem o baie rece, sa bem o cafea si sa ne dam o data cu capul de perete ca sa revenim la realitate.(sper sa o iei ca pe o gluma; nu cred ca a facut vreodata cineva asa ceva laughing )

| NuMaContrazice a răspuns (pentru FearOfTheDark):

O sa incerc maine dimineatawinking, promit! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| ChalkOutline a răspuns:

Moda asta...

| Julyanne a răspuns:

A doua varianta.Dar sa stii ca conteaza si cu cine ai fost.

| Annayra2001 a răspuns:

Copii de 9 ani sunt impreuna, si nu fac sex, e frate-meu are prietena au 9 ani, si nu inseamna ca fac sex! sunt prieteni, se pupa pe gura atat!

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Annayra2001):

Am zis eu ceva de copii de 9 ani? straight face

| Oana92 a răspuns (pentru Annayra2001):

Si din punctul tau de vedere e normal sa faca asta? pai daca acum se saruta ...pana la 13 ani o sa fie satui de sex. voi aveti parinti, ce faci ei in timpul asta?
cand o sa-si traiasca copilaria? cand o sa se joace?