| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, din cauza uscaciunii vaginale contactul sexual nu a fost tocmai cel mai lejer. Insa de ieri(dupa ce am finalizat actul) am observat o sangerare usoara. Se poate observa doar daca imbib putina hartie,in rest nu se imprima pe tampon/chilot. De ce spun ca nu a fost cel mai lejer, pentru ca partenerul meu intra desi se simtea ca nu e lubrifiat locul. Pe moment nu au fost probleme(doar mici intepaturi, eu sunt obisnuita fiindca sunt asa de cand ma stiu, locul niciodata nu e lubrifiat cum trebuie/deloc)insa dupa am observat-o si mai mare uscaciune, inflamarea labiilor mici si a intrandului in vagin, inclusiv aceasta sangerare fina(de ieri seara).
Poate fi din cauza uscaciunii fiindca zona a fost oarecum agresata sau altceva?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cu mare drag!
Poate ca nu este o alergie propriu-zisa, ci doar o intoleranta.Ai putea incerca sa testezi aceasta teorie.Ar putea sa nu fie nici macar latexul in sine, ci lubrifiantul folosit de producator (lubrifiantul pe baza de apa poate sa nu fie cel mai bun in cazul anumitor persoane, dupa cum am mai spus), sau o combinatie intre cei doi factori.
Important este sa descoperi cauza si sa gasesti o solutie, pentru ca nu poti avea astfel de experiente neplacute din nou si din nou...

Cat despre sangerare, daca provine de la microleziunile provocate la nivelul fibrelor musculare ale peretilor vaginal, iar contactul sexual cu pricina s-a produs recent, este normal sa fie de culoare roz, asta insemnand ca este o cantitate mica de sange amestecata cu secretie vaginala.
In schimb, culoarea maro inseamma ca sangele amestecat cu secretii este oxidat, ceea ce ar fi normal in cazul in care contactul nu a fost tocmai recent (s-a produs acum mai mult de 24 de ore), dar ridica semne de intrebare, in cazul in care contactul a fost recent totusi, in cazul acesta putand sa provina din sangele rezidual de la nivelul colului si al uterului.

Nu exista o perioada maxima sau minima de vindecare. Daca sunt microleziuni ale peretilor vaginali, vor trece de la sine.Insa daca provenienta sangerarii este alta, atunci situatia se schimba din mai multe puncte de vedere.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba barbatul, ca acesta este incompetent! happy
Glumesc, dar exista oaresce adevar in gluma asta, fiindca uscaciunea vaginala se datoraeza lipsei de excitare, la tine.
Nu-i mai permite sa intre vaginal, pana nu invata sa-ti faca un PRELUDIU bun, ca sa te umezesti si tu f bine, sexul devenind placut si relaxant pentru amandoi.

| Floridori a răspuns:

In primul rand, o candidoza cu o recurenta atat de mare NU se vindeca si NU se poate tine sub control cu niste creme (mai ales daca asta inseamna Canesten...).
Candidoza recurenta se trateaza cu 2 saptamani de ovule, in paralel cu antifungice/antibiotice pe cale orala, dupa care se face un tratament de mentinere de cel putin 6 luni cu antifungice/antibiotice orale cateva zile pe luna.
De aceea, ar trebui sa te prezinti neaparat la medic, astfel incat sa ti se prescrie acest tratament.
Cu cremele utilizate (poate nu in cel mai corect mod), nu vei face decat sa intaresti si mai tare fungii si nu numai ca infectia va fi din ce in ce mai greu de tratat, dar va avea o recurenta coplesitoare.
Asa ca, daca tii la sanatatea ta, mergi la ginecolog, explica-i cat de serioasa este problema si respecta intocmai tratamentul pe care ti-l va prescrie, tinand cont si de anumite lucruri ca de exemplu: sexul este interzis pe perioada tratamentului (indiferent daca este protejat sau nu si ma refer doar la perioada de 15 zile), incearca sa nu folosesti lenjerie intima din material sintetic, nu folosi produse cosmetice cu parfum in zona intima, inclusiv sapunuri sau geluri foarte parfumate, nu iti face spalaturi vaginale, nu folosi absorbante zilnice si daca ai posibilitatea, absorbantele din zilele de menstruatie sa fie din bumbac.

In majoritatea cazurilor, candidoza corelata cu uscaciunea vaginala se datoreaza spalaturilor vaginale. Daca faci si tu parte din aceasta majoritate covarsitoare, renunta definitiv la acest obicei nociv.Vaginul este un organ intern si nu spalam organele interne.Vaginul se curata si se hidrateaza singur datorita secretiei vaginale sanatoase.De aceea este important sa te tratezi cum se cuvine, mai ales ca o recurenta atat de mare poate provoca afectiuni mult mai serioase ale colului uterin, dar si la nivelul uterului.

Abia dupa ce vei fi vindecata de aceasta infectie fungica, daca uscaciunea vaginala persista, poti folosi Vagisan crema, sau ai putea lua in calcul faptul ca ai putea avea o reactie nu chiar ideala la latex si poate ar fi o idee sa cautati sa folositi alte metode de contraceptie.

Faptul ca descrii ca ai labiile umflate si vestibulul vaginal inflamat, deja inseamna ca trebuia sa mergi de mult la medic pentru a lua un tratament corect. Faptul ca ai permis candidozei sa se intareasca si sa persiste, ar putea aduce din ce in ce mai multe probleme si afectiuni.
Sangerarea poate fi datorata microleziunilor la nivelul musculaturii pretilor vaginali, dar ar putea fi si din cauza faptului ca infectia a avansat si a inceput sa iti afecteze colul uterin.Asa ca in locul tau, as merge cat mai curand posibil la medic.

Multa sanatate!

| Ellzzz a răspuns (pentru Floridori):

Buna seara! Am folosit antifungice si antibiotice timp de doua saptamani, impreuna cu o crema si ovule. Am fost la control la ginecolog, iar el mi-a prescris tratamentul strict pentru doua saptamani dar nu pentru inca alte 6 luni cum dvs ati mentionat. A precizat faptul ca daca mai apare vreodata, sa urmez acelasi tratament pe care l am avut atunci
Mi am pus problema si de reactii adverse la latex, insa nu sunt 100% convinsa ca este motivul asta. Partile anatomice umflate acum sunt ok, prezint o oarecare senzatie de usturime dar nu mai este umflat, m-am gandit ca cel mai probabil nu a recidivat candida ci doar din cauza faptului ca nu am fost lubrifiata cum trebuie, drept urmare a fost ca un fel de..agresiune sa zic

| Ellzzz a răspuns (pentru Floridori):

Dar nu, niciodata nu am facut spalaturi vaginale, strict exterior, impreuna cu lactacyd antifungic. Crema pe care o folosesc este clotrimazol

| Floridori a răspuns (pentru Ellzzz):

Acele 6 luni de mentinere sunt strict in cazul recurentei dese, la mai putin de 3 luni de la infectia anterioara.Acum depinde si de momentul in care ai fost la medic.
Sigur, eu nu puteam sa stiu exact detaliile, asa ca am incercat sa dau un raspuns cat mai complet doar din ce am inteles in urma raspunsurilor tale, asa ca sper sa nu fie nimic cu suparare.

Clotrimazolul este excelent, insa are o mica hiba (la fel ca orice alt antifungic) si anume ca, folosit des, fungii incep sa capete rezistenta la el si sa ajunga sa se adapteze, astfel incat sa nu isi mai faca efectul la un moment dat.De aceea, atunci cand recurenta este atat de suparatoare, se foloseste o schema de tratament pe termen mediu, care implica utilizarea de antifungice si antibiotice combinate.In acest fel, fungul nu se poate adapta si in cele din urma infectia este invinsa.

M-am gandit la o anumita intoleranta in cazul latexului deoarece am mai cunoscut persoane care aveau astfel de manifestari, inclusiv la un moment dat ajungeau sa aiba inflamatii precum cele descrise de tine.Desigur ca se pot datora faptului ca nu erai lubrifiata corespunzator, dar poate fi si un cumul de factori.
Daca inca nu ai facut o proba pentru cateva saptamani, o poti face astfel incat sa iti dai seama daca prezervativul joaca un rol in aceasta problema sau nu.De exemplu, ai putea folosi o alta metoda de contraceptie o perioada, astfel incat sa poti compara cum este cu si cum este fara, dar nu in cazul unui act izolat, ci pe anumite perioade (de exemplu o luna doar cu prezervativ, iar urmatoarea fara).
Daca ai alege o alta metoda contraceptiva, precum ovulele cu spermicid, de exemplu, acestea ajuta si la lubrifiere, din moment ce contin si uleiuri ce ajuta la efectivitatea substantei active.Asta ca o idee, dar sunt si alte optiuni.

Daca nu a recidivat candidoza si nu va fi nevoie sa mai faci tratament, ori la terminarea tratamentului daca va fi cazul, ai putea lua in calcul utilizarea unei creme pentru uscaciunea vaginala, ca de exemplu Vagisan.Ai putea incerca si un tratament pentru a imbunatati calitatea florei vaginale sanatoase (ovule Softigyn). Sunt cateva idei care ar putea ajuta.Sigur, ai optiunea lubrifiantului pe care il gasesti in farmacii si supermarketuri, acela pe baza de apa, dar acela este o solutie temporara, care ar putea ajuta strict cat dureaza actul, inca continutul acestuia poate avea ca efect tocmai uscaciunea vaginala in cazul in care tu deja ai aceasta problema si l-ai folosi in mod constant.

Cat despre spalaturile vaginale, ma bucur mult ca nu esti adepta.Aud tot mai multe femei care fac asta si nu isi dau seama ca isi fac rau cu mana lor.

| Ellzzz a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am folosit prezervativ si cam de fiecare data ma alegeam cu o uscaciune si o oarecare iritatie/usturime, dar niciodata nu m-am gandit ca as putea fi alergica fix la lucrul asta.
Ma ingrijoreaza doar faptul ca sangerarea asta suuuuper fina nu trece de pe la vreo 23-00 de ieri cam asa, in prezent avand firisoare fine de sange care nici macar nu au culoarea propriu-zisa, ci un roz pal-maro deschis, doar pe hartie, altfel nici nu se vad
Momentan nu ma panichez ca nu e vreo hemoragie abundenta dar nici nu stiu cat e perioada maxima sa zic asa de sangerare cat sa las fara sa fac nimic sau sa incep sa ma panichez

| Floridori a răspuns (pentru Ellzzz):

Cu mare drag!
Poate ca nu este o alergie propriu-zisa, ci doar o intoleranta.Ai putea incerca sa testezi aceasta teorie.Ar putea sa nu fie nici macar latexul in sine, ci lubrifiantul folosit de producator (lubrifiantul pe baza de apa poate sa nu fie cel mai bun in cazul anumitor persoane, dupa cum am mai spus), sau o combinatie intre cei doi factori.
Important este sa descoperi cauza si sa gasesti o solutie, pentru ca nu poti avea astfel de experiente neplacute din nou si din nou...

Cat despre sangerare, daca provine de la microleziunile provocate la nivelul fibrelor musculare ale peretilor vaginal, iar contactul sexual cu pricina s-a produs recent, este normal sa fie de culoare roz, asta insemnand ca este o cantitate mica de sange amestecata cu secretie vaginala.
In schimb, culoarea maro inseamma ca sangele amestecat cu secretii este oxidat, ceea ce ar fi normal in cazul in care contactul nu a fost tocmai recent (s-a produs acum mai mult de 24 de ore), dar ridica semne de intrebare, in cazul in care contactul a fost recent totusi, in cazul acesta putand sa provina din sangele rezidual de la nivelul colului si al uterului.

Nu exista o perioada maxima sau minima de vindecare. Daca sunt microleziuni ale peretilor vaginali, vor trece de la sine.Insa daca provenienta sangerarii este alta, atunci situatia se schimba din mai multe puncte de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai fost excitata, cred ca nu ați inițiat preludiu propriu zis, pentru a te "umezi" puțin, ori nu cunoaște partenerul cum sa te ducă la excitare, sau poate ai tu o problema idk. Da-te cu lubrifiant în acea zona, sunt de la durex destule prin farmacii. Se întâmplă uneori aceasta problema cu 'uscăciunea' pe modul : fast f. u. c. K! Dacă crezi ca ai probleme, fă-ți o programare la un medic ginecolog.

Multă sănătate.

| Ellzzz a răspuns (pentru anonim_4396):

Preludiu am avut. Doar ca imediat cum sunt lasata chiar si putin, gata, ma usuc imediat. O fac cu prezervativ si de la el ma usuc am observat foarte rapid decat daca as face o normal. Problema e ca eu acum ceva timp am avut candida si nu stiu daca influenteaza vaginul cat sa fie uscat dupa. In orice caz, sangerarea asta fina e normala? Nu ar trebui sa se opreasca in maxim o ora? Ca de aseara este.

| anonim_4396 explică (pentru Ellzzz):

Probabil treci printr-un alt episod de candida, sunt cam 4 pe AN. Probabil prezinți semne si simptome severe, precum inrosire extinsa, edem si prurit care determina fisuri, crapaturi sau ulceratii. Evita Băile fierbinți, produse ce conțin parfum, geluri spumante de dus, absorbante, tampoane interne parfumate. Folosește produse cu PH NEUTRU.

Nu este normal sa sângerezi, trebuie sa mergi la un medic ginecolog. Probabil cum nu ai fost în acea zona WET, sexul propriu zis a fost puțin cam brutal pentru condiția ta medicala, și a survenit aceste sângerări din cauza "agresiunii " contactului sexual.
Folosește lubrifiant, atat tu cât și partenerul. Folosește lubrifianți pe baza de apa; adaugă în dieta ta iaurt și ulei de in; poți aplica also și ulei cu vitamine E.

| Ellzzz a răspuns (pentru anonim_4396):

4 pe an spui? De la inceputul anului a recidivat de mult mai multe ori dar am incercat sa o tin sub control cu anumite creme

| anonim_4396 explică (pentru Ellzzz):

Da, câteodată pot fi și reacții adverse chiar de la tratament. Ar trebui sa ai o dieta bogata în fructe și legume sa îți susții imunitatea, când imunitatea este deficitara atunci pot apărea și astfel de probleme mai frecvent decât ar trebui.
Eu ți-aș sugera sa vizitezi un ginecolog și sa urmezi un tratament adecvat, sa ii spui problemele, nu este deloc normal sa sângerezi. Consuma iaurt 3 săptămâni, și adaugă ulei de in în salate, te vor ajuta puțin, dar din păcate tot trebuie sa vizitezi un medic specialist. Ți as sugera sa schimbați și prezervativ-ul, uneori și unele prezervative pot crea disconfort. Sa te stimuleze prima oara cu un anilingus.