| anonim_4396 a întrebat:

Eu cu prietena mea, trecem printr-o perioada mai "nasoala". Ne certam cam des in ultimul timp, adica nu sunt chiar certuri, mai degraba discutii aprinse. Pur si simplu incepem sa ne contrazicem si pe cel mai banal lucru. Pana acum, amandoi am trecut prin toate starile, emotiile si sentimentele. Am trecut si printr-o gelozie foarte puternica, dar pe care am rezolvat-o. De curand, mi-a reprosat ca sunt gelos si posesiv si ca ar trebui sa lucrez la comportamentul meu. M-am gandit, si i-am dat dreptate, poate chiar asa am fost si am inceput sa lucrez la defectele astea. Dar lucrul care m-a deranjat este ca ea imi cere mie ce ea nu poate sa-mi ofere. Adica si ea e foarte geloasa si posesiva peste masura si imi spune ca eu am problemele astea laughing. Destul de des aud de la ea "aaa, te duci acolo sa se uite altele la tine?!". Ei nu-i place sa mearga la strand, are o problema cu asta, pur si simplu nu vrea. M-am rugat ceva de ea, si raspunul ei a fost un "nu" categoric, dar mi-a spus sa ies cu baietii. Cand am anuntat-o ca ies la strand cu baietii, a luat foc laughing "ai grija ce faci acolo. Poate schimbi numere de telefon. Asta e prima si ultima oara cand iesi la strand vara asta, iti ajunge o data". Si eu tind sa cred ca problema e de fapt la ea, nu la mine. Recunosc, si eu am o problema cu gelozia, dar nu in asa fel laughing. Ea cand imi spune ca iese cu fetele, n-am nimic impotriva. Si am impresia ca toate astea se leaga de incredere. N-are incredere nici in mine, dar nici in ea. Ea a fost pe genul pana acum "eu am voie, tu nu", cel putin mie asa mi s-a parut laughing. O sa lupt pentru relatia asta cat pot de mult, pentru ca o iubesc foarte mult. Daca mi-ati da cateva sfaturi, v-as fi recunoscator.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Are complexe sigur si lipsa de incredere in ea si in tine.
Singura solutie e sa discuti cu ea.Incearca sa o convingi sa iesiti impreuna sa vada ca nu faci nimic gresit.Convinge-o sa isi gaseasca o ocupatie,fa-i complimente, ofera-i atentie, fai cate un cadou, spune-i lucruri frumoase si poate in timp va incepe sa se simta mai bine in pielea ei.
Poate a fost inselata intr-o fosta relatie si de acolo teama ei, dar tu daca o iubesti poate o poti convinge ca e singura femeie din viata ta.
Gelozia este o boala grea iar daca nu o sa mai rezisti in ritmul asta si nici ea nu constientizeaza ca are o problema ori mergi cu ea la o consiliere de cuplu, ori las-o.

| Neorxnawang a răspuns (pentru Freya1):

Nu cred ca esti psiholog ca sa spui despre un om ca are `complexe`, gandeste de 2 ori inainte sa afirmi ceva.

| stop99 a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu cred ca i-am dat vreodata motive de neincredere. Am facut absolut tot ce ai spus tu. Atentia pe care i-o ofer ei, nu i-am oferit-o nimanui, adesea o complimentez. Ea imi spune mie ca n-o las pe ea sa faca nimic, cand de fapt, e total invers laughing. O sa vorbesc, cu ea pe tema asta si trebuie sa o fac sa inteleaga. Multumesc mult!

| Freya1 a răspuns (pentru Neorxnawang):

Nu trebuie sa fi psiholog ca sa iti dai seama ca un om are complexe.
Baiatul spunea ca ea este foarte geloasa si se teme de faptul ca el o va insela. Ceia ce inseamna ca nu are incredere in ea.Mai spunea ca nu prea ii place sa iasa din casa, pe strada ca sa nu mai vorbim de strand ca din cate se vede nu a mers cu el.De ce? Pentru ca trebuie sa se expuna, sa se dezbrace sa fie inca cu cateva femei si fete pe care ea le va considera sigur mai frumoase.
Gelozia nu apare doar din neancredere in partener, pentru ca sunt cupluri in care nici unul nu a inselat dar celalalt tot se teme ca iubitul/iubita o va face, iar intrebarea ar fi...De ce daca nu s-a intamplat, sau nu ii da motive ar incepe sa banuie asta? Pentru ca e complexat/a si se teme ca altcineva ar putea sa fie mai bun/a decat el/ea, pentru ca nu are incredere in propria persoana.

| Neorxnawang a răspuns (pentru Freya1):

Am fost scurt si la obiect, nu stau sa citesc tot ce ai scris.

| Freya1 a răspuns (pentru Neorxnawang):

Pai atunci nu mai comenta daca nu te intereseaza de ce am spus asta.Nu stiu de ce intervi aiurea.
Puteai sa ii dai un sfat si gata nu sa comentezi la ceva scris de mine cu altceva ce nu isi avea locul in discutie sincer.

| sofisis a răspuns:

De cat timp sunteti impreuna? Si de cat timp e ea asa? A fost mereu sau de curand? Ai grija ca de obicei, partenerii isi reflecta comportamentul intre ei. Adica daca ea face ceva...cu siguranta in capul ei faci si tu. Si de obicei ala care e mai foc de gelozie, inseala. Oricum, gelozia e boala grea si nu trebuie sa cedezi. Daca a apucat sa te "incalece" esti pa. O sa stai mereu sub papuc. Iar asta nu e viata. Te pierzi pe tine.

| stop99 a răspuns (pentru sofisis):

Suntem impreuna de 6 luni. La inceput n-a fost asa, dar pe masura ce timpul a trecut, a avansat si gelozia ei laughing.

| sofisis a răspuns (pentru stop99):

Este putin. 6 luni este egal cu 0 si daca deja dupa 6 luni este atat de paranoia si de controlatoare...parerea mea e ca nu merita.

| leapșa a răspuns:

Pare copila... Si amandoi trebuie sa mai cresteti.
Cum a zis sofisis: de multe ori cei care acuza, se scuzawinking
Se da ea fidelitatea intruchipata si de fapt face din ochi baietilor cand nu esti tu prin preajma.

| gabriielaaa a răspuns:

Încercați sa nu mai aveti disctii aprinse dai cunostinta cu prieteni tăi sa stie cu cine iesi si ar trebui sa vorbiți deschis si sincer ea cred ca are o temere si trebuie sa-i arati ca mare de ce sa-si faca griji.

| stop99 a răspuns (pentru gabriielaaa):

O sa incerc. Iti multumesc mult!