| Heys a întrebat:

Salut TPU; Eu sunt din fire mai timid, nu numai cu fetele in general.Imi puteti da si mie cateva sfaturi ca sa nu mai fiu asa ca simt ca nu ma reprezinta dar nu am asa mare tupeu. Dati si mie niste sfaturi sincere.

Răspuns Câştigător
| ShowTim3 a răspuns:

Sincer si eu am avut aceas problema in clasa 5-7, cand vorbeam cu o persoana straina (nu conta care numai straina sa fie, sau cu unele fete ) vocea mi se schimba, pur si simplu nu puteam sa vorbeasc cum vorbeam cu mama sau cu tata, nu puteam nici sa ma uit in ochi acelei persoane, trebuia sa ma uit pe cer, in stanga, in jos si tot asa.
Am inceput incetul cu incetul, am inceput sa vorbesc mai mult (chiar ca o moara stricata ), sa vorbesc cu profesori, sa raspund mai mult in orasa, sa vrobesc cu fetele,persoane straine si tot asa. Acuma numai fac diferenta daca este o persoana de pe strada sau un prieten. Ideea e sa intelegi ca nu te mananca nimeni daca vorbesti cu toata gura si te uiti in ochi lor (stiu ca e usor de zis si greu de facut mi-a luat destul de mult timp laughing dar acum vrobesc cu oricine la fel, nu conteaza ca e Basescu, profu` de geogra sau nea Vasile de la coltul strazii. Trebuie sa fi tupeist ca iti iau alti painea ( tupeist nu ipocrit, sau nesimtit ). Poti incepe prin a vorbi mai mult cu prieteni,dar incearca sa vb si cu cap. Incearca sa iti controlezi gesturile, cand vorbesti cu o fata sau cu o persoana numai tine mainile la spate (fac pariu ca asa faci, asa faceam eu ). Uita-te in ochi lor ca nu te mananca nu o sa zica ca te holbezi la ei (asa aveam eu impresia ) ce cand se uita cineva fix in ochi tai ai impresia ca se holbeaza? asa au si ei despre tine, si daca ai impresia asta sa stii ca este falsa (laughing la fete e altceva, depinde unde te uiti ).
Sa sti ca daca devi un pic nesimtit si porcos o sa te ajute, dar fa asta cu prietenii, cred ca si asta m-a ajutat sa imi inving "fobia de a fi timid ".
Timiditatea e doar in capul tau, tu te controlezi nu corpul pe tine.
Ca sa vorbesti cu o fata trebuie sa intelegi ca e ca un prieten de-al tau numai ca e fata, trebuie cei drept sa vorbesti putin altfel, adica numai vb porcos si nu fi nesimtit.
Poti sa practici sporturi de echipa, chestia asta chiar te ajuta (baschet, handbal, fotbal ) daca nu ai talent poti incerca atletism, la asta nu iti trebuie talent decat sa alergi si sa faci ce zice antrenorul (dezavantajul este ca nu colaborezi cu colegii in echipa ). Poti face cursuri de chitara sau altceva si sa te inscri intr-un cor, unde colaborarea e esentiala.
Si incepe incetul cu incetul adica mai trezeste-te prin ora sa vb cu profi sau chiar cu colegul (risti sa iti patezi o reputatie da na, totul are un pret laughing eu zic ca nu mi-am patat reputatia pentru ca nu o aveam inainte cand eram timid)
Succes, daca vrei mai multe sfaturi da-mi un mesaj ca imi pierd ideile aici. Fundoi?big grin tongue