| DonGiani a întrebat:

In urma cu ceva timp am asistat de pe margine la o poveste reala care ar putea bate filmul (zic eu). O femeie de 30 de ani și-a lăsat soțul (foarte bogat) și a plecat cu un alt tip (amantul) și asta e sărac lipit în sensul ca locuiesc amândoi într-o șandrama. Cel bogat (soțul ei) nu a suparat-o cu absolut nimic (din ce știu eu și din ce mi-au povestit ambii). Ea motivând ca îl iubește pe amant ca o nebuna. Deci ideea este ca vreau sa știu de ce unii zic ca femeile sunt materialiste când eu am asistat la asa ceva? Real. Spuneți părerea voastră. Dau funda. Eu nu mai înțeleg nimic.

Răspuns Câştigător
| Ether a răspuns:

Toate femeile sunt diferite, exista materialiste, inteligente, urate etc. Exact tot asa exista barbati inteligenti, grasi, materialisti, altruisti etc. O posibila explicatie ar putea sa rezide in afectiunea oferita de catre barbat si in mod reciproc. De exemplu, el se purta frumos, avea bani, si alte calitati, dar nu ii oferea suficienta afectiune, cel putin de cata avea ea nevoie. Ea s-a saturat si atunci si-a cautat ceea ce isi doreste in alta parte. Poate ca ea nu a pus pret pe avere si alte calitati, ci exact pe ceea ce el nu a putut sa ii ofere. Poate el era un om ocupat cu intretinerea si multiplicarea banilor si nu a avut timp de mai multe. E doar un exemplu, explicatii pot sa fie mai multe. P.s. femeile sunt materialiste tot atat de mult ca si barbatii.

7 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

A fost materialista cand s-a maritat cu cel cu bani. A vazut ca banii sunt vax albina daca nu exista sentimente si compatibilitate si a inteles ca adevarata fericire e sa ai pe cineva dupa care esti nebun. Nu pe cineva cu cont in banca dar care te lasa rece din toate punctele de vedere.

| UsualBoy a răspuns:

Ce nu înțelegi, că nu te înțeleg? Femeia iubește cu tot sufletul acel om. Întradevăr, în cele mai multe cazuri, o femeie preferă bogătașul pentru că se știe decând e lumea și pământul că, în general, O FEMEIE NU POATE SCĂDEA SUB CONFORTUL TRĂIT!(în sensul că odată învățată cu un anumit trai va încerca toate posibilitățiie să nu decadă niciodată)...Da, probabil că nu v-a dura mult minunea, dacă femeia nu este independentă! Probabil când vei simți ceva asemănător, vei găsi și răspunsul la întrebarea ta.

| Hammurabi a răspuns:

Nu există "femeile". Fiecare femeie (ca de altfel fiecare ființă umană) e unică în felul ei. Unele sunt materialiste altele nu.
Numai cei înceți la minte vorbesc la modul general, băgând totul în aceeași oală, pentru că ei nu pot "cuprinde" mai mult. laughing

| Freya1 a răspuns:

Nu toate femeile sunt materialiste sau niste jigodi iar daca cineva ti-a spus tie chestia asta acela este un misogin.Nu trebuie sa ii punem pe toti in aceias oala.
Probabil ca din partea celui sarac avea mai multa atentie, afectiune, iubire ceia ce cel cu bani nu ia putut oferi si atunci asta e a preferat sa inceapa de la 0 impreuna cu lipsuri dar cu iubire si intelegere.
Daca ai un partener care face sau are mai mult ca tine sau este mult mai prins sau ocupat in propriile planuri te poti simti oarecum inferior sau inexistent depinde de caz si atunci nu iti mai gasesti locul acolo (mai sunt oameni de genul)

| HazelEyes77 a răspuns:

Prima oara a ales comfortul si siguranta zilei de maine chiar daca nu simtea nimic pentru sotul bogat, iar cand a aparut barbatul acela in viata ei a realizat ce inseamna sa iubesti cu adevarat si nu i-a mai pasat de viata de printesa care o ducea anterior. Si a urmat glasul inimii chiar daca traiesti in saracie alaturi de amant. Dragostea trece si ea prin stomac cum se spune si ramane de vazut cat va tine iubirea asta navalnica. Ideea e ca nu putem baga toate femeile in aceeasi oala adica nu toate sunt pe interes si invers nu le intereseaza decat sentimentele si atat. Sunt oameni si oameni in lumea asta si nu ne permitem sa generalizam.

Răspuns utilizator avertizat
| Jonas94 a răspuns:

Îl iubește.
Chestia asta e trecătoare. Când va vedea că aia nu e, cealaltă la fel, când dincolo era, să vezi ce-i trece iubirea.
Asta dacă nu amantul ei, pe care ea îl iubește ca o nebună, își va căuta altă toantă căreia să-i răsucească mintea. laughing