| R4V3N a întrebat:

Inainte de toate, scuzati categoria(e cam cea mai vizitata si am nevoie de un raspuns cat de cat urgent!). Nu stiu de ce si cum, cateodata(destul de des in ultima vreme) visez ceva sau ma gandesc la ceva(necontrolat, nici nu imi dau seama cand incep sa ma gandesc la acel ceva)(un moment, o activitate s.a.) si peste cateva ore sau zile chiar se intampla. De exemplu, acum o saptamana am visat noaptea ca voi sta la masa de piatra cu cineva, si langa noi vor veni niste porumbei care vor manca ceva prajituri uscate. Mai stiu si cum isi tinea cel cu care stateam la masa mana. Cel mai ciudat este ca, chiar s-a inamplat alalta-ieri. A fost EXACT aceeasi situatie, dar cu mai multe detalii, pe care le stiam dar nu le-am mai scris ca nu are rost. Atunci cand se intampla am o senzatie foarte puternica de deja-vu. Asa ceva mi s-a intamplat aproape la 5 viste din 6 pe care le-am avut. Exista o explicatie logica pentru acestea? Va rog sa nu va bateti joc de problema mea, daca raspundeti, fiti seriosi, nu glumiti! DAU FUNDA + VOT!

5 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Si mie se intampla cam multe lucruri de acest gen. Te gandesti la un anumit momendat la ceva, putin mai mult decat in mod obisnuit, iar pe, ste 2-3 zile chiar o saptamana "le retraiesti", dar problema e ca inca nu s-a intamplat inca ci vor urma dar eu stiu cum se va intampla.

| AndrewAndy a răspuns:

Mai intai vreau sa te intreb daca esti o persoana religioasa ca sa stiu cum sa pun problema. In speranta ca esti, uite ce parere am eu. Si mie mi se intampla astfel de lucruri, si cateodata ma si sperie, dar se intampla destul de rar. Toate visele au legatura cu realitatea, cu lucrurile la care ne gandim... poate tu ai acest dar si trebuie sa il folosesti intr-un scop bun, dar nu incepe sa iti faci mari sperante sau sa te lauzi. Nu am sa iti dau nici o explicatie logica asa ca te lasbig grin Ne mai auzim!

| belysa a răspuns:

Si mie mi-s-a intamplat de cateva ori sa mi-se adevereasca ce am visat in urma cu cateva zile.Sau sa am senzatia ca am facut un lucru pe care l-am m-ai facut odata, suna ciudat intr-adevar, dar nu este chiar asa neobisnuit.Sincer eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu mai multe persoane in fapt,sa te documentezi mai mult, pe internet sau sa citesti carti, ca se gasesc foarte multe carti despre inplinirea viselor si poti afla lucruri uimitoare de care habar nu avem, sincer este un fapt concret ca visele se pot adeveri, dar trebuie sa aflam si sensul acestora.Succes

| jfdeoeogpde a răspuns:

Hei,inteleg ce spui si mie mi se intampla doar ca la mine e putin mai necplar in timp ce dorm profund la un moment dat visul se intrerupe iar eu timp de cam 3 secunde pot vedea o imagine care o voi vedea in a doua zi sau chiar a doua saptamana,doar ca atunci cand o vad stiu ca am vazut-o in vis, de exemplu intr-o seara am vazut imeginea cu o amica la scoala cum era la geam la telefon si ziua urmatoare am vazut acea imagine pe viu, in aceeasi pozitie, marime si durata.eu am inceput sa imi notez aceste imagini pentru a gasi o legatura, pana acum nimic. sincer nu cred ca exista o explicatie.

| AnthonyParaschiv a răspuns:

Se numeste deja-vu.Cauta pe internet definitia.Si eu am avut experiente de genul, poate chiar multe.Este infricosator cateodata