| AlexDaniel7293 a întrebat:

Inainte sa ziceti ca e lunga intrebarea dau funda si vot la toti. Am o iubita de 3 luni. Eu sunt primul ei iubit, intre ghilimele deoarece a mai avut unu in clasele 1 - 4 dar eu sunt singurul de la adolescenta, iar ea prima mea iubita. Acum am si eu niste probleme si as vrea sa va dati cu parerea :
1 : Imi spune de Smiley si ma enerveaza. Smiley ce dragut e, ce masina mercedes gri geniala are, mi-a zis chiar si numarul deoarece l-a vazut recent ca ar vrea sa se plimbe cu el cu masina.
2 : Nu evita sa foloseasca propozitii, referitoare la viitor ca si cum ar avea alt iubit, dar mie mi se pare o prostie, nu neaparat ca vreau sa zica ca sta toata viata cu mine dar na daca vorbeste asa ca si cum te-ai desparti e un pic ciudat.
3 : Pe facebookul ei nu se fereste prea mult sa le raspunda strainilor ( nu d-aia cu bomboana cu dubita. d-astia asa de varsta noastra, 15 -16 ani ). Vorbeste cu ei le spune pe unde sta etc, ce-i drept si ca are iubit.
4 : Mai mereu cand iese cu mine de la un timp pare abatuta, nici nu ma mai saruta macar.
5 : Nu ma lasa sa o ajut. Adica de ex daca urcam in autobuz si ii zic da-mi telefonul ( sa nu i-l ia ca e aglomerat ) ea zice ca se descurca, cand e sa o tin de mana cand trecem strada ( stiu ca asta facea mama cand eram mici dar na nu e un gest dragut, nu te-ar face sa te simti protejata? inainte o facea ), nu ma lasa sa ii deschid sticla sau altele.
Si devine enervant. Daca e sa avem o discutie pe o tema ea nu are argumente. Pur si simplu zice Nu. Nu vreau, Intelege-ma sau altele. Ganditi-va ca voi mergeti in oras, ea de multe ori nici nu se uita la voi, cand vreti sa va pupati si voi ca tot omu trebuie sa faceti gen un program, mancam facem poze, apoi ne pupam, si pe langa ca e penibil, pupatul inseamna doua trei pupicuri buze pe buze. si daca e vreun prieten d-al meu sau suntem in mall/autobuz nici vorba de pupat. Ma simt rece oarecum. Vrun sfat? Iesim in fiecare zi, vorbim in fiecare zi samd deci lipsa de comunicare nu e un motiv. Si sa nu includa despartirea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu tine suficient de mult la tine. Fie ca nu este inca la varsta unui prieten, fie te accepta in lipsa de altceva mai bun. Din ce descrii, isi pune din ce in ce mai multe intrebari. Poate ca se site sufocata de atentia ta.
Imi pare rau sa-ti spun asta, dar cred ca relatia voastra se raceste si nnu prea cred ca ai ce sa faci. Daca nu mai esti printul ei fermecat, la varsta voastra e greu sa o mai intorci din drum. Mergi inainte cu ea, fii atent cu ea si arata-i ca o apreciezi si ca poate avea incredere in tine, fara sa o sufoci, dar fii pregatit de orice, inclusiv ca la un moment dat sa isi gaseasca pe altcineva.

| AlexDaniel7293 explică (pentru anonim_4396):

Are ceva mai bun. Ea inainte cand ne certam plangea se supara insa acum mai mult da vina pe mine. Incerc sa fac orice pot. Imi e foarte greu sa renunt la ea. Sunt obisnuit in fiecare zi rutina mea zilnica sa fie : trezit, dat mesaj de buna dimineata, astept sa-mi raspunda, vorbesc cu ea, ies apoi vorbesc cu ea toata noaptea si incerc sa fiu cat mai atent si toate cele. Dar e destul de greu sa fi cald cu o fata rece. Cand avem o discutie se schimba in bine cateva zile dupa ura si la gara. Uneori se poarta foarte urat dar in zilele alea are probleme. ( adica se cearta cu cineva, i se intampla ceva samd )

18 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Neavand alta varianta mai buna, ea isi pierde momentan timpul cu tine.

| AlexDaniel7293 explică (pentru neutrino):

Eu sunt urat, ea frumoasa are multe variante mai bune. Insa nu stiu daca constientizeaza asta deoarece stii majoritatea fetelor frumoase zic ca sunt urate si grase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDaniel7293):

Tu esti urat si ea e frumoasa in ochii tai. Ea s-ar putea sa aiba alta parere.

| AlexDaniel7293 explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca la asta nu m-am gandit...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDaniel7293):

Ar fi o idee buna ca intotdeauna sa te gandesti ca orice aspect al unei relatii are doua fete. Tu vezi ceva, din perspectiva ta dar celalalt poate vedea altceva in functie de modul lui de a percepe lucrurile si in functie de interese. Intotdeauna inainte de a actiona incearca sa vezi lucrurile si din perspectiva celuilalt. Daca esti atras intr-o problema intre alte doua persoane, incearca sa afli ambele puncte de vedere.

| sweetangels a răspuns:

Stiu exact prin ce treci am avut prietene care procedau la fel cu iubitii lor si sfatul...intreaba-te daca vrei sa te chinui asa la nesfarsit pentru ca pe ea n-o s-o poti schimba degraba. Clar ii place sa fie mai independenta, are nevoie de spatiu si nu are chef sa dea explicatii pentru asta. Dragostea cu forta nu se poate iar tu pari mai degraba un om sensibil care are nevoie de mai multa afectiune decat primeste. Fetele care le-am cunoscut se purtau ca prietena ta cu iubitii lor pentru ca nu erau indragostite, au si recunoscut asta intr-un final. Totul depinde de tine, daca crezi ca merita sa suferi pentru ea si te multumesti cu atat...aia e...

| AlexDaniel7293 explică (pentru sweetangels):

Da asta e problema. Eu sunt foarte foarte rece cu cei din jur. Insa daca imi fac o iubita sunt foarte sensibil cu ea. Adica total opusul. Si imi e foarte greu sa zic ca totul s-a terminat. Eu daca as putea sa imi petrec fiecare secunda cu ea pana la sfarsitul vietii mele as face-o fara cel mai mic regret. Incerc sa fiu siropos, trandafiri in fiecare luna, cadouri, odata i-am facut si un covor din petale de trandafiri.

| dana12848 a răspuns:

Vorbeste cu ea sa vada ca te deranjeaza. daca nu face nici o schimbare e clar ca sta cu tine doar la misto oricum dupa cum se conporta zici ca sta cu tine doar ca n-are cu cine sta. oricum dupa cum te comporti tu cu ea e clar ca nu te meritawinking suucees tongue

| AlexDaniel7293 explică (pentru dana12848):

Cum a zis gogosharul. Eu sunt urat si ea frumoasa dar in ochii ei e diferit dar in realitate e ca mine. Nu stiu fetele ca eu de fapt nu sunt asa golan lache cum par si ca de fapt eu pot fii diferit ca imi ia ore sa scriu mesaje de dragoste lungi de doua trei pagini fara sa le iau de pe google. Am avut discutia. Poate de multe ori. Sunt multe puncte care ma enerveaza eu nici nu le-am insirat. Ba chiar mi-am abandonat cei mai buni prietenei pentru ea. Pe oricine. Uitam si din treburile mele ca sa stau cu ea. Efectiv tot ce fav are legatura cu ea. Exceptand doua chestii : cand ma uit pe youtube si cand ma joc ( sunt gamer ) in rest nimic. Daca as pierde-o as fi efectiv pierdut si nu pot. Si o sa zici pai bun iti gasesti tu pe alta. Dar cu ea a fost o coincidenta imensa ca ne-am cunoscut. Nu avem decat un prieten comun cu care nu prea vorbea nici unu.

| dana12848 a răspuns (pentru AlexDaniel7293):

Atunci suporta ..sa-si bata joc de tine in viata asta trebuie sa suporti si greul..si nu mai spune ca fara ea esti un nimeni asta e o prostie ))o sa-ti dai seama cand vei mai creste ca ce crezi tu acum e total gresit tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDaniel7293):

Nu este bine sa te schimbi atat de mult pentru ea. O relatie merge bine cand partenerii fac mici ajustari ca sa mearga lucrurile. daca trebuie schimbari mari, relatia nu tine. Deja a-ti abandona prietenii este mult prea mult si nu face altceva decat sa devii mai dependent. Fetelor nu le place un fel de catzelush care face sluj si executa tot ce vor ele. Una din probleme este ca stati prea mult impreuna, o sufoci si nu te mai apreciaza. Incearca sa faci cativa pasi mici inapoi. Fa mai intai treburile tale. Pune scoala pe primul plan, ca imi e clar ca o neglijezi cand faci atatea pentru fata si mai esti si gamer. Nu mai sta mult noaptea. Reconecteaza-te cu prietenii, ei vor intelege, si petrece-ti un timp cu ei. Recapata-ti independenta, mie mi se pare ca relatia asta are sanse foarte mici. Lumea e plina de fete, nu spun sa cauti acum, dar nici sa fii disperat.

| AlexDaniel7293 explică (pentru dana12848):

Citesc despre psihologie. Si sa zic ca asta e o boala. simtele indica ca se indreapta spre sfarsit si ca ce zic si ce fac eu ( adica ca zic ca nu traiesc fara ea si toate cele ) e totalll gresit. Dar pur
Si simplu mi se face rau cand ma gandesc la sfsrsit. Era da ne drspartim. M- simtit rau, fizic
Cateva zile. Aveam mainile si picioarele reci, fluturi in stomac, greata ameteala. Cum am si acum de altfrl.

| dana12848 a răspuns (pentru AlexDaniel7293):

Daca lasi o proasta sa iti strice viata ...atunci vei dup[a fa si mai rau si vei cade in depresie si nu vei mai avea incredere in oameni e alegerea ta eu mi-am expus parerea si ceilalti daca tu tot iti susti ideea atunci de ce ai mai postat-o aici?

| AlexDaniel7293 explică (pentru dana12848):

Pai si ce sa fac. adica momentan nu pot sa zic punct. am avut discutii cu ea
mi-a zis sa am rabdare sa se schimbe ca are o perioada mai proasta. sa zicem ca o las.doua saptamani. daca nu se schimba ce as putea face sa renunt treptat la ea. pentru ca daca ii zuc deorata punct e greu

| dana12848 a răspuns (pentru AlexDaniel7293):

Parerea mea este ca nici nu trbuia sa techinui sa scrii un "roman" pentru oricum nu asculti de nimeni si o faci pe a ta laughing

| AlexDaniel7293 explică:

Multumesc de raspunsuri. Am rezolvat.

| MonaLize a răspuns:

Intreab-o de ce face toate astea si clarifica situatia, e cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci! big grin