| Vengerhhfcb43 a întrebat:

Salut TPU, inca de cand mi-am inceput viata sexuala am avut disfunctie erectila(adica nu mi se scoala cand vreau sa fac sex ) Am fost la medic de multe ori cu aceasta problema dar sunt sanatos, nu am vreo problema fizica. Am doar 20 de ani. am vrut sa ma trimita la un urolog dar mi-a spus ca nu poate daca nu am nicio problema serioasa... Totusi mi-a prescris ceva sa ma ajute, odata viagra care nu a functionat prea bine, adica am putut avea erectie, dar nu aveam placere, mai mult era dureros si nu puteam termina indiferent de ce faceam cu partenera. Iar cu cialis aceeasi poveste, erectie fara placere si puteam face orice ca oricum nu puteam sa am orgasm. Eu si partenera mea am terminat-o, era de asteptat, dar nalaughing
Mentionez ca am citit pe internet ca poate fi din cauza psihologice, si un factor ar putea fi pornografia si masturbarea excesiva, este adevarat, timp de ani de zile am fost decat eu, mana si telefonul, si poate ca din cauza asta nu pot simti fiori aceia cand ating o femeie, sa ma excite sau etc. Oricum, nu stiu sigur ce ar putea fi, am epuizat toate variantele. In prezent m-am lasat de vizionat filme pentru adulti si masturbarea am limitat-o la odata pe sapt de la in fiecare zi aproape. Nu stiu daca asta va ajuta in viitor.

Intrebarea mea este, ati experimentat unii dintre voi o astfel de problema? si daca da cum ati reusit sa o rezolvati? Am nevoie de opinia tuturor care au trecut prin asa ceva si stiu cum este sa te simti rusinat de asta... Orice raspuns e bine primit, va multumesc.

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Pornografia doar te face sa ai asteptari nerealiste. Ai fost la cardiolog? Sunt sanse sa ai probleme cu inima sau pe partea de circulatie ( tensiune).

| Vengerhhfcb43 explică (pentru sweetys):

Da, nu are treaba, mere uns tot, n-am nicinun fel de problema, am facut analize la tot sa fiu sigur

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, este ceva ce iti blocheaza mintea, ori iti este rusine ca ai un penis mic, ori ca nu vei fi capabil sa satisfaci o femeie, sau sa-i produci placere, ori itie ste teama sa nu te termini foarte repede, ori sa o lasi gravida, ceva este in capusorul tau, o frica care iti blocheaza receptorii.

| Vengerhhfcb43 explică (pentru Violleta2022):

Nu prea e niciun motiv din cele mentionate, din contra am un penis destul de mare dar se leaga ceva din ce spui, pentru ca eu ma gandesc mereu la. ''daca nu se scoala?'' si de acolo pleaca tot, si nu stiu de ce dar de fiecare data mi se intampla, nu am cum sa nu ma gandesc ca a fost foarte jenant prima oara si imaginea aia mi-a ramas pe retina

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vengerhhfcb43):

Tu ar trebui sa stii mai bine ce anume te inhiba, fiindca dupa cum spui, medicii confirma ca nu esti bolnav si nu ai vreo problema fiziologica, atunci este una emotionala peste care trebuie sa treci.

| doctorandus a răspuns:

Nu, chestia cu masturbarea si pornografia sunt povesti vanatoresti scornite de bolnavi psihici. Nu exista niciun studiu serios care sa pretinda ca pronografia produce disfunctie erectila.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Potrivit lui Gunter de Win, un profesor universitar belgian și cercetător sexual, referitor la disfuncția erectilă presupus indusă de pornografie (PIED): „Pur și simplu, respondenții care urmăresc 60 de minute pe săptămână și cred că sunt dependenți au fost mai predispuși să raporteze disfuncții sexuale decât persoanele fără astfel de griji care privesc 160 minute săptămânal."

Surse:

Boom, Daniel Van (1 decembrie 2020). „Porn addiction is ruining lives, but scientists aren't convinced it's real". CNET. Accesat în 2 octombrie 2021. https://www.cnet.com/......-its-real/

Jacobs, Tim; Geysemans, Björn; Van Hal, Guido; Glazemakers, Inge; Fog-Poulsen, Kristian; Vermandel, Alexandra; De Wachter, Stefan; De Win, Gunter (31 iulie 2021). „Is online pornography consumption linked to offline sexual dysfunction in young men? A multivariate analysis based on an international web-based survey. (Preprint)". JMIR Public Health and Surveillance. JMIR Publications Inc. 7 (10): e32542. doi:10. 2196/32542. ISSN 2369-2960. PMC 8569536. PMID 34534092. "Conclusions: This prevalence of ED in young men is alarmingly high and the results of presented study suggest a significant association with PPC." https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8569536/

| Vengerhhfcb43 explică (pentru doctorandus):

Mdea, nu stiu, am zis sa incerc si asta cum era ultima varianta