| ZeUs13 a întrebat:

Mi se intampla ceva ciudat.Eu am 18 ani si m-am indragostit de fiica finei mele(fata pe care parintii mei au botezat-o acum ea avand 16 ani). Problema e ca ne-am indragostit reciproc unul de celalalt.Ne poate impiedica ceva dragostea neavand o legatura de sange.E posibil sau aceasta relatie nu va fi privita cu ochi buni.M-am gandit ca e ceva mai imoral.Astept parerile voastre cu mare drag si multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista absolut nici un motiv care sa impiedice iubirea voastra. Succes.

| neutrino a răspuns:

Pe langa inima, omul mai are si un cap. Apeleaza la functiile lui si totul va fi bine.

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunteti rude. Numai ca parintii tai sunt parinti spirituali pentru ea si parintii ei. Deci din punct de vedere al bisericii este pacat.

| SkyPilot a răspuns:

Nefiind o legatura de sange, nu este nimic ilegal si nici imoral. Exista o posibilitate ca familiile voastre sa nu priveasca o astfel de relatie cu ochi buni, dar as crede ca nu. Daca voi ati botezat fata, familiile au o relatie buna si nu vad de ce s-ar opune la o relatie intre copii. Poarta-te frumos cu ea, fa-o sa se simta iubita si va va fi bine.

| Felys a răspuns:

Problema cu rudele chiar daca nu sunt de sange est ein felul urmator,e posibil acum sa fie o atractie reciproca si poate ve-ti avea si o relatie,dar nimeni nu garanteaza ca va fi pe viata,ce te faci cand ajungi la limita relatiei si va trebui sa puneti punct si din cauza relatiei de rudenie sa va reintalniti,acolo e buba,uneori despartirile sunt dureroase si ca sa fii posibila uitarea trebuie sa nu se mai intalneasca cei care la un moment dat s-au certat, totusi va fi imposibil practic sa nu va mai vedeti la adunari ale familiei, va fi destul de ciudat pentru amandoi, acum tu stii daca atractia care o simti pentru fata respectiva e profunda si de durata sau e de moment, in orice caz daca ajungeti la mai mult sa faci in asa fel sa nu ajungeti la certuri si scandaluri indiferent de situatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vă împiedică nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vă iubiții, nimic nu trebuie să vă stea în cale. Nu-i nici un păcat. Nici religios nici de alt gen. Iubirea trebuie trăită!

| e1xtz a răspuns:

Sunt doua aspecte, cel legal si cel religios.
Dpdv legal nu va leagă absolut nimic, in eventualitatea unei casatorii, dar acest lucru este foarte departe.

Aspectul de care o sa va loviti voi este cel religios, crestinesc.
Iti spun in proportie de 100%, ca BOR se impotriveste in mod clar si explicit relatiilor de natura matrimoniala intre nasi si fini.Prin prisma acceleasi dogme a bisericii ortodoxe, considera ca esti automat nas prin mostenirea genetica prin parintii tai.Esti considerat efectiv părintele ei spiritual, si daca cineva din familiile voastre cercetează aceste aspecte, daca vad aceste reguli sfinte si de respectat nu va vor permite sa aveti o relatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru e1xtz):

El s-a indragostit de fata finei parintilor lui si nu de cea botezata.cum este el parinte spiritual?

| e1xtz a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi cu aceasta întrebare la un preot si vezi ce spune.
Iti spun sigur ca fata finei le spune sigur nasi alor lui, chiar daca ai lui i-au botezat mama.
E considerata 'mostenire' pe cale spirituala in viziunea BOR.
Corect sau nu, nu comentez.
Toate bune!

| Quassaar a răspuns:

Nu este frate nici imoral si nici ilegal. Daca dragostea voastra este puternica o sa va tina impreuna. Crezi ca te intreaba popa la biserica daca sotia iti este fina de botez? Hai sa fim seriosi! Trebuie in schimb sa discutati cu parintii vostrii. Sper sa nu fie atat de ignoranti incat sa va interzica relatia. Iubiti-va ca doi copii si totul o sa fie bine. happy

| Rainmaker a răspuns:

Sal ZeUs! ...Foaie verde loboda, gura lumii sloboda.Stii cum se spune.In ochii apropiatilor vostri veti fi priviti in permanenta ca" ïncestuosi". Ce sa-i faci? Nu poti lupta cu prejudecatile.Dar atata timp cat voi va intelegeti si va mai si iubiti, ce va pasa? Legea nu interzice si asta-i cel mai important.