| Rafael7474 a întrebat:

Prietena mea a făcut chiuretaj miercuri, si de joi a început sa ia anticoncepționale. Doctorul ne-a spus ca in următoarele zile sa numai întreținem relații sexuale pentru ca poate rămâne cu ușurintă însărcinată dupa chiuretaj. Exista riscul daca am intretinul in seara asta relații sexuale sa rămâne gravida daca de joi ia anticoncepționale dupa chiuretaj?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista si acel risc!

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poate apare nicio sarcina deoarece dupa un chiuretaj o noua ovulatie se poate produce cel mai repede dupa minim 2 saptamani. De asemenea nu exista endometrul in care sa se implanteze un eventual ovul ipotetic. Deci nu se poate pune problema aparitiei unei sarcini. Insa nu este deloc recomandata intretinerea unor contacte sexuale in saptamana de dupa o astfel de interventie. Sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Să rămână gravidă, nu. Dar pot apărea alte complicații.

| Oana92 a răspuns:

Bine ca va ardea de sex... Nu doar ca nu va doare sufletul pentru ce ati facut, dar nici capul nu v-a dus sa va protejati suplimentar. Irositi oxigenul degeaba...

| Lawliet14 a răspuns:

De ce a avortat? A fost fortata?