| Rafael7474 a întrebat:

Prietena mea a făcut chiuretaj miercuri si de joi seara a început sa ia anticoncepționale. Doctorul a zis ca in următoarele zile sa nu mai întreținem relații sexuale pentru ca poate rămâne însărcinată foarte repede. Are legatura daca folosește anticoncepționale sa mai rămână?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa un avort este necesara o pauza sexuala de 6 saptamani. Nu din cauza riscului de sarcina, ci din cauza riscului de infectii si rupturi uterine. De-abia dupa ce se vor implini 6 saptamani, prietena ta va merge din nou al ginecolog si daca uterul este cat de cat vindecat, veti putea avea din nou contacte sexuala. pana atunci, este complet interzis. Avortul este o trauma imensa pentru corpul unei femei, organele ei genitale nu mai revin niciodata la normal, raman sechele definitive. Vindecarea este greoaie, lenta si plina de pericole, de aceea este necesara aceasta perioada scurta de abstinenta sexuala completa.

| mihai69 a răspuns:

Să rămână gravidă, nu (nu așa repede). Dar pot apărea alte complicații.

| Emilian65 a răspuns:

Urmati sfatul medicului, chiar daca ia anticonceptionale.

| Rafael7474 explică:

Deci poate rămâne însărcinată din nou in prezenta anticoncepționalelor?

| alessia5158 a răspuns (pentru Rafael7474):

Siguranta pilulelor contraceptive nu este de 100%---deci, poate ramane insarcinata.Ia aminte la recomandarea primita de la userului Brigaela care este medic de profesie!