| blue0muffin a întrebat:

Salut TPUhappy
pur si simplu nu mai rezist...
ma simt inferioara tuturor fetelor ce ma inconjoara, adica eu ma port frumos cu toti si mi se spune ca sunt amuzanta, dar ma refer la aspect
Nu am ceva anume ce ma deranjeaza deoarece eu ma simt bine asa cum sunt, dar e vorba de faptul ca in preajma altor fete populare etc. sunt egala cu zero.
incerc sa fiu eu insumi, dar de la o vreme numai eu nu mi-as dori sa fiu.
Cea mai buna prietena a mea este extraordinar de frumoasa si in preajma ei ma simt criticata.
Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac si sincer nu as vrea sa ma intalnesc cu psihologul. Probabil ca totul vine de la sine dar ma simt atat de urata fata de celalalte... nu vreau sa devin o fata de-aia populara si barfitoare, ci vreau sa fiu eu.Sunt genul care asculta problemele celorlalti, dar a caror probleme nu sunt ascultate, de aceea am postat aceasta intrebare.
VA MULTUMESC MULTlove struck! >FUNDOI:
PS:scuzati categoriabig grin

Răspuns Câştigător
| iFeelinfiniteLove a răspuns:

Dupa ce am citit intrebarea ta, mi-am dat seama ca starea asta o sa treaca de la sine, peste ceva timp. Invata sa ai rabdare, pentru ca asta e cel mai important. Esti speciala prin simplul fapt ca existi. Nu te mai uita la celelalte, nu incerca sa fii ca ele, pentru ca in ziua de azi se apreciaza mult originalul'. Cand spui ca te simti "inferioara" de fapt te recunosti mai jos decat ele. DE CE? Au ele ceva si tu nu ai? Ba din contra. Poti sa vii cu ceva nou; sa le uimesti. Uite, eu, spre exemplu, m-am apucat sa-mi croiesc haine, si le finisez de una singura, si pentru asta sunt privita foarte bine de grupul meu. Incearca si tu ceva asemanator; vino cu ceva care sa le uimeasca, si nu mai da importanta privirilor rele.
Nu in ultimul rand, incearca sa nu depinzi de nimeni; fii pe cont propriu, trebuie sa dai dovada de seriozitate, iar cand cineva iti spune ca esti amuzanta, nu le arata ca asta te intristeaza, ci din contra. Si o sa vezi cate lucruri se vor schimba.
Bafta. si sa-mi zici reactiile. pup.

8 răspunsuri:
| fr4t3ll0 a răspuns:

Oare cand veti invata toti ca important e sa faci ce-ti place si sa te comporti cum vrei tu? De ce ai impresia ca frumusetea e tot ce conteaza? O foarte mare calitate pe care o ai e ca ai rabdare sa le asculti problemele celor din jur (si presupun ca-i si ajuti acolo unde se poate). Ti-a spus cineva ca esti urata, sau asta e doar in mintea ta? Crede-ma ca sa fi o persoana buna NU INSEAMNA SA ARATI EXTRAORDINAR, si nici sa fi popular(a). Parerea mea e ca nu ai nevoie de un psiholog deocamdata. Incearca sa te regasesti si lasa-i pe cei din jur, ca la o nevoie sau la o problema nu stiu cati dintre ei ar sari sa te ajute. Si-ti mai recomand ceva: cauta pe Google despre "teoria inteligentelor multiple". big grin

| mgtow a răspuns:

Lasa ca totul trece si in viitor o sa ai parte de momente frumoase.

| niki a răspuns:

Fi cu mai mult tupeu! lasa problema celorlalti si fa ce iti place tie. e adevarat ca in adolescenta ai impresia ca fizicul e totul dar nu e asa,vei vedea! sunt convinsa ca avavnd mai multa incredere in tine situatia se va schimba! preia initiativa, propunele prieteniilor iesiri, etc si fi tu insusti dar mai cu tupeu! cu unpicut de tupeu te vei face remarcata imediat! bafta

| Thrimbor a răspuns:

Dar ce conteaza atat aspectu fizic? Conteaza ce ai in suflet,si cum adica te simti inferioara, ce crezi ca celelalte feta sunt cine stie ce?"eu nu cred ca esti egala cu 0, poate ele nu sunt demne sa-ti fie prietene. Sper ca te-am ajutat cumva

| MititiCa a răspuns:

Stiu prin ce treci. La fel ma simt si eu cateodata. Stau si ma gandesc, si meditez, si realizez ca asa e lumea din ziua de azi. FALSA! Nu ai ce sa le ceri mai mult celor din jur decat ceea ce au ei. Nu trebuie sa te schimbi in niciun fel. Daca prietenii tai te apreciaza asa cum esti tu, nu te schimba. Nu fa prostia pe care o face toata lumea si nu deveni si u falsa. Tu ai ceva special ce e doar al tau. Nu esti ca toate "fetitele" acelea care au toate prostiile pe ele. Care se uita doar dupa bani si dupa aspectul fizic. Uita-te in inima unui om inainte sa il etichetezibig grin.
sper ca ti-am raspuns la intrebaretongue

| Andreea_5550 a răspuns:

Si eu am trcut printr-o perioada dinasta... tot ce iti spun ca esti frumoasa! Eu cred ca tu ai nevoie ca persoanele dragi tie, din jurul tau sa iti aminteasca cat esti de frumoasa... O sa treaca, crede-ma! E ceva de moment! Si ca sa te convingi ca te inseli, si ca esti frumoasa intreaba-ti prietenii ce parere au despre felulu in care areti? intreabai asa in gluma cum ar veni si vezi ce zic! Ai grja de tine!:*

| ignore a răspuns:

Si acele fete populare au defecte numai ca le ascund mai bine sa fi TU, ca sa te simti mai bine ai putea sa iti schimbi ceva care sa te faca sa iti creasca increderea in tine sa te tunzi o bluza noua mai frumoasa.In plus tuh esti mai buna decat celelalte fete care in afara de frymusete numai au nikio calitate sunt doar niste barfitoare, tuh ai umor askulti oameni NU MAI TE SIMTI INFERIOARA caci tuh le esti superioara acelor fete FALSE.si ca sa numai te simti asa cum esti gaseste un hobby al taw si numai al taw. sau stai in compania altor fete care te inteleg si sunt ca tine :X

| Marius21George a răspuns:

Totusi nu vad problema ta.Este ceva minor ceea ce spui tu.Nu trebuie sa te schimbi tu doar pentru ca altii din jurul tau sunt diferiti.Mai bine schimbi anturajul!