| zuabby a întrebat:

Salut TPU,

sper să mă luați în serios. de un an cunosc o fată care este cu altcineva, dar în ultimele 5 luni se ceartă cu el mai în fiecare zi, și relația lor pare pe terminate și în ultimele săptămâni ne-am apropiat extrem de mult, îmi zice că sunt cel mai bun prieten al ei, îmi spune că mă iubește și îi spun și eu asta mereu, când vorbim la telefon și etc. Ieșim afară, refuză să iasă cu iubitul actual că se tot ia de ea și etc, mi-a scris și romane să-mi spună că mă iubește, dar nu pare că ar vrea o relație, gen mi-ar spune că mă iubește că îi sunt foarte aproape. Acum câteva seri vorbeam și zicea că ea o să vorbească în continuare cu mine la fel cum o face până acum chiar dacă o să aibă o altă relație ceea ce m-a dus cu gândul că nici nu s-ar gândi să fie cu mine. O plac enorm dar dacă s-ar despărți de iubitul actual și aș încerca și ar refuza, prietenia de acum s-ar duce pe apa sâmbetei, ceea ce nu vreau absolut deloc, dar vreau foarte mult o relație cu aceasta, nu pot vedea altă fată. Să încerc, să nu încerc? îmi e frică.

3 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Eu am trait experienta asta si cred ca e mai bine sa alegi prietenia si sa ii demonstrezi calitatea ta umana. Imi place de tine, pari un om de calitate si inteligent. Daca as fi fata, mi-as dori un prieten ca tine.

Nu e clar? Ea chiar ti-a zis ca momentan nu vrea o relatie cu tine. Motivele? Habar n-am. Sincer, in cele mai multe cazuri de acest fel nu exista atractie fizica din partea lor. DAR, exista si exceptii. Crede-ma! Asa ca mai asteapta putin daca crezi tu ca nu cedeaza si o sa fie cu tine.

In fond si la urma urmei, cum a zis o prietena, te cauta ea pe tine daca te place cu adevarat! In mod normal n-ar trebui sa avem limite, eu nu prea am cand n-am motive, DAR in cazul de fata ce poti sa faci? Sa te bagi peste o relatie asa? Schimbarea trebuie sa vina de la ea, altfel cine stie poate ti-o si incasezi. Altii mai au si tovarasi si pe langa asta te mai si barfesc.

| badearazvan a răspuns:

Eu zic sa incerci, daca te refuza si nu o sa iti mai fie asa de apropiata nu ti-a fost prietena niciodata

| Katiekitty a răspuns:

Stii nu prea este in ordine ceea ce face ea, intrebarea ta ma pusa pe ganduri pentru ca din pacate asa am facut si eu acum cativa ani si nu am uitat nici pana in ziua de astazi, tot asa am avut un iubit cu care am stat 3 ani si in ultima perioada nu ma mai intelegeam bine cu el si gaseam alinare in prietenul meu,el avea sperante cu mine dar nu puteam pentru ca tineam la iubit totusi ii dadeam sperante si prietenului,tot timpul cand ma certam cu iubitul apelam la prieten si cand ma impacam cu iubitul uitam de prieten, si cred ca tot asa face si ea, si nu este bine pentru ca iti da sperante desarte, se joaca cu sentimentele tale, mai bine ramaneti prieteni pentru ca e clar ca ea tine la iubitul ei si la tine gaseste un umar pe care sa planga.Eu am incheiat lucrurile cu amandoi si cu iubitul si cu prietenul, mi-am cerut iertare si nu am mai pastrat legaturile pentru ca in toata situatia asta am suferit toti trei.In legatura ca nu poti sa o uiti da asa este orice eveniment trainic din viata noastra nu se poate uita dar poti merge mai departe.Bafta!