| anonimmm365 a întrebat:

Salut TPU, sunt confuz cu ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie. O fata a venit la mine acum 3 luni sa-mi ceara Instagram ul. Au trecut aceste luni timp in care am vorbit zilnic. Nu stiu daca ma place si imi e aiurea sa-i zic ca as vrea sa fiu intr-o relatie cu ea, este si cu un an mai mica decat mine si chestia asta mi se pare un pic aiurea. Sunt gelos ca ar putea vorbi cu alti tipi, nu ma indoiesc si nu cred ca e normal, dar imi e frica sa fiu inlocuit. Din cate am citit pe net o fata poate sa te tina in stadiul de prietenie foarte mult timp, fara sa iti dai seama, iar eu nu imi doresc o prietenie cu o fata. Cum sa o fac pe ea sa-mi spuna ea prima ca ma place sau... nu stiu, macar sa aflu in mod indirect. Am nevoie de ajutor. Ms anticipat.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca spui ca nu iti doresti o prietenie cu o fata, clar esti imatur si ai numai idei copilaresti in cap. Nu poti fi cu cineva fara sa incepeti cu o prietenia. Aia e si ideea, sa va apropiati, sa cunoasteti lucruri unul despre altul. In plus, ti se pare aiurea si faptul ca e cu un an mai mica...tu o placi cu adevarat sau doar ti se pare ca s-a deschis o oportunitate de a fi cu o fata si nu vrei sa ti se inchida usa in nas? Ori o placi si ii spui, pentru ca daca ti-a cerut instagramul, a simtit ea ceva, ori iti vezi de treaba.

| anonimmm3655 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Probabil am idei copilaresti pentru ca am 17 ani si sunt neiesit in lume, iar partea cu oportunitatea mi-a dat de gandit, multumesc tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Si de 3 luni de zile nu ai fost capabil sa o intrebi daca te place?

| anonimmm3655 a răspuns (pentru Violleta2022):

Din pacate da si cred ca daca o fac acum si m ar refuza ar fi trista situatia...

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimmm3655):

Niciodata nu-i tarziu, dar daca mai amani momentul se va plictisi de asteptare si te va anunta ca si-a gasit pe altul.

| LoveSleep a răspuns:

Ti-a cerut instagramul, ce dovada mai vrei? Crezi ca asta fac femeile? Se plimba pe strada si agata tipi pe care nu-i plac?

| Crackman a răspuns:

Sfatul cel mai simplu este sa ii zici tu direct si stii o treaba ca asa te poate tine ani de zile pana sa aflii ceva

| Anonimy08 a răspuns:

Dacă tu o placi pe acea fată, asta contează. Trebuie să ai curaj și să faci tot ce poți pentru a reuși să fi într-o relație cu ea, asta dacă chiar o iubești cu adevărat.
Nu ar trebui să aștepți ca ea să facă primul pas. De obicei băieții sunt cei care ar trebui să le arate fetelor că le iubesc. Faptul că ea a venit la tine să îți ceară Instagram-ul poate reprezenta deja un pas important făcut de ea.
Faptul că e cu un an mai mică, nu cred că ar conta. Eu cred că iubirea chiar nu ține deloc cont de vârstă. Dar e chiar normal ca fata să fie de obicei mai mică decât băiatul. Acum depinde și de tine.
Faptul că ea ar putea vorbi și cu alți băieți... ei bine, dacă tu chiar o placi, atunci arată-i asta înainte ca ea să vorbească cu alți băieți. Dacă te gândești la obstacolele care pot apărea, asta nu te ajută. Trebuie să lupți pentru fata pe care o iubești!
Sper să reușești!