| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Vi s-a intamplat vreodata sa aveti o stare ciudata, contemplativa, o melancolie adanca, dar fara vreun motiv anume? Mie mi se intampla des si ma tine destul de mult, iar uneori aceste stari imi genereaza inspiratie pentru scris. Mana mea curge pe hartie, efectiv nu gandesc ceea ce scriu. Multi mi-au spus ca am talent, dar mie niciodata nu imi place nimic din ceea ce fac. Scriu filozofie, in fapt. In astfel de momente, vreau sa ma indragostesc. Am doar 15 ani, dar experimentez stari de genul foarte des. Nu vreau sa nu le mai am, caci ma ajuta enorm sa ma lamuresc cu privire la anumite lucruri. Intrebarea e : Voi ce faceti in astfel de momente? La ce va ganditi?

5 răspunsuri:
| evelyn000 a răspuns:

Se numeste depresie pe durata scurta...si nu nu glumesc. e bine ca scrii te ajuta sa intele lucrurie mai bine. da am trecut si eu prin asta si inca mai am momente si acum. nu e nimic in neregula, din contra invata sa cultivi asta. talentul fara munca nu e nimic

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Ai un temperament melancolic.
Probabil eşti puțin mai depresiv, dar foloseşte toate acestea in scopuri constructive. Cultivă-ți talentul şi mergi mai depare.
O zi frumoasă! happy

| jolidon a răspuns:

laughing) Eu cand vine toamna ma intreb cum voi rezista pana la primavara pentru asa cum spui si tu ma apasa o tristete sufocanta. Si starea se adanceste daca sunt singura sau eram dinainte trista din vreo cauza. Dar cand am astfel de stari incerc sa le folosesc pe cat de mult posibil pentru ca sunt tare productive. De cele mai multe ori imi pun in casti o melodie potrivita cu starea si incep sa desenez. La final ma simt eliberata ca si cum am epuizat starea negativa, am scos-o si am transpus-o pe hartie. Starile astea dau nastere la capodopere :-) dar ai grija sa nu le intretii prea mult timp. Sunt si eu trista 10 minute- o ora apoi schimb registrul, viata e scurta si frumoasa rau kiss

| Raiiiisa a răspuns:

Da mi s-a intamplat, din cauza ca ma gandeam la ceva neplacut din trecut sau imi faceam diferite "iluzii" cu ceea ce se va intampla.Prostesc,stiu.
La mine nu tine mult, din cauza ca sunt o persoana foarte colorata, vorbareata si distractiva.

Dar totusi cand mi se intampla asta, incerc sa fac orice numai sa uit de problema si altele.
Ma gandesc al momentele frumoase ce s-au petrecut in vaiata mea si la persoanele dragi care ma fac atat de fericita!

| 69AnonimuS69 a răspuns:

Nu poti sa te simti asa prost din nimic. Du-te la psiholog (nu e o gluma). El Stie sa-ti puna intrebari de la care ajungi la cauza melancoliei de ex: Ai visat ceva ciudat? Ai prietena? Va-ti despartit? De cat timp? In ce loc? Cand? De ce? si tot felul de intrebari de-astea. O sa te simti mai bine dupa! Succes!