| ZappyTV01 a întrebat:

Salut TPU! Voi credeti ca educatia sexuala se va baga in viitorul apropiat in Romania? Eu sincer cred ca nu dar chiar as vrea sa ma insel ca ar fi bine o schimbare, vreau sa stiu daca sunteti in alta tara ca sa stiu daca se preda educatia sexuala nu ca la noi unde este un subiect tabu!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca da, fiindca deja se fac schimbari majore in scoli si curand se va introduce si acest obiect extrem de important si necesar pentru eductia copiilor adolescenti, asa cum occidentul a facut-o cu 20-30 de ani in urma.

| ZappyTV01 explică (pentru Violleta2022):

Acuma daca tot hotii guverneaza e posibil sa visam la cai verzi pe pereti!

6 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Sa fie introdusa educatia sexuala dar pentru 12+

| Justanairhead21 a răspuns:

Salut! Nu mai este un subiect atat de tabu. Exista sansa sa apara in urmatorii 2 ani un astfel de modul in care se va introduce si educația sexuala. In strainatate, da. Lucrurile sunt mai pe chill si mult mai deschisi. Daca vrei sa te informezi cauta sexulvsbarza pe ig iar de acolo o sa mai gasesti si alte conturi ok de unde sa afli mai multe detalii sau lucruri care te intereseaza.

| ZappyTV01 explică (pentru Justanairhead21):

SexulvsBarza pe ig nu imi trebuie ca stiu cine sunt dar ne trebuie in scoli nu pe NET!

| Justanairhead21 a răspuns:

Da, crezi ca nu as sti ca e nevoie de educatie sexuala? laughing stiu mai multe decât crezi. Nu stiu ce varsta ai, dar lumea a mai evoluat de cand eu am terminat liceul si atunci nu aveam nici macar conturi de social media de unde sa ne informam. Cea mai mare nevoie este in zonele vulnerabile unde accesul la educatie e limitat. Next time, fii mai explicit in ceea ce vrei sa afli daca nu ai nevoie de recomandări. Cauta pe google sunt atâtea surse de informare despre scolile din strainatate si unde si cum se preda educatia sexuala. Pari a fi destept si stii sa iti filtrezi informația. (:

| ZappyTV01 explică (pentru Justanairhead21):

Multumesc de sfat, dar eu nu am pus intrebarea in ce tari se invata, am spus daca in tara unui alt user daca se invata.
Te inteleg, stiu ca in Georgia, Bulgaria si Romania sunt cele mai multe cazuri de mame tinere fara educatie sexuala! o noapte/zi buna!