| nicoleta0022337 a întrebat:

Salut tuturor! Am nevoie de ajutorul vostru! Am 17 ani, împlinesc curând 18 și mama me-a ne-a înscris pe ambele la ginecolog. Problema este ca eu nu mai sunt virgină și nu vreau ca ea să afle. Presupun că va vrea să intre cu mine și îmi este frică să nu afle de la medic că mi-am pierdut virginitatea. Am dreptul să intru singură în cabinet și să fie o consultație confidențială? Ginecologul îi va spune despre virginitatea mea? Va rog frumos, am nevoie de sfaturi

13 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Poti merge la gineclog si singura, nu esti obligata sa intri cu mama.
Virginitatea nu e un concept medical, e doar social si are legatura cu primul contact sexual. Ginecologul nu are de unde stii ce ai facut. Poate vedea doar daca himenul este intact sau nu, ceea ce nu determina in mod automat virginitatea

| nicoleta0022337 explică (pentru Miruna333):

Mulțumesc mult! Însă dacă mama insistă? Ginecologul îi va zice direct că nu am himenul intact și că nu sunt virgină?

| Miruna333 a răspuns (pentru nicoleta0022337):

Cum? Ea te-a programat sa te,, testeze''? Orice medic intreg la cap care isi face meseria nu s-ar pronunta asupra acestui aspect. Tu poti sa nu ai himenul intact de la sport sau genetic, nu inseamna nimic. Plus, de ce ar freaca-o pe mama ta acest aspect? E fix viata ta

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Miruna333):

Raspuns gresit! Eu, ca medic ginecolog pot determina daca fata este virgina chiar si cu himenul rupt, e vrajeala ca totul e doar un mit dar ma rog femeile fac in general consultatii la fete, eu in cazuri speciale.

| Robert2526 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Alt medic de carton pe TPU... vai de capul tau, mai si semnalizezi. Cum iti dai tu seama happy?

| Miruna333 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Virginitatea nu exista in domeniul medical, troll-ule

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Miruna333):

Ia citeste: 1"Textbook of Family Medicine" de Robert E. Rakel și David P. Rakel
2."Comprehensive Gynecology" de Gretchen M. Lentz și David M. Gershenson
3."Gray's Anatomy: The Anatomical Basis of Clinical Practice" de Susan Standring

| Konstantinos99 a răspuns:

Asuma ti responsabilitatea si spune-i mamei tale, orice ginecolog
poate vedea daca esti virgina sau nu.Si sti ca oricum te mustra constinate ceea ce e normal dar e mai naspa sa afle de la altii serios! A face ce vrei cu viata ta insemna si asumare, si da trebuia sa ai grija ce faci, desigur si mama ta e vinovata, dar eu zic sa nu incepi cu vinovatia ei. Hai de acum consecintele sa speram ca vor fi doar mici (desi posibil sa te cam urmateasca toata viata).

| Alexalex1000 a răspuns:

Salut,poți intra și singura normal, dar daca mama ta vrea sa intre cu tine nu poate doctorul sa nu o lase să intre... Îți dai seama că îți e rușine de mama ta când află că numai ești virgina dar e ceva normal care toată lumea mai devreme sau mai târziu își pierde virginitatea, așa că mama ta o sa te înțeleagă. Uite eu când mi-am pierdut virginitatea și m-am dus cu mama la doctor, mi-a fost rușine dar i-am spus așa: Asta e mama, am avut și eu o relație, e ceva normal.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Alexalex1000):

Sa sti ca normal e ca relatia sa se transforme in casatorie si cand sunteti 100% siguri, atunci poti face ce vreti.Dar oamenii nu mai cred in unicitate si jerta pentru persoana iubita.

| Gino202 a răspuns:

Din câte știu nu se poate dovedii ca ești virgină sau nu, deci du-te liniștită