| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Am nevoie de niste sfaturi/pareri. Am 19 ani, viata sexuala am inceput-o, mama mea stie. Am o relatie de un an.Insa ce vreau sa spun e că am hotarat cu iubitul meu sa folosesc anticonceptionale. Nu sunt sigură daca as vrea sa stie si mama mea asta pentru ca nu este deschisa la subiectul sex si tot ce tine de asta.Nu am vorbit niciodată cu ea anumite chestii, nici despre menstruatie, cam tot ce trebuia sa stiu de la ea, ca de la mama la fiică nu am discutat. Nu stiu ce reacție ar avea daca i-as spune ce am de gând, pentru ca o cunosc destul de bine..De asta nu stiu daca sa-i zic sau sa-i ascund.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta pastilelor anticonceptionale (AC) trebuie cunoscut faptul ca NU exista pastial AC care este MAI BUNA sau MAI EFICIENTA, ea trebuie sa fie astfel aleasa incat sa fie cea POTRIVITA organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca ii garanteaza/ofera o protectie de peste 99% si dispare si riscul ''accidentelor'' care pot sa apar destul de des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda d.p.d.v. contraceptiv dintre metodele existente si folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica, care in general consta in : palparea profesionala a sanilor, testul prin care se stabileste viteza de coagulre a sangelui si 2-3 analize hormonale, fiindca doar asa pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog, are posibilitatea sa traseze PROFILUL HORMONAL propriu/unic al femeii respective. Cu ajutorul profilului hormonal, se reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa fie ales tipul de pastila AC potrivita sa fie folosit, cu continutul hormonal care se pliaza cel mai perfect pe activitatea hormonala proprie. Numai asa se poate alege pastila AC potrivita din cele peste 30-40 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog are datoria sa explice si sa indice momentul propice sa fie administrata prima pastila AC, cat si modul corect de folosire si administrarea lor. Numai daca sunt respectate intrutotul, toate indicatiile prevazute in prospectul producatorului cat si cele ale medicului, pastila AC selectata/aleasa va oferi garantat protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate
Acceseaza si citeste urmatorul articol :
https://a1.ro/......72101.html

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea unei metode contraceptive care iti ofera garantia maxima in privinta protectiei tale, NU ar trebui sa o supere, ci din potriva ar trebui sa o faca bucuroasa si sa te aprecieze. Dar la urma urmei se poate pune si intrebarea urmatoare : care ar fi motivul ca mama ta sa stie/cunoasca modul in care procedezi tu in privinta preventiei si a protectiei tale? Multa sanatate!

| Mariaa2201 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai dreptate, probabil nu ar trebui sa stie chiar orice.Insa ma gândeam la reacțiile ei, neavând o comunicare deschisa pe anumite subiecte. Luni o sa merg la un cabinet de planificare familială. Oare o sa fie necesare ceva analize? Sau cum se procedează

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariaa2201):

In privinta pastilelor anticonceptionale (AC) trebuie cunoscut faptul ca NU exista pastial AC care este MAI BUNA sau MAI EFICIENTA, ea trebuie sa fie astfel aleasa incat sa fie cea POTRIVITA organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca ii garanteaza/ofera o protectie de peste 99% si dispare si riscul ''accidentelor'' care pot sa apar destul de des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda d.p.d.v. contraceptiv dintre metodele existente si folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica, care in general consta in : palparea profesionala a sanilor, testul prin care se stabileste viteza de coagulre a sangelui si 2-3 analize hormonale, fiindca doar asa pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog, are posibilitatea sa traseze PROFILUL HORMONAL propriu/unic al femeii respective. Cu ajutorul profilului hormonal, se reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa fie ales tipul de pastila AC potrivita sa fie folosit, cu continutul hormonal care se pliaza cel mai perfect pe activitatea hormonala proprie. Numai asa se poate alege pastila AC potrivita din cele peste 30-40 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog are datoria sa explice si sa indice momentul propice sa fie administrata prima pastila AC, cat si modul corect de folosire si administrarea lor. Numai daca sunt respectate intrutotul, toate indicatiile prevazute in prospectul producatorului cat si cele ale medicului, pastila AC selectata/aleasa va oferi garantat protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate
Acceseaza si citeste urmatorul articol :
https://a1.ro/......72101.html

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ar trebui sa fie probleme deci... poti sa ii spui sau sa nu ii spui, ar trebui sa fie indiferent. Daca te hotarasti sa ii zici, de ce sa se supere? Pana la urma eviti o eventuala sarcina nedorita. Asa ca totul tinde spre bine.

| Crackman a răspuns:

Dacă folosești asta... în timp te îngrași si iti distrugi hormonii sau asa am citit eu, mult succes

| Mariaa2201 a răspuns (pentru Crackman):

Mersi. Cunosc persoane care au folosit si folosesc si nu s-au îngrășat. Cred ca depinde de organismul fiecăruia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Crackman):

Raspunsul tau este 100% eronat, fals, gresit, incorect. Te sfatuiesc sa citesti raspunsurile oferite in articole medicale de specialitate de catre medici ginecologi si nu comentariile imbecile postate pe diverse site-uri, tot felul de agarici ageamii habarnisti. Sanatate!

| Crackman a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Fiecare este liber sa facă ce vrea, dar în timp când bombardeze corpul cu prostii o sa tr tina la fel ca un plastic intr-o vara la 30 de grade în plin soare

| ancaval a răspuns:

Hmmm, ești sigură că vrei anticoncepționale?
Sunt și medici care NU sunt de acord cu ele. Oare de ce?

Referitor la ce a scris cel de mai sus, că ar trebui să o bucure pe mama ta...mi se pare de câcat. NU are ce să o bucure pe mama ta, sau, ce să o bucure? Efectele negative? Pentru că are. Ferească Dumnezeu, nu prea cred că o mamă vrea să fie rău pentru fata ei.
Și care ar fi motivul pentru care mama să știe că le folosești? Atât timp cât ești sub aripa ei, pe banii ei, casa ei, DA trebuie să știe.
Nu vrei să știe? Te muți la băiat și gata.

| elaventurero a răspuns:

Că băiat recomand prezervativul și nu mi as pune iubita niciodată să ia așa ceva pentru "ego"ul meu. Știi că există o operație și pentru bărbați care împiedică ejacularea și nu e permanenta? Pune-l în temă pe iubi tăuwinking

Răspuns utilizator avertizat