| Andreeaioana20 a întrebat:

Salut tuturor!
Vin si eu aici cu o intrebare, dar o sa fie un pic de povestit.
Eu am un ciclu neregulat in general, de 30-35 de zile, iar menstruatia tine in jur de 5-6 zile.
In luna aprilie am avut menstruatie de 2 ori, niciodata nu mi se mai intamplase pana atunci. Am avut pe 10 si pe 28 aprilie, cea de pe 10 aprilie fiind ceva mai scurta si mai putin cantitativa, de vreo 3 4 zile. Undeva in a doua jumatate a lui aprilie, am avut un moment mai intens cu iubitul meu, in sensul ca mi-a introdus degetele in vagin (nu stiu daca avea sperma sau lichid pe ele).
In luna mai nu mi-a venit, apoi a venit pe 2 iunie si a tinut normal, cu durerile specifice.
Zilele astea ar trebui sa vina teoretic, insa nu am niciun simptom premenstrual. In schimb, am impresia ca burta e un pic mai mare si parca simt ceva miscandu se.
Am fost si la ginecolog la o ecografie abdominala in mai, pe 10, ca sa vad cauza celor doua menstruatii din aprilie, insa la ovare, cel putin, nu s-a vazut nimic de chisturi, iar uterul mi s-a spus ca ar avea o forma bicorna.
Intrebarea mea este: ar exista vreo sansa de sarcina in urma acelui eveniment din aprilie?
Acum vreo 2 saptamani am avut dureri in partea dreapta, in zona apendicelui, insa nu stiu daca ar putea fi vorba, la modul ipotetic, de o sarcina extrauterina. Nu e apendicita, pentru ca am fost operata cand eram mica.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip NEREGULAT cum ai tu, vad ca nu esti inca capabila s aintelegi ca ala vine aleator, adica cand vrea el, de 2 ori intr-o luna sau odata la cateva luni, deci atunci cand vorbesti si spui "teoretic ar trebui sa-mi vina" inseamna ca nu esti capabil sa intelegi conceptul ca tu chiar ai ciclu neregulat, deci nu este posibil si nu trebuie sa-ti vina cand vrei tu, fiindca ciclul ala nu s epoate calcula cu nimic si practic este imposibil sa tii vreo aplicatie cand ai ciclu neregulat.

Folositi intotdeauna PREZERVATIVUL la sex fiindca nimeni d
e pe lumea asta nu-ti poate spune cand ai ovulatia si cand esti in perioada fertila, iar riscul sa ramai gravida este foarte mare.

Sincer nu te pot intelege de ce continui sa vii cu zeci de intrebari pe forumuri online aratandu-te disperata, cand in realitate nu-ti pasa daca risti, odata ce faci sex neprotejat.
Chiar te doare gura sa-ti refuzi iubitul la sex, daca el refuza sa poarte prezervativ?

De ce te supui non stop la stres si risc de sarcina?
Crezi ca alti barbati care sa te iubeasca, respecte si protejze, nu mai sunt pe lumea asta?

| Siderat99 a răspuns:

Nu ți se mișcă nimic și nu crește burta în primele 3 luni. Sângerările vaginale pot fi și hemoragii nu menstruații. Din anumite probleme medicale pot apărea sângerări, nu e neapărat menstruație. Dureri diverse în abdoment pot apărea din cauze diverse, tranzit intestinal, probleme la diverse organe, stres mecanic etc. Din mesaj pare că dai o atenție sporită la orice mic detaliu. Dacă vrei să fii sigură că nu ai nimic mergi la o ecografie abdominală și la un ginecolog.

| Siderat99 a răspuns (pentru Siderat99):

Din mesaj nu pare că ai nimic grav, ci probabil o formă de ipohondrie.