| Psksjns a întrebat:

Salut, vă descriu o situație să-mi spuneți ce este de făcut sau ce părere aveți, prietena mea are o amică care este parașută (umblă mult…. Nu vreau să detaliez ) care tot încercă să o facă să se vadă cu alți băieți sau câteodată încercă să-i bage idei aiurea în cap (ca merit să fiu înșelat și tot așa…), i-am explicat de multe ori ca e o influență proastă, a înțeles pe moment, a zis ca o sa o lase mai ușor cu ea, după câteva zile totul revine la obișnuință…, acum câteva zile am zis ceva de ea prin mesaje și a văzut și respectiva ca nu o suport și m-a întrebat dacă am ceva cu ea să-i zic, i-am spus ca este o parașută și nu-mi place ca umblă cu prietena mea, din punctul vostru am procedat greșit?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cine ești tu de fapt s-o numești "parașută"? Ai tu vreo durere la hipotalamul pe chestia asta?

N-ai, așa că vezi-ți de lungul nasului

| adam7 a răspuns:

Ai greșit. Nu poți impune iubitei ce prieteni să aibă.
Dar dacă influența prietenei ei o face să te înșele sau să apară probleme între voi, atunci ai tot dreptul să te protejezi: prima oară discuți cu prietena serios iar dacă nu se rezolvă, pui stop relației și asta e.