| ion912019 a întrebat:

Salut
Va scriu referitor la o problema apasatoare, de 3 ani sunt impreuna cu o fata, locuim impreuna la ea, dupa o vreme au venit si parintii ei, am propus de la inceput aa mergem in chirie dar a tot refuzat, totul este la comun, zero intimitate plus influente foarte mari, am lasat timpul aa regleze lucrurile insa pe masura ce timpul a trecut, ea a devenit tot mai dependenta de parinti, face cam tot ce doresc ei, spune ca ma iubeste dar prin fapte nu prea simt, face mai mult lucrurile pentru ea si ei, daca face pentru mine atunci mai devreme sau mai tarziu reproseaza, daca am o problema ma asculta dar imi pare ca trateaza superficial, nu este prea atenta sau imi spune ca ma vait dupa o vreme.
Alta problema apasatoare este ca ascunde mult, anunta in ultimul moment daca iese cu prietenii, merge constant la rude in provincie fara mine, am mers o singura data in toti acesti ani, exista rude din acelasi oras la care nu ma duce nici in prezent, ascunde ca locuim impreuna, multe persoane nici nu stiu ca suntem logoditi, inclusiv postari cu mine nu prea pune, cand vorbeste la telefon cu rudele zice uneori sa nu vorbesc motivand ca nu trebuie sa stie ca stau cu ea, daca am avut o perioada grea la munca si nu am putut sa ma invoiesc, a plecat cu familia de multe ori in strainatate fara mine.
Suntem logoditi dar cand am discutat de casatorie incearca sa amane, dupa finalizarea proiectelor profesionale, adica peste 2 3 ani dar fara sa detalieze mult, are temeri si legat de copil sa nu faca ea singura treaba, in conditia in care eu fac aproape tot in casa, are un loc de munca in provincie pentru viitor iar eu nu am acolo, a zis ca eu stiam de la bun inceput ca are post acolo, avem oportunitatea de a lucra in strainatate dar influenta familiei ei isi spune cuvantul.
Activitatea sexuala, 1, 2 ori pe luna si pana si atunci este fara prea mare chef, fara preludiu, vrea direct totul, am fost mereu atent la acest aspect si am tratat cu delicatete.
Si eu mai gresesc, nu sunt perfect, imi doresc mult sa rezolv aceste probleme.
Voi ce credeti? Cum vedeti situatia?
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Asa ajungi daca incalci poruncile lui Dumnezeu si faci sex fara casatorie. Daca nu acceotai savte muti cu ea fara casatorie, si discutati inainte tot ce va așteptați de la relatie, ori cadeati la in acord, va casatoreati si va mutati seoarat, ori va desoarteati si nu erau atatea frustrari.

| RoCkKiD a răspuns:

Fugi cat de tare poti in directia opusa.

| sweetys a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de viata. Probabil fata joaca la mai multe capete, iar cumva tu esti plasa de siguranta. Orice fata viseaza la nunta si ar fi in stare sa o faca in urmatoarea zi( desi majoritatea nu recunosc). Eu zic sa te retragi din aceasta relatie, este timpul tau, decat sa investesti sentimente într-un om de genul, mai bine singur.