| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Vineri voi fi nevoita sa plec acasa si sa renunt la relatia mea cu prietenul meu. Am mai pus o intrebare aici legat de situatia mea cu aceasta relatie si mentionez ca eu locuiesc doar in tir in alta tara cu el din aprilie si este foarte greu pentru ca nici macar nu lucrez, nu conduc si nu prea isi doreste sa am si eu permis de tir CE. Stiu ca trebuie sa am pentru asta categoria B si il am de 3 ani. Am condus zilnic,n-am provocat accidente,am mers la drumuri foarte lungi singura si drumuri cu curbe mari si periculoase, prin aglomeratie ca orasul meu e foarte aglomerat si am experienta cu condusul si singura m-am invatat ca tatal meu a decedat si nu a mai apucat sa ma invete el.Prietenul meu spune ca nu stiu sa conduc si ca el nu ar avea rabdare sa ma invete pe tir la inceput ca sta prost cu nervii si multe motive ca ba trebuie sa stranga bani,ca trebuie sa le trimita la parintii lui sa renoveze casa.El mi-a spus ca dupa un an o sa dau si eu de permis pentru tir dar vad ca dupa incepe iar sa caute pretexte si sa ma descurajeze ca sa nu iau acest permis. I-am spus ca fac asta si pentru el ca sa facem un viitor impreuna,sau daca nu sa ne cautam altceva sa mergem in tara sau în străinătate sa muncim dar nu vrea nici asa. Ce sa fac? Azi am plans ca doar gândul ca trebuie sa plec si sa ma despart de el ma macina mult dar numai suport nici asa, ca daca m-ar fi iubit m-ar fi inteles si pe mine ca nu i-am cerut imposibilul doar am cerut ceva normal. Nu l-am tradat, am lasat totul acasa si loc de munca,familie tot pentru el dar observ ca nu apreciaza asta. Mi-a zis ca s-ar putea dupa un an sau dau de acel permis si asta inseamna sa mai stau inca un an cu el aici ca sa-si rezolve problemele dar dupa iar se razgandeste si tot asa. Mi-a zis daca vrea dau de acel permis daca nu, nu.si i-am zis ca nu se mai poate asa ca vineri plec si fiecare sa-si vada de viata lui. M-am atasat mult cu el aici si mi-a zis ca ma iubeste dar si eu il iubesc, am fost suparata toata ziua, nu stiu ce sa fac și încotro sa merg. Vreau un sfat o sugestie ca nu stiu ce sa fac si cand o sa plec acasa voi suferi.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu ai binecuvantarea peste relatia ta cu el dacă stati împreună fara casatorie. Cel mai bine e sa pleci acasă, daca chiar te iubeste sa vina la ai tai si sa se insoare cu tine.

| DragosDeLaDabuleni a răspuns (pentru ania):

Ania, am auzit o zvon ca ai facut tangoul diavolului inainte de casatorie!

| mihai69 a răspuns:

Acasă cu ai tăi e cel mai bine!

| lpavel a răspuns:

De fapt el crede ca daca vei obtine permisul pentru tir il vei parasi mai devreme sau mai tarziu de aceea nu e de acord cu asta ca nu vrea sa te piarda!
Apoi poate se gandeste la viitorul vostru... sa zicem ca va casatoriti, intemeiati o familie, tu va trebui sa cresti copiii iar el sa va intretina pana copiii cresc, cum ar putea fi posibil daca si tu vei munci pe tir ca sofer? Cred ca mai degraba asta e problema lui, nu vede viitorul ca si tu sa fi mereu plecata.
Sunt multe semne de intrebare in povestea voastra dar parerea mea e ca nu poti intemeia o familie daca amandoi munciti ca sofer pe tir si sunteti plecati cu saptamanile sau poate chiar cu lunile!
Tu trebuie sa cauti ceva de munca in orasul tau, unde seara mergi frumos acasa si poti face planuri de viitor tu ca gospodina avand grija de casa, copii iar el baza familiei care aduce banul pentru un trai decent. Te-ai obisnuit cu el si vrei sa fi ca el, dar tu esti femeie nu barbat! Ce familie crezi ca ai putea avea ca sofer pe tir? Ce viata crezi ca ai avea asa? Viata pe tir e viata de barbat, e o profesie pentru barbati! Tu fi mai feminina!
Nici un barbat care se gandeste la viitor, la familie nu ar vrea ca si sotia lui sa fie sofer pe tir, adica asta sa fie profesia ei!
Toate cate ti-am zis aici asta il macina pe el de aceea nu e de acord sa faci carnet pentru tir, nu ca nu te-ar iubi sau alte motive!

| Wordofthat999999 explică (pentru lpavel):

Repet el vrea sa stau mai multi ani cu el asa pe tir fara ca eu sa lucrez. I-am propus sa lucram in alta parte amandoi in tara sau in străinătate si nu vrea nici asa. Pai eu pentru el vreau sa dau de tir nu vreau pentru altcineva lol, ca daca voiam sa dau puteam demult cand si lucram sa fac scoala. Dar am zis sa fie bine pentru amandoi.

| Wordofthat999999 explică (pentru lpavel):

El nu vrea relatii la distanta

| lpavel a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pai atunci pare sa nu fie nimic serios! esti intr-o relatie de moment...
Du-te si fa-ti planuri de viata ca asta nu-si face planuri de viitor cu tine! Mai devreme sau mai tarziu tot vei suferii din cauza despartirii atunci daca si acum suferi ce rost mai are sa mai continui? E viata ta, faci cum vrei, eu doar mi-am zis parerea!

| Madaxo97 a răspuns:

Mergi acasă la părinții tăi mai bine, e absurd să stai atâția ani să locuiești într-un tir și să nu faci nimic cu viața ta, aia nu e viață în opinia mea, dacă munceai și tu cu el era altceva, să aveți amândoi permis si să conduceți amândoi, dar altfel nu. Poți merge acasă și să nu rupeți relația neaparat, doar va mai liniștiți o perioadă până vă dați seama amândoi ce vreți de la viață, dacă vă iubiți cu adevărat sau e vorba doar de atașament, timpul va spune, dar în prezent cea mai bună opțiune ar fi să pleci, chiar dacă va durea la început, este normal, dar nu are rost să mai irosești încă un an stând degeaba, stagnând lângă el.

| DragosDeLaDabuleni a răspuns:

Salut! Trebuie sa fi independenta, si nu il mai lasa sa te descurajeze!

| 22cmN a răspuns:

Sfatul meu este să mergi acasă să încerci să fii calmă și până la urmă o ai timp sa faci ce ai vrut să faci pentru tir și cu timpul o să il uiți și pe el o dată ce un om nu vrea nu mai insista așa sunt sunt băiat am 22 de ani dacă cer ceva de la cineva sau il rog ceva și zice o dată nu sau nu vreau nu mai insist și a doua oară omul acela e ca și cum nu a exista pentru mine deci du-te acasă și cu timpul rezolvi toate nu e neapărat să stai pe dincolo (dacă vrei putem vorbi dacă ai whatapp)

| Wordofthat999999 explică (pentru 22cmN):

Am vrut sa dau de tir mai mult pentru el sa construim ceva impreuna, daca nu o sa mai fiu renunt la asta. El vrea sa stau ani cu el aici fara sa muncesc doar pe tir. A luat exemplul unui cuplu care baiatul respectiv lucreaza la aceeași firma cu el si a adus-o pe iubita lui si au stat 4 ani cu el pe tir fara sa munceasca sa conduca nimic. Dar nu sunt de acord sa stau atatia ani asa. El nu vrea relatie la distanta si i-am propus atunci sa fac si eu scoala de tir sau ne cautam alt loc de munca in tara sau în străinătate, dar nu vrea nici asa.

| 22cmN a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Vrei să vorbim poate facem noi doi o relație