| LarisSa_3160 a întrebat:

Vreau un sfat de la voi, de la cei care au trecut prin asta sau de la cei care stiu o solutie mai buna. Nu vreau sa va plictisesc cu povestea vietii mele asa ca voi spune mai pe scurt. Am 17 ani si de 3 ani sunt cu un baiat, care pot sa zic ca ma iubeste enorm de mult, in acesti 3 ani a demonstrat f multe, deci nu sunt 2 luni ca sa nu stiu. Si eu il iubesc la fel de mult intre noi s'au intamplat multe lucruri si amandoi am trecut peste toate. Dar e si o problema mama mea nu e de acord, in acesti 3 ani au fost numai certuri si jigniri, nu e de acord pentru ca el nu e asa zisul " fat frumos" nu e nici urat, e un om obisnuit si referitor la situatia materiala nu e milionar asa cum doreste ea, ne descurcam destul de bine cu tot. M-ar bate gandu sa mai astept un an si sa plec cu el, sa ma mut cu el, dar totusi nu as vrea sa imi las familia, cu toate ca mama dintotdeauna m'a jignit f mult, injurand si restul, dar totusi e mama mea. Voi ce credeti ca ar fi mai bine? Parerea mamei e ca o fata desteapta are neaparat un barbat f frumos si plin de bani, parerea mea nu e deloc asa, poate gresesc eu si nu gandesc ceea ce trebuie dar totusi, cred ca e nevoie si de iubire. Multumesc :* fundita:*

15 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Situatia materiala, nu are nimic in comun cu dragostea, mama ta greseste total. La fel si cu aspectul baiatului. Daca tie iti place, iti place si gata. Ce nu inteleg insa, este faptul ca nu spui nimic de scoala, de serviciu. Ce vei face daca vei pleca la el cand vei implini 18 ani? Iar in legatura cu parerea mamei:fata desteapta si baiat frumos si bogat, sincera nu am auzit in viata mea. Mie mi se pare ca totusi ceva nu e chiar in ordine cu mama ta, care are o mentalitate ciudata, si care-si jigneste si injura copilul. Am impresia ca totusi ai omis sa ne mai spui ceva.

| ATHOS a răspuns:

Desigur ar fi superb ca baiatul sa fie frumos, bogat, inalt, chipes, elegant, destept, educat, inteligent, cult, respectuos, tandru, sa stie sa iubeasca, sa fie dragalas si dragastos, sa aiba viata bazata pe principii, sa aiba un set de valori ce merita a fi respectate, sa puna mereu in prim plan familia, care sa-ti fie prieten si camarad, care doreste ca impreuna sa va realizati...
Din pacate, in viata reala, aceasta situatie este exceptia si nu regula.
Ce cred eu ca ar fi bine sa faci? Ar fi bine sa traiesti si sa actionezi in prezent si sa gandesti in viitor. Asta inseamna ca pe langa capitolul dragoste sa te gandesti sa faci scoala in cel mai serios mod posibil, sa termini liceul, sa urmezi o facultate pe care sa o termini la nivelul exceptional, sa accesezi un loc de munca foarte bine platit. Asta inseamna aproximativ inca 7 ani de eforturi si sacrificii, insa aceste sacrificii vor fi urmate de o viata mai usoara si mai decenta pentru urmatorii 60-70 de ani pe ii vei mai avea de trait. Abia dupa aceea cred ca ar fi bine sa te gandesti la casatorie.
In ceea ce il priveste pe baiat cred ca ar fi bine sa urmeze si el un asemenea drum(cel descris in cazul tau).
In ceea ce ii priveste parintii tai, am convingerea ca daca veti urma amandoi un drum bun "spre viata", odata cu trecerea timpului si a asimilarii corecte a viitorului pe care doriti sa vi-l faceti impreuna, atitudinea lor se va schimba si vor ajunge la stadiul de acceptare apoi chiar bucurie pentru faptul ca ati avut puterea ca impreuna sa tineti drumul drept.
Cu toate ca nu sunt de acord cu pozitia mamei tale(daca este asa cum ai prezentat-o) vreau sa-ti spun ca nici un parinte nu doreste raul propriului copil. Mai mult mama ta vorbeste prin prisma experientei ei de viata pe parcursul careia, cu siguranta, a intampinat si multe lipsuri, greutati si incercari. Ea stie ca in aceasta etapa a vietii tale nu ai cum sa intelegi cat de complicata si complexa este viata si in consecinta ar dori, pe cat posibil, macar de unele din aceste vicisitudini sa te fereasca.
Sa nu uiti ca un partener poate sa dispara din viata noastra din diferite motive, pe cand familia, asa cum este ea, va ramane mereu si mereu alaturi de noi si este locul in care ne vom intoarcem mereu(mai ales atunci cand viata capata accente dure).
Revenind la dragostea voastra, presupunand ca urmati "drumul bun", daca ea va dainui pana la terminarea studiilor tale si punerea piciorului in viata reala, atunci cu siguranta va veti casatori, veti face doi copii frumosi si veti fi vesnic fericiti. Daca, in schimb, ea nu va dainui pana atunci tu vei ramane pregatita in mod corespunzator pentru viata si cu certitudine, candva, va apare si FAT FRUMOS adevarat.
In final, eu iti doresc ca Dumnezeu sa iti dea intelepciunea necesara pentru a lua cele mai intelepte decizii pentru prezentul si viitorul tau.
Bafta!

| Pitic a răspuns:

Mama ta isi doreste pentru tine ceva mai bun insa exagereaza.
Daca u il iubeti pe baiatul asta sunteti de 3 ani impreuna va intelegeti bine care e problema? nu se pune problema ca o sa ramai toata viata cu el doar ai 17 ani e devreme ca sa te casatoresti cu el. nu inteleg de unde aceasta spaima a mamei tale.
Si oricum nu banii conteaza, ce vrea mama ta sa gasesti un barbat cu bani care sa te insele sa te si bata daca mai comentezi ceva la el si tu sa stai doar pentru ca are bani?
Ar trebui sa ai o discutie cu mama ta in care sa te impui si sa ii spui ca e viata ta si ea poate sa iti dea sfaturi daca vrea dar nu sa te oblige sa faci ceva ce chiar ea ar putea regreta mai tarziu.
Tu nu trebuie sa asculti nici de mama ta nici de prietenul tau de nimeni doar de tine pune cap la cap tot ce ti-a spus mama ta tot ce iti spune prietenul tau. Nu trebuie sa asculti mereu de parinti uneori chiar nu au dreptate chiar nu au!
Sa stii ca nu e o idée buna sa pleci cu prietenul tau deoarece nu se stie ce se va intampla dupa si gandeste-te ca nu aveti cum sa va descurcati singuri.
Sa va iubiti mult si sa nu ascultati de gura lumi ca lumea inghite c@KaTwL oricui tongue

| Kylexy a răspuns:

Nu gresesti daca e intelegere intre voi si iubire asta conteaza, alege-l pe el maicata are o gandire de comunista.

| deadea23 a răspuns:

Faptul ca parintii isi doresc un socru fat-frumos demonstreaza lipsa de respect fata de copilul lor. Daca tu simti ca il iubesti atat de mult in cat sa-l poti iubi toata viata si sa stai cu el, sa-l suporti, sa va descurcati si sa-ti faci o familie, de ce nu? Dupa 18 ani, esti libera sa faci ce vrei.
Succes, si un an nou fericit!

| PяInCєSs a răspuns:

Cel mai bine cred ca este sa mai discuti o data cu mama ta sa o faci sa inteleaga ca VOI va iubiti, daca totusi nu intelege muta-te cu el, pana la urma o sa va impacati chiar de o sa sufer, o mama nu isi poate uita copilul niciodata indiferent de ce greseli face

| raine a răspuns:

Cu scuzele de rigoare dar mama ta are o gandire mediocra.
cu toate acestea inca mai depinzi de ea si e normal sa o iubesti. pana la urma e mama ta. dar va trebui la un momentdat sa faci o alegere (pe care din pacate multi parinti fac sa se ajunga la asta) cu cine vei dori sa fii: cu ea sau cu iubitul tau.
eu zic insa sa mai astepti pana vei deveni oarecum si tu pe picioarele tale. esti inca fragila si ai nevoie (cel putin material) de ajutorul familiei. viata e grea. si poate cu timpul o sa-i mai vina minte la cap sa vada cat de important pentru tine este sa fii langa iubitul tau.
stiu ca nu este usor. dar dupa cum ai spus voi doi ati trecut prin multe impreuna. si eu zic ca daca chiar va iubiti o sa reusiti si in continuare. iubirea cere multe sacrificii, si chiar de reprosurile mamei dor, mai suporta, ignora-le. pana la urma lupti pentru iubirea ta. si cred ca nicio bogatie nu poate inlocui asta.

sper sa-ti fie bine!

| Impossibl3 a răspuns:

Iubirea nu e conditionatahappy
Deci discuta cu mama ta. spune-i ca il iubesti.si spune-i parerea tahappy

PS:Incearca sa o inmoi nici o mama nu e de neinduplecatbig grin

| ValyMha a răspuns:

"PS:Incearca sa o inmoi nici o mama nu e de neinduplecat"
impossibil3 asa crezi tu dar nu e chiar asa

| miky_4769 a răspuns:

Fara suparare, da' mama ta e curvawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea larisa in locul tau las alege pe baiat pentru ca oricum mai ai cateva luni si vei fi majora dar nu baga in seama povestea mamei tale desi ea sia trait viata acum este randul tau bafta cu prietenul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma ea este mama ta si stie cum sunt baietii.Ar fi bine sa o ascultii, dar daca chiar va iubiti eu va sfatuiesc sa incercati sa o inmuiati pe mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu fa ce crezi tu cai bine pentru tine la urma urmei tu stai cu baiatul asta nu maicata lasa-te dusa de val la urma urmei ce ai de pierdut sh daca maicata atata tine la tine pai n-are decat sa te inteleaga ca la urma urmei nu mai esti o copila...ai grija de de tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu te iei dupa parintii ca si ei ar fi facut tot la fel ca tine si fa cum iti doreste inima taa am trecut prin asa ceva la fel... si uite acum iubirea mea e departe de mine si tot cu ai mei sunt in casaa si la ce bun... sfat; du-te fa-ti viata cu iubirea taa

| Ange a răspuns:

Buna Larissa chiar vreau sa te felicit pentru felul in care ai decis sa lupti pentru acest baiat happy, intr-adevar fizicul si situatia financiara prea putin conteaza important e sa fie intelegere si iubire din plin. Pe deoparte sti cum se spune "numai mama sa nu fi", toate mamele vor cei mai bun pentru copii lor, chiar daca cateodata se pot inseala, cum posibil cazul mamei tale. Parerea mea e ca ar trebui sa ii spui ca daca nu face cateva eforturii pentru a acepta situatia si faptul ca tu iubesti acest baiat, te vei muta cu el, sunt sigura ca prin a nu te pierde, si daca te iubeste cu "adevarat" va accepta in schimb daca totusi nu accepta eu te sfatuiesc sa te muti cu el, si asa intr'o zi tot va trebui sa devi stapana pe propriile tale decizii. Dar gandeste-te bine inainte, faptul ca veti locui impreuna asuma mule responsabilitati nu va fi deloc usor mai ales primii ani inca sunteti tineri, si pe deoparte vor aparea ff multe certuri ca nha mai mereu se intampla asa intr'un cuplu mai ales cand sunt si persoane care se opun. Practic veti locui 24/24 impreuna si probabil la un moment dat din cauza varstei va aparea acea senzatie de obligatie ceea ce sper sa nu vi se intampla. Oricum eu iti doresc din tot sufletul multa fericire cu acest baiathappy si sper ca vei lua cea mai buna deciziehappy
Ai grija de tine! happy
Andreea