| Adytza09z a întrebat:

Salutare am 2 intrebari.
1.pretenei mele i-a venit ciclu pe 11 luna asta si asta-i-a 6 zi in care inca mai curge asa putin da nu inteleg de ce e normal, pentru ca pe ea o tine 3.4 zile scurgerile.
2.luna trecuta i-a venit cm pe 13 si a tinut-o 4 zile iar ak luna asta i-a venit pe 11 si a tinut-o pan ak p 16 pentru ca si ak ii curge asa putin.INTREBARE
CARE SUNT ZILELE FERTILE DACA IA VENIT CUM AM ZIS EU MAI SUS CM E DE 29 31 ZILE.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Numarul zilelor de menstruatie (si nu CICLU) nu are absolut nici-o relevanta deoarece eliminarea menstrei se poate produce mai usor sau mai greu sau din cauza cantitatii de menstra care poate sa fie diferita de la un ciclu la altul din cauza dezvoltarii diferite ca si marime/dimensiune/grosime a ENDOMETRULUI care prin destramarea sa se transforma in menstra eliminata. Din acest motiv numarul de zile poate sa fie diferit fara ca acest lucru sa insemne ceva. 2. ) Este stabilit stiintific si medical ca OVULUL este eliberat din foliculul ovarian INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii. In concluzie se scad 14 zile din data calculata la care va incepe menstruatia si se determina ziua OVULATIEI. Pe baza acestei zile se determina posibila PERIOADA FERTILA care va fi reprezentata de cele 4-5 zile situate inainte de ziua de ovulatie + ziua ovulatiei + 1(2) zile considerate marja de eroare. In cazul prietenei tale fiindca ciclul ei menstrual prezinta o variatie de +/- 3 zile rezulta ca ziua mentruatiei NU se poate determina precis si in acest caz OVULATIA se poate produce intre ziua a 15-a si 17-a zi raportat la prima zi a menstruatiei avute si in concluzie PERIOADA FERTILA se suprapune peste perioada zilelor a 11-a si 18(19)-a a ciclului menstrual. Numararea se incepe cu prima zi a menstruatiei terminate. In actualul ciclu menstrual inceput in data de 11 Aprilie si care se va termina probabil in jur de data de 9, 10, 11 Mai, perioada fertila se suprapune peste perioada cuprinsa intre 22 aprilie si 30 Aprilie cu fertilitatea maxima in jurul zilelor 27-28 Aprilie. Multa sanatate!

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi deci 15 16 aprilie nu e fertila.