| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am o problemă mai ciudățică, am 21 de ani, sunt virgină si am o frică inexplicabila de a avea relații sexuale.
Am un iubit de un an, care e foarte înțelegător cu mine, nu ma mai bate la cap cu asta, ne înțelegem super si am devenit si cei mai buni prieteni, chiar il iubesc si e tot ce mi-as fi dorit.
Insa nu înțeleg ce este această frică, cand am încercat sa facem dragoste am început sa am un atac de panică, a mai pățit cineva? Este normal?
Precizez ca nu am avut traume in copilărie de genul asta

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Nu ar trebui sa te stresezi cu asta. Iti va trece candva sau nu-ti va trece.deloc, caz in care esti asexuala. El, daca te iubeste, asteapta 10 vieti daca trebuie. Daca te lasa din cauza asta, sa stii ca nu te-a iubit niciodata.

| lewismatthew18 a răspuns (pentru Plato):

Eu nu stiu ce fiinta de pe lumea asta ar sta ani intregi fara sex. Daca nu o sa o faca cu ea, la un moment dat o sa o faca cu alta. Pentru ca e dorinta mare de sex dupa un timp, si ce dragoste e fara sex.

E normal ca iti este frica, si prietenei mele eu fost frica la inceput, dar mai intai am incercat sa o ling pe gat, sani, si incet incet ma lasa mai mult. Dupa am ajuns sa ii fac sex oral, iar dupa a vazut ca este in siguranta, si m-o lasat sa o si penetrez. A vazut ca este in siguranta cu mine, si am avut grija de ea la primele dati, iar dupa aia, am tot ridicat stafeta. Iti sugerez la fel.

| InVPent a răspuns (pentru Plato):

Desigur. De ce n-ar sta 10 vieti pe l*ba. Daca ea il iubeste, ii intelege nevoile fiziologice. Hai s-o luam si asa.

| Plato a răspuns (pentru InVPent):

Pai nu se ia asa.
Cand iubesti, in adevaratul sens al cuvantului, nu cum se foloseste in zilele noastre, simpla prezenta a acelei persoane iti pare totul, infinitul si eternitatea. Daca merge la altele, cum zici tu, inseamna ca n-a dat niciodata doi bani pe ea, de iubire nu se pune problema.

| Plato a răspuns (pentru lewismatthew18):

Ce fiinta zici? O fiinta care iubeste alta fiinta, ar sta ani fara aer. (intelegi tu)
Sexul e ceva atat de nesemnificativ in fata iubirii... efectiv n-are nicio putere cand e pus in fata infinitului pe care iubirea il reprezinta. Sexul e totusi pamantesc, iubirea e astronomica.

| RAY a răspuns (pentru lewismatthew18):

El este asexual nu poate intelege dorinta sexuala

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu iti promovezi asexualitatea, dar nu toti suntem asexuali ca si tine, logic ca e important omule, fara sex nici tu nu ai fi existat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

El nu este asexual. La început a insistat foarte mult, ba chiar ne si despartisem datatorita neințelegerilor. Dar apoi am realizat ca noi chiar ne iubim mai presus de dorința sexuală si a decis sa nu ma mai bată la cap și sa aștepte cat este nevoie

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Pai un om nu are cum sa astepte 10 vieti, pentru ca viata inseamna si placere, iar iubirea si sexul la fel.
Daca nu esti asexual, nu vad motiv, pana la urma te saturi si de la*a... Singurul motiv ar fi daca nu te atrage partenerul, iar iubirea cu forta nu există... Adica tu ai recunoscut mai de mult ca daca iubita ta ar fi un creier in borcan, te-ai indragosti in continuare de ea, si ca nu te intereseaza cum arata si blablabla.
Dar chiar si tu daca stai cu una neatractiva, simti o repulsie față de ea, iubirea e si superficiala... Daca spui ca nu, inseamna ca esti si gay, si zoofil, si necrofil, etc.
Adica de ce nu te-ai indragosti de un baiat? Daca sufletul e tot ce contează, iar fizicul nu... Keep going.
Chestia asta o poate spune si un pedofil. Sau un mos de 50 de ani catre una de 18.
Tu ai fi de acord ca copilul tau care o sa fie fata sa zicem, la 18 ani sa iasa cu un mos de 50-60 si ala sa vina la tine sa iti zica "iubirea astronomico orgasmică e infinita si imateriala, nu tine de lucrurile fizice"? rolling on the floor
Tu crezi ca daca esti langa persoana iubita ca simti infinitul? Iti spun din experienta, nu simti infinitul, dar iti face placere sa stai lângă ea, te simti bine si iti vine sa o pupi ca iti place de ea.
Nu e nimic superficial in asta, si pana la urma cat sa vorbesti cu ea? Te saturi si de vorbit, aveti nevoie de experientele pe care le gasiti in lucrurile materiale de exemplu iesitul in oras sau in parc sau la munte.
Descrierea peisajului de munte prin cuvinte, nu se compara cu muntele in sine privit de la fata locului.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Nu, n-as fi de acord, varsta conteaza, deoarece doua suflete pereche nu pot fi din generatii asa departate.
Pai nu ai cum sa imi spui din experienta, ca nu ai experimentat asa ceva. Nu ai experimentat iubirea, doar contracte sociale superficiale. In iubire traiesti infinitul, in placerea de a privi doar nu.
Dar n-a zis nimeni sa nu mergi in parc, sa te faci eremit. Nu am zis sa te inchizi in casa si sa-ti imaginezi stele. Dar asta n-are nicio legatura.
De ce nu ma indragostesc de un baiat? Pentru ca nu poate sa-mi fie suflet pereche, Dumnezeu ne-a lasat barbat cu femeie, csf.
Nu ai cum sa simti o repulsie, deoarece sufletul ala pereche este idealul tau feminin, fiindu-ti imposibil sa gasesti lipsuri. Pentru tine va reprezenta perfectiunea, sub nicio forma o repulsie.
Iubirea nu e niciodata superficiala, asta chiar nu se poate. Iubirea e Dumnezeu, e infinit, e totul. E chiar opusa superficialitatii.

"Daca nu esti asexual, nu vad motiv" - Nu vezi motivul? Motivul ar fi sa nu renunti la ea, aflandu-se in imposibilitatea de a-ti oferi lucrul ala. Daca poti sa renunti, chiar te incurajez s-o faci, ca inseamna ca ce simti tu pentru ea nu e iubire.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Ba da e iubire, sa iti placa de cineva e iubire, daca asta nu insemna iubire atunci Dumnezeu tau nu mai lasa sentimentul.
Daca sexul nu era placut atunci Dumnezeul tau il facea neplacut sau era doar pentru reproducere.
Daca sa te atraga cineva fizic era superficial, nu e iubire, atunci de ce te atrage? Dumnezeul tau fxea acea atractie sa nu mai exista, iar oamenii se alegeau doar duoace aveau in cap, dar lucrul asta e imposibil.
Visezi prea mult, nu cred ca ai simtit iubirea vreodata, sau daca ai simtit-o a fost limitata sau pentru prima data.
Lucrul asta se intampla datorita faptului ca oamenii au inceput sa socializeze din ce in ce mai putin, nu esti singurul care pateste asta.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Ce zici tu suna asa: Matiz e tot Mercedes, ca daca nu era, nu-l lasa Dumnezeu.

"Daca sa te atraga cineva fizic e superficial, de ce te atrage?" - Daca e rau sa te droghezi, de ce unii simt nevoia? Sunt multe lucruri negative pe care le-a lasat Dumnezeu, alcoolul, drogurile, bolile etc. A lasat si superficialitatea tocmai pentru a avea posibilitatea sa nu fi superficial. Alegerile ne deosebesc, vezi tu. Faptul ca Dumnezeu a lasat si "a placea" nu doar "a iubi", nu inseamna ca sunt acelasi lucru. Daca a lasat atractia superficiala, nu inseamna ca asta e buna. Tot El a lasat drogurile, nu inseamna ca sunt bune. Multe lucruri actioneaza ca ispite, avem posibilitatea de a gresi. Daca lasa Dumnezeu doar chestii pozitive, tot era lapte si miere, dar nu a facut asa. Prin urmare, ce zici tu si comparatiile tale nu fac mult sens.

"Iubirea inseamna indumnezeirea cuiva, punerea acelei persoane mereu inaintea ta" - Victor Hugo
Iubirea nu trece niciodata, daca trece nu a fost iubire.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Eu nu m-am referit la droguri, m-am referit strict la om.
Cine a spus ca iubirea in care exista sex nu e iubire?
Tu crezi ca te contopesti cu cineva daca stai cu el toata viata, iar dupa moarte ajungi in nu stiu ce loc? Hahaha, vise. N-as putea sa astept 10 vieti pe una pana sa facem sex, pana la urma asta face parte din iubire, va simtiti bine impreuna.
Mai exista femei ca ea, asa ca, nu prea ai ce pierde.(faza cu predestinatul e o tampeniewinking )
Dragostea de la inceput nu o sa mai fie aceiasi si dupa 30 de ani, se transforma.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

"Iubirea inseamna indumnezeirea cuiva, punerea acelei persoane mereu inaintea ta" - Victor Hugo

Asta probabil ar functiona doar la o virgina, submisiva, sau la un copil de-al tau. In nici intr-un caz la majoritatea in ziua de azi, ce faci le semeni pe toate si cu cate ramai 1%?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am inteles ce ai vrut sa zici.

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Ideea e ca există o atracție puternică intre noi, suntem compatibili din foarte multe puncte de vedere si avem si o conexiune sufletească. Imi doresc si eu la fel cum isi dorește si el, însă am un blocaj in legătură cu asta, ce se manifesta prin atacuri serioase de panică si chiar m-am gândit ca poate ar fi cazul sa consult un psiholog. Nu e ca l-am pus acolo sa aștepte pentru ca nu ma atrage sau ceva si cu altcineva as face-o. Nu este deloc vorba de asa ceva.

| InVPent a răspuns (pentru Plato):

Daca a asteptat atata dupa ea, cred ca inseamna destul de mult. Lasa-ma cu comentariile feministe si poetice.

| Plato a răspuns (pentru InVPent):

Nu exista "destul de mult", e totul sau nimic.

| InVPent a răspuns (pentru Plato):

Stii ce ma mira la femeile romance?
Daca un tip asteapta dupa o tipa sa faca sex, e total normal sa astepte 1 an sau chiar mai mult, pentru ca ii arata ca o iubeste, dar cand isi intreaba prietenele feministe si inchise la minte care asteapta printul pe cal alb, se da la o parte de la asta pentru ca spun fetele " mai lasa-l fata, sa nu regreti. Daca te iubeste, mai asteapta "
Stii care-i parerea mea?
Daca te iubeste, asteapta
Daca il iubesti, o faci.
I had enough of that feminist bs... Seriously...

| Plato a răspuns (pentru InVPent):

"Daca il iubesti, o faci".
De ce? La aia se rezuma iubirea si relatia? La sex? Imi pare rau ca tu consideri asa.

| InVPent a răspuns (pentru Plato):

Nu consider asta. Dar intr-o relatie sexul are un rol important. E ceva fiziologic.
Pot exista frustrari dupa un anumit timp, mai ales la 21 de ani.

35 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Evident că nu e normal. Ar fi bine să încerci să te obișnuiești cu „acțiunea" practicând mai întâi peting, până ce totul va fi ceva normal și va mai lipsi doar intromisiunea. O să vezi că la un moment dat chiar o să-ți dorești singură să o faci.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mergi la psiholog, că nu e normal, nu trebuie să ai vreo traumă ca să ajungi așa, e de ajuns ca părinții tăi să-ți fi indus frici & complexe prin tot felul de vorbe când erai micuță.
Ai părinți religioși?

| Plato a răspuns:

O sa incetez sa-ti mai raspund cand aberezi, mai ales cand ma faci asexual, ca in ciuda faptului ca ti-am explicat ca te inseli, insisti pe aceeasi idee, cu incapatanare.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Pai esti asexual,mai mult promovezi asexualitatea pe aici si esti misogin gen afirmi ca daca o femeie lasa un barbat pentru ca nu o satisface sexual cica e lipsita de moralitate si respect, plus alte tampeni gen predestinarea sa nu cauti pe cineva ca cica acel cineva te va cauta pe tine, pe regula asta nimeni nu ar mai cauta desi nu ar mai exista predestinarea, scrii ca cica e imoral sa stai cu cineva fata de care nu simti atractie fizica, numa tampeni scrii pe aici

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Crezi asta din cauza ca tu rezumi realitatea la ceea ce poti atinge. Realitatea insa e mult mai mult decat atat.
Nu sunt misogin, ca afirm si invers; daca el o lasa pe ea pentru acelasi motiv, tot rau e.
Ca tot vrei știință pentru a-ti demonstra lucruri, citeste-i cartile lui D.C. Dulcan. E om de stiinta, profesor, doctor. El a demonstrat ca realitatea NU e doar cea vizibila si palpabila.
Vezi "Mintea de dincolo", "Inteligenta materiei" si "In cautarea sensului pierdut".

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Pe wikipedia nu scrie ca a demonstrat nimic si ca a crezut, credinta = ceva fara a putea dovedi, nimeni nu a dovedit ca exista ceva care sa nu fie materie, realitatea o descoperim prin metoda empirica nu prin ceea ce posedam noi de asta ratiunea pica la capitolul asta, dar ce legatura are asexualitatea ta cu ceea ce scrii nu stiu

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Lasa wikipedia si citeste cartile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc pentru răspunsurile cu bun simț, este o problema de natura psihologica si probabil se va rezolva in timp odată cu cresterea increderii in persoana reprectiva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este interesant in ce maniera decurg discuțiile aici laughing
Asexualitatea este într-adevăr lipsa dorinței sexuale, care nu e cazul in problema mea. Adusesem in discuție doar o frică de relatii sexuale care probabil se datorează modului religios in care am fost crescută, nu exagerat, sunt ortodoxă.
Însă sunt si eu de părere ca iubirea este mai presus de sex, care e imi dau seama ca e important nu doar din punct de vedere reproductiv, ci si fiziologic si emotional, astfel cum nici nu i-aș fi reproșat prietenului meu daca ar fi ales sa ma părăsească definitiv, însă am avut o conexiune sufleteasca si inca o avem, înțeleg ca face un sacrificiu pentru mine pe care nu i l-am cerut, dar atâta timp cât este fericit pentru ca am fost persoana in care are incredere, il motiveaza, il susține in tot ceea ce face, ii este prietenă, ii ofera toată afecțiunea si iubirea pe care a simțit-o vreodată, poate ca nu este atât de gresit. Pana la urmă orice om luptă pentru fericirea lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In plus ca el cunoaște foarte bine situația in care ma aflu, stie ca il iubesc mai presus de asta si a fost alegerea lui sa rămână sa ma ajute sa depasesc "problema", nu o sa zic ca suntem predestinati sau ceva, suntem doar două persoane care se înțeleg foarte bine si care nu renunță una la cealaltă pentru ca împreună am găsit acel sentiment de "acasa". Stiu ca nu se poate pana la infinit fara relatii sexuale, de asta încerc sa găsesc răspunsuri la blocajul pe care il am, eventual persoane care au pățit asta

Răspuns utilizator avertizat
| Gaby212 a răspuns:

Si iubita mea a avut problema asta. Are aceeasi varsta cu tine, recent ne-am mutat impreuna. Pana si ea spune ca a fost o nebunie sa se mute la mine dupa doar o luna de relatie... laughing Dar nu-i pare rau.Nu facuseram niciodata sex, asa ca in prima noapte am avut de lucru happy Iti spun sincer,cand am vrut sa ii deschei fermoarul, s-a facut alba ca moartea la fata laughing Transpirase instantaneu,tremura ca un bomfaier, credeam ca moare acolo laughing Asa ca am zis sa o luam incet, mai intai am facut un dus impreuna. Dupa ce s-a obisnuit, am servit un pahar de vin si am trecut la actiune happy Pana una alta, acum radem cu lacrimi cand ne amintim.

| InVPent a răspuns:

Beti un pahar de vin, ameteste-te putin, incepeti cu "sex uscat" ( imbracati, va frecati unul de altul practic ) si cand e ok, dezbraca-te si spor la treaba. N-ar trebui sa iti fie frica. Nu te omoara un penis.

| adelushh a răspuns:

Ai incercat anal?

| herrypotter a răspuns:

Lasă șarpiliiii sa intre în vizuină. Totul va fi bine