| Simboanroxana a întrebat:

Salutare!
Am o problemă mai ciudățică, am 22 de ani, sunt virgină si am o frică inexplicabila de a avea relații sexuale?
Insa nu înțeleg ce este această frică, cand am încercat sa fac dragoste am început sa am un atac de panică, a mai pățit cineva? Este normal?

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Destul de normal.
Partenerul ar trebui sa te ajute, nu noi.

| Holiday a răspuns:

Nu, nu este normal. Doar ca descoperirea cauzei care iti genereaza asta, si remedierea e, nu o vei gasi pe TPU. Vorbeste cu un psiholog, sigur te va ajuta.

| Simboanroxana explică (pentru Holiday):

Am fost.la un psiholog și nu m-a ajutat cu nimic posibil sa merg și la altul să incerc daca tot așa o să fie.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Suntem in aceeasi si eu baiat virgin la 23 de ani.
Si eu am avut frica de a avea relatii sexuale si cand am fost intim cu o fata m-am panicat si m-am albit la față si nu am avut erectie deloc si prin urmare nu am mai facut nimic cu fata aia.
Dar acum nu cred ca mai teama asta de a face sex, cred ca o sa fiu un armasar cu viitoarea partenera de pat.
Nu este deloc anormal ceea ce ti s-a intamplat, ai avut emotii asa cum au toti oamenii cand fac sex prima data.Totusi este posibil sa ai si sexofobie dar asta se vindeca in timp si nu e ceva de speriat.Dar o data cu trecerea anilor te vei maturiza si va disparea si aceasta teama de sex.
In schimb data viitoare cand vei face sex sa o faci cu o persoana potriva care sa te faca sa fii atrasa sexual de el si pentru care sa ai sentimente ca sa nu mai fii inhibata.

| Simboanroxana explică (pentru LordCristobal):

Mă chinui de multa vreme cu asta...și tot fica aia o am...

| LordCristobal a răspuns:

Ah, si FELICITARI ca nu te-ai culcat cu oricine si pentru faptul ca ai ramas virgina pana la 22 de ani!
Alte fete de la 16 ani sunt satule de sex si au gaura foarte larga.
Prin prisma faptului ca esti o fata virgina la 22 de ani denota ca esti o fata speciala cu suflet frumos care nu accepta orice om in intimitatea ei.
Si de asta trebuie sa iti gasesti un partener potrivit care sa te merite.

| Holiday a răspuns (pentru LordCristobal):

"Alte fete de la 16 ani sunt satule de sex si au gaura foarte larga."

Virginul expert in gauri...laughing)

| LordCristobal a răspuns (pentru Holiday):

Eu am vorbit din ce am auzit si din ce mi-au mai zis altii.
Acum nu poti nega nici tu ca mare parte din fete isi incep viata sexuala inainte de 18 si la varsta majoratului multe fete sunt foarte experimentate.

| Holiday a răspuns (pentru LordCristobal):

Sunt doua lucruri diferite. Contactele sexuale nu-ti maresc gaura, cum spui tu. Ca sa se intample asta, e nevoie de anumite lucruri cum ar fi insertia de obiecte supradimensionate, sau in cazuri extrem de rare, sexul cu cineva superdotat. E necesar ca muschii vaginului sa sufere traumatisme, ceea ce nu se intampla in 99. 9999% din cazuri in situatia in care faci sex. Ba mai mult, de cele mai multe ori, nici nasterea nu provoaca asta. Deci sunt povesti. In schimb, varsta poate avea o influenta. In general, o data cu inaintarea in varsta, muschii "se lasa", inclusiv cei vaginali. In alta ordine de idei, nu e nicio problema daca faci sex cu un an, sau doi, inainte de 18 ani. Ai impresia ca in momentul cand ai implinit 18 ani se schimba ceva brusc?!

| Simboanroxana explică (pentru LordCristobal):

Mulțumesc!

| helpforyou a răspuns:

Nu este normal sa faci atac de panica la gandul ca vei face sex. Asta inseamna ca mintea te este mai preocupata de posibilele efecte negative ale acestui act.
De aceea inainte de face sex, cauta sa ai toate raspunsurile la temerile tale.
Dupa aceea va trebui sa ai alaturi un partener dispus sa aiba rabdare pana cand vei reusi sa treci peste acest moment. Am spus partener si nu neaparat iubit. Ideea este ca acel partener sa aiba experinta si rabdara. Daca este iubitul tau cu atat mai bine.
Va trebui sa iei incetul cu incetul si sa treci prag cu prag.
Deabia daca aceste lucruri nu finctioneaza, apeleaza la un specialist. Nu trebuie sa iti impui o data limita pentru a reusi sa faci sex. Lasa sa curga din interiorul tau acest moment.

Iti urez succes.

| iulia0514 a răspuns:

Da e perfect normal! Când o sa fi pregătită o sa vina totul de la sinehappy

| Ghițescugay a răspuns:

Încearcă masturbarea singura și încercați și sa va masturbati reciproc sa va obișnuiți unul cu altul sa fiți goi