| maestruk a întrebat:

Salutare.
Am probleme emotionale poate ma ajuta cineva sa inteleg ce se intampla.
Am avut o relatie de 8 luni care s-a terminat brusc. Dupa 2 saptamani fosta mea a intrat intr-o alta relatie cu cineva din cercul meu de cunoscuti. Am acceptat situatia si i-am dat bloc peste tot, am rupt contactul cu ea si am iesit o perioada din grup pentru a ma repara emotional. Nu m-am milogit sau am tras de ea, acceptand situatia. Amandoi am fost primul in viata celuilalt. Prima relatie, primul sex, primele experiente incredibile.
Timpul a trecut iar acum sunt 3 luni de la despartire. Ma simt mai bine si simt ca inca putin si trec peste. Doar ca acum intr-o seara, fosta mea s-a bagat in seama cu o prietena foarte buna din cercul meu. A intrebat cum mai sunt lucrurile si daca eu sau familia mea suntem suparati pe ea. La final i-a spus ca o doare ca nu am ramas prieteni sau amici. In momentul de fata nu pot face asta, dar pe viitor ar fi o idee buna sa ramanem prieteni? Si cum ar trebui sa interpretez situatia? A mai trecut cineva prin asta si imi poate da un sfat? Eu nu as mai vrea sa fiu cu ea dar toate amintirile incredibile imi revin in minte. Ce as putea sa inteleg, mai ales pentru tradarea pe care mi-a oferit-o?

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dacă te-a trădat, nu merita sa reiei relația cu ea. Mai bine singur și fără griji, decât cu o fata care a fugit în bratele unui prieten de al tău.

| andreierdna91 a răspuns:

Tinand cont ca exista posibilitatea sa va mai intalniti trebuie sa ramaneti in relatii de amicitie.
Nu cred ca "prietenie" e ceea ce trebuie dar trebuie sa fiti capabili sa stati in acelasi grup fara sa va rupeti capul. Sa va salutati, sa va intrebati un "ce mai faci?" si cam atat, chestii decente si de bun simt.
Nu e cazul sa incerci din nou ceva, nu merge treaba cu "ciorba reincalzita".

| Miruna333 a răspuns:

Este normal sa simti aceste lucruri dupa o relatie semnificativa, fiind prima persoana din viata ta, pe toate planurile. Procesul de vindecare necesita timp si e clar ca ai facut progrese, avand in vedere ca ai rupt contactul cu aceasta. Asta a fost foarte bine.
Acum, fosta ta incearca sa reia legatura, ceea ce te face putin confuz, dar este de inteles. Ar putea avea remuscari sau ar putea dori sa pastreze relatii bune, din diferite motive. Este normal sa retraiesti amintirile frumoase cand fostul partener iti apare din nou in viata, dar este important sa nu confunzi aceste amintiri cu dorinta de a relua relatia. Cateodata oamenii confunza trecutul cu prezentul, si nu duce la lucruri bine.
Sa ramaneti prieteni dupa o despartire nu este imposibil, dar poate fi complicat. Trebuie maturitate de ambele parti. Totul depinde de cât de bine te-ai vindecat si daca o astfel de prietenie ti-ar face bine sau te-ar rani din nou. Uneori, o distanta sanatoasa este necesara pentru a merge mai departe. Fosta ta ar putea incerca sa isi linisteasca constiinta sau sa pastreze o legatura emotionala, dar trebuie sa te gandesti la cum te simti tu si daca vrei cu adevarat sa ai din nou legaturi cu ea. Nu trebuie sa ramaneti prieteni, este total optional.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu puteti sa fiti pieteni.
Nici psihologul nu recomanda asta, tocmai pentru a nu continua sa suferi ca un prost.

| ania a răspuns:

Nu e deloc o idee buna sa ramaneti amici, mai si vrea sa te vada suferind. Daca a plecat, dusa sa fie.

| Bogdan1o a răspuns:

Nu trebuie să fiți prieteni și nu e recomandat. Bucura te de ce ai trăit și experiența ce ți-ai format o cu ea. Amintirile sunt faine dar atât sa rămâne. Când o să fii bine încearcă o alta relație, încearcă să-ți refaci viața.
Mă bucur că ești mai bine și sper sa treci peste de tot.

| adam7 a răspuns:

Dacă treci peste, rămâneți prieteni DAR:
Numai să fii sigur ca nu te te implici și vei suferi după ea.
Ea să fie un om de calitate care să nu încearcă să te întoarcă spre ea sau să te folosească.
Dacă e un om deschis, cu principii și intentii bune, atunci ați putea păstra legătura.
Nu judec cum v-ați despărțit pentru ca relațiile sunt complicate și când nu mai merge. uneori iese urat pentru una din părți sau chiar pentru ambele.

| wildthing a răspuns:

O doare ca nu ati ramas prieteni?! Pff, extraordinar! Deci nu-i de ajuns ca te-a tradat, dar chiar vrea sa ramana aproape ca sa poata fi martora agoniei tale. A durut-o faptul ca "ti-ai permis", "ai indraznit" sa nu plangi dupa cooru' ei, ca nu te-ai dus sa o rogi in genunchi sa nu te paraseasca. Bineinteles ca tot te-ar fi parasit, bineinteles ca nu te vrea inapoi nici acum, dar ea vrea sa te vada suferind ca sa se simta diva si femeie fatala, iar pentru asta are nevoie sa fie aproape de tine ca sa poata observa si sa poata pune sare pe rana in cazul in care e inca nevindecata.
Oare daca tu erai cel care o parasea, iar apoi te combinai cu o prietena de-ale ei, mai voia sa ramaneti prieteni?
Fratioare, gandeste-o logic...la ce ti-ar folosi tie sa ramai prieten cu ea? Eu nu-ti spun tie ce sa faci, dar daca mie mi s-ar fi intamplat asta, m-as fi comportat ca si cum nu exista, as fi ignorat-o total si pentru totdeauna.

| Crackman a răspuns:

Man daca dupa putin timp era cu altcineva … stai linistit