| anonim_4396 a întrebat:

De curand am trecut clasa a 7 C.Ei bine am inceput sa fac chimia si profa ne- a dat niste experimente de facut acasa, stau la bloc si nu am materialele necesare pentru a le putea efectua. Profa..ne-a dat ceva de facut, intrebarea mea este daca ma puteti ajuta imi cere asta : Propuneti ordinea efectuarii metodelor de separare a substantelor din amestecurile : (si aici erau mai multe dar eu nu stiu 2 : apa+alcool+nisip si pilitura de fier+nisip +zahar..Va multumesc acord fundita.PS -scuzati categoria am mai pus o intrbebarea asemanatoare si nimeni nu mi-a raspuns asa ca am pus intrebarea aici

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Distilezi amestecul si separi alcoolul de restul...
filtrezi ce a ramas(apa+nisip+fier)-> se separa apa...

ramane nisip si pilitura de fier, pilitura o separi cu un magnet si gata...
asta cred eu...

1 răspuns:
| fabiola a răspuns:

Degeaba... cei de aici stiu sa separe doar, dragostea de sex!