| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, de la cati ani este normal sa te masturbezi?

11 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cand vrei tu

| mihai69 a răspuns:

De la vârsta la care descoperi că manipularea organelor genitale produce plăcere. Unii o fac în copilăria fragedă, alții la pubertate sau ulterior și foarte, foarte puțini - niciodată.

| doctorandus a răspuns:

„Masturbarea în copilărie este un comportament normal, care începe de obicei la vârsta de două luni și atinge vârfuri la patru ani și în adolescență. Totuși, masturbarea excesivă produce anxietate părinților."
—De Alwis AC, Senaratne AM, De Silva SM, Rodrigo VS (septembrie 2006). „Bladder calculus presenting as excessive masturbation". Ceylon Med J 51 (3): 121–2. PMID 17315592.

„Masturbarea infantilă este considerată o variantă normală de comportament."
—Hansen, J.K.; Balslev, T. (noiembrie 2009). „Hand activities in infantile masturbation: a video analysis of 13 cases" (în engleză). European Journal of Paediatric Neurology (Elsevier) 13 (6): 508-10. doi:10. 1016/j. ejpn. 2008.10.007. ISSN 1090-3798. PMID 19010071.

Citate de pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| doctorandus a răspuns:

Sfatul tau se potriveste ca nuca-n perete. In ce priveste compozitia spermei umane, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

De acolo rezulta ca daca mananci un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bei o lingura de apa, ai pus la loc toate substantele pierdute prin ejaculare.

| Seba2013 a răspuns:

Nu este normala de la nici o varsta, pentru ca este nesanatoasa si pacat.
Aceea euforie si liniste care o ofera masturbarea, este exact ca drogurile.

Drogurile sunt niste substante din naturale, ceea ce este rau la ele, este ca au propietatea de a ajunge intr-o zona din crier se cheama sistemul de recompensa.

Acesta circuit din crieier daca nu il activezei in mod natural iti va crea dependenta si neurastenie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Creier si substante naturale, scuze de greseli.

| Miihaa a răspuns:

De la inceperii pubertatii

| Z6 a răspuns:

Unii copii cu varsta intre 2-8 ani au fost surprinsi de catre parintii lor '' jucandu-se'', bine inteles, in mod inconstient.Ei nu stiau ce practica, nu stiau definitia masturbarii, ei pur si simplu erau ghidati de instinct.
Nu e ceva anormal sa te masturbezi, si de asemenea, nu este o varsta specifica.

| pantera30 a răspuns:

Buna masturbarea nu e un lucru normal poate deveni obsesie sa nu piti renunta si cel mai des cei care recurg la asta sunt burlaci care nu au avut relati intime cu fete sau sunt obsedati de sex. Poate suna cam dur dar asta e părerea mea.

| doctorandus a răspuns (pentru pantera30):

70% din cei casatoriti (femei si barbati) se masturbeaza cel putin ocazional, sursa: manualul de psihologie mentionat mai jos. 97% din barbati si 80% din femei sunt sau au fost onanisti, sursa: Manualul Merck.

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| ajutoameni a răspuns:

E un lucru normal dat de pubertate.Deci, incepand de la varsta pubertatii, pana atunci nu simti nevoia