| Rockass987 a întrebat:

E o situație mai dificilă de povestit.
Sunt cu prietena mea de 3 ani de zile iar în ultima perioadă (ultimele 6 luni) lucrurile încep să meargă din ce în ce mai prost.
Ea este o fire extrem de geloasă, după părerea mea, în ideea că nu acceptă să am un contact vizual, de verbal nici nu poate fi vorba, cu o persoană de sex feminin de vârstă apropiată. Ca și exemplu concret, mi-a făcut ditamai scandalul că am îndrăznit să accept să iau niște medicamente importante pentru cineva de vârstă apropiată, până nu am renunțat la gest nu a terminat cu cearta.
E o fire tot timpul pusă pe scandal, lucru care nu era întâlnit de exemplu în urmă cu un an.
Din nefericire, un aspect pe care l-am făcut, cu toată rușinea..eu fiind o fire mai violentă, o dată, la o ceartă de genul ăsta cu geloziile i-am pus mâna în gât. Sunt sigur că mai mult a fost o sperietură decât gestul în sine. De atunci ea îmi scoate ochii pentru gestul ăla și consideră că asta am învățat din familie, lucru total neadevărat. Știu..am greșit foarte tare la asta, dar nu am mai putut rezista.
Nu îmi suportă familia, la orice ocazie mi-o jignește, lucru pe care eu nu l-am făcut niciodată, nu are absolut deloc încredere în mine la capitolul infidelitate, deși nu i-am dat niciodată un motiv anume, mai degrabă ea mie, dar am trecut cu vederea.
Nu suportă faptul că eu sunt dintr-o anumită regiune a țării "renumită" pentru obiceiuri proaste, deși nu le moștenesc.
Recent ne-am mutat împreună (ne-a forțat situația) într-o chirie găsită de ea. Pentru chiria aia îmi scoate ochii zilnic, cum că "uite ce am făcut eu, tu nici de atât nu ai fost în stare". Eu m-am angajat la un job cu un salariu foarte bun ce mi-ar permite să mă mut și să las naibii tot timpul cu ea.
Ce considerați că ar trebui să fac? Aștept o părere din partea voastră.
Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Fugi, fugi cand cand poti si mai ai timp. Eu nu stateam cu ea o luna la asa fite, esti zeu pentru atata timp.

| MPersephone a răspuns:

Nu pare sa va iubiti tare. Ambii pareti toxici unul pentru altul.

| Quassaar a răspuns:

Gelozia, boală incurabilă.

| minrest a răspuns:

Gelozia asta exagerata arata o problema psihica serioasa. Nu ai de sa te astepti sa isi schimbe comportamentul. Eu as zice sa renunti la ea.

| Freya1 a răspuns:

Probabil o data cu trecerea timpul a dezvoltat frustrări si complexe, iar decat sa va tot certați mai bine ai sta de vorba cu ea.I-ai explica faptul că o placi, ca e frumoasa, ca arata bine si ca nu ai de ce sa te uiti dupa alte femei și să repeți asta ca sa ii analizezi reacțiile.
Cand iti mai jigneste sau judeca familia explica-i frumos ca tu nu ai facut asta cu familia ei si ca daca ea te-a ales pe tine sa ii fi iubit inseamna ca trebuie sa ai si tu calitățile tale pe care le-ai moștenit de undeva.Ai putea sa o întrebi ce ia plăcut la tine, ce iubeste la tine, pentru ce a format o relație cu tine si asa o sa începeți să comunicati si poate sa ajungeți si sa va complimentati.
Dacă te mai acuza de salar sau chirie explica-i ca situatia putea oricand sa stea invers si intreab-o daca ei ii convenea ca tu sa ii scoti ochi pe lucrul asta continuu.
Nu zic ca e ok cum procedează, dar încearcă si ultima redută ca sa iti dai seama ce o face să aibă comportamentul asta. Daca intr-o perioada de N timp nu se schimba nimic exista posibilitatea foarte mare sa fi intervenit monotonia si sentimentele ei pentru tine sa nu mai existe.Si atunci, cred ca nu mai are rost sa va chinuiți.
Nu mai reactiona asa impulsiv, nu este ok ce ai facut si te sfătuiesc să nu deprinzi obiceiul asta. Daca ea, sau oricine altcineva te mai provoacă încearcă să ignori si sa pleci, sa te descarci altfel pentru ca reactiile astea nu te onorează.

| Catrice a răspuns:

Ori are pe altul și tu o "deranjezi", ori vrea nuntahee hee

| aicaramba a răspuns:

O sa ai viata grea cu ea prietene daca o iei de nevasta. Nu stiu ce varsta aveti, dar o femeie isterica ca ea o sa-ti manance zilele. Incearca sa vorbesti cu ea sa nu mai fie geloasa, mai ales ca zici ca nu i-ai dat motive, sau las-o, fa-ti bagajele si fugi departe de ea. Doamne ajuta! Viata usoara

| Drimmero a răspuns:

De femeile disperate si posesive mereu trebuie sa fugi, asta ai si tu de facut. Altfel n-ai liniste, eu nu stiu cum ai rezistat 3 ani, mie daca imi facea figurile astea dupa prima saptamana imi bagam picioarele

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa vorbesti cu ea, comunicarea este cheia. Nu este frumos sa "iti scoata ochii" mereu si tu nu trebuie sa stai intr-o relatie unde nu te simti bine. Daca nu mai este ca la inceput si este mai rau... incearca sa rezolvi asta cu ea, daca nu... asta este. Stii ce ai de facut.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fara suparare dar esti exemplu clar de SCLAVUL SOTIEI. nu esti obligat cu nimic fata dea ea, fata e [psihopata trebuie chemata ambulanta sa o bage de nebuni in camasa de forta. fratele ori scoti boasele la inaintare si o lasi naibii daca tot ai bistari, ori ramai cu ea in pozitia de SCLAVUL SOTIEI