| takennnn a întrebat:

Plac o colega de clasa de ceva timp. Poate chiar de un an. Ma inteleg super bine cu ea, iesim in grup, vorbim doar ca ea nu ma place si nu e dornica de o relatie. As dori niste sfaturi, nu stiu ce sa fac in continuare. Sa continui sa incerc sa ma apropii de ea, sa ma indepartez. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Misteryy a răspuns:

Salut, ai picat in renumitul, the grand, el grande, el magnifico " FRIEND ZONE" ...as vrea sa urmezi pasii pe care eu ti dau inainte de a mai actiona si anume:

1. Citeste despre roluri, ce fel de roluri jucam noi in societate, ce rol ai tu acasa, ce rol ai tu la scoala, ce rol ai tu la carrefour.
2. Indentifica ce fel de rol ai jucat pentru ea
3. Odata identificat rolul in care te afli pentru ea este ok daca nu te afli in roluri gen" Amic, confident, prieten, psiholog, consilier, sprijin etc"
4. Urmatorul pas este sa parasesti genul de tip al acelui rol identificandu-te cu rolul de baiat care o doreste, sau cum ii spun eu " ROLUL UNKOWN", adica confunzand-o fara sa stie ce rol sa te atribuie
6. Faci inversul a tot ceea ce ai facut
Ex: Daca te duceai la magazin sa ii cumperi mancare, acum o sa ii spui sa se duca singurica
7. In acest caz iti atribui " UNKOWN ROLE", veii fii derutant, schimbator, vei avea alte interese mai multe decat ea, o vei pune sa faca lucruri pentru tine, vei avea o atitudine superioara dar nu aroganta, dupa indiferenta, dupa de treaba, vei fii un tot schimbator ca o furtuna
8. Dupa acesti pasi te vei transforma in rolul de profesor, i ncare o vei invata lucruri
9. Foloeste-te de alte fete intentionat de friend zone pentru a-i arata concurenta

De aici in colo sper sa te descurci, daca a fost folositor ce ti-am scris si ai dori sa mi dai funda, as fi fericit.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Daca ea nu te place nu ai ce sa faci.
Degeaba insisti, o sa ajunga sa te urasca.
Mai bine treci peste, fete mai sunt.

| Ineys a răspuns:

Cand incerci sa te apropii cum reactioneaza? Te respinge? O supara lucrul asta? Mai bine o lasi moale decat sa o faci sa te urasca/ sa dispara de tot din viata ta si sa nu-ti mai fie nici prietena. Poate nu-i pregatita pentru o relatie inca.

| Csander a răspuns:

Daca sentimentul nu e reciproc, de ce sa continui? O sa ajungi sa te schimbi pentru ea, ai sa o ai (probabil) si mai tarziu iti revii la vechiul "tu" pe care ea n-o sa-l placa (cum o face si acum) si va despartiti.
Ori lasa lucrurile sa vina de la sine pana cand e ceva reciproc, ori incearca sa cauti pe cineva in alta parte.

| Șurubelniță a răspuns:

Bre, nu îți pierde timpul cu oameni care nu au sentimente reciproce.
În cazul de față nu mai ai ce să faci, insiști degeaba și pierzi timp.
Găsește o tipă care te place, nu te complica aiurea