| OsimplaFata21 a întrebat:

Salutare prieteni! Pe data de 1 am avut un act sexual cu iubitul meu, protejat.In timpul actului am observat la un moment dat ca prezervativul se rupsese.Nu a existat o ejaculare, ne-am oprit. Uitandu-ma azi pe calendarul menstruatiei al aplicatiei pe care o folosesc, imi arata ca in ziua respectiva eram la ovulatie.Care ar fi sansele de a ramane insarcinata de la lichidul preejaculator?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

ȘI cu prezervativul folosit corect ai sanse de 1% să rămâi însărcinată. În luna în care l/am conceput pe fiul nostru cel mai mic am folosit prezervative toată perioada fertilă și zilele din jur, nu s=au rupt niciunul și tot am rămas însărcinată. Soțul meu glumea că ar fi trebuit să-i chemăm de nași pe cei de la durex.

| OsimplaFata21 explică (pentru ania):

Sora mea care este maritata de 7 ani, foloseste metoda retragerii tot timpul chiar si in zilele fertile sau la ovulatie si nu a ramas niciodata insarcinata..Nu stiu cum dvs si cu prezervativ ati ramas insarcinata

| romeo78 a răspuns:

Nule! Lichidul preejaculator nu are capacitatea de a fertiliza un ovul. Nici sperma nu are capacitatea de a fertiliza dacă nu este plină de spermatozoizi sănătoși. Alcoolul, țigările, drogurile au ca efect advers, printre altele și infertilitatea.
Fiți doar mai atenți data viitoare!

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, atata vreme cat nu s-a ejaculat si nici nu au fost mai multe partide sexuale.
Data viitoare, spune-i baiatului sa cumpere prezervative mult mai mici, ca sa nu se mai rupa.
Prezervativele se rup dintr-un singur motiv, sunt mult prea mari pentru cucul baiatului, si se rasuceste pe penis in timpul sexului, pana se intind la maxim si pocnesc.
Prezervativul de masura corecta trebuei sa stea strans pe penis, precum pielita salamului, pe salam, daca face cute sau este largut, nu este bun si atunci apare riscul sa se rupa la sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca din relatarea ta reiese ca pana in momentul in care ati observat ca prezervativul este rupt, NU s-a produs ejacularea, inseamna ca in mod sigur NU a ajuns sperma autentica in vagin. Asta inseamna ca a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina nedorita in urma acelui incident, chiar daca actul sexual a fost intretinut in cea mai fertila zi a ciclului menstrual, cea a ovulatiei fiindca a lipsit al 2-lea ingredient, spermatozoidul care este absolut necesar pentru a fi fecundat nucleul ovulului. In concluzie se poate afirma fara retinere ca in urma respectivului incident NU a existat posibilitatea de a se putea naste o sarcina. Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să mergi la doctor. Poti lua inclusiv o infecție urogenitala.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Nu cred ca sunt șanse sa rămâi însărcinată...

| ASMA14 a răspuns:

Specialistii spun ca Lichidul preejaculator NU contine spermatozoizi. Exista sansa 1% dar doar in conditiile in care el a ejaculat inainte!