| GameFace a întrebat:

Salutare prieteni TPU! As vrea sa aud parerea celor ce nu ma cunosc, despre cazul meu ceva mai (Special) sper sa aud pareri sincere, pentru ca s-ar putea sa-mi schimbe veata. Sunt intr-o relatie cu o fata de aproape 2 ani, dar ne cunoastem de vreo 6 ani. O iubesc din inima, si ea la randul ei o face la fel, me-a demonstrat-o in nenumarate feluri. Totul pare normal pana aici, insa problema ce ma apasa zi de zi este, ca de curand am aflat de la parintii mei ca suntem rude, mai exact suntem verisori de gradul II, nu stiu din ce motive nu am aflat pana acum acest lucru, parintii mei imi spun ca nu este normal ce facem... si ca ar trebui sa incetam, insa pe de alta parte parintii ei sunt de acord cu relatia noastra. Am vorbit cu nenumarate cunostinte si am intrebat parerea lor, unii mi-au spus intr-un fel altii in altul, insa vrea sa aud parerea voastra prieteni, o sa fie apreciata. Va multumesc!

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E ok. Lasă lumea, fă ce simți.
D. P. D. V. legal e totul ok. Restul... sunt doar vorbe.

| minrest a răspuns:

Dragul meu, potrivit legii chiar si verii de gradul I se pot casatori, daca li se aproba cererea si nu au boli genetice, iar la verii de gradul II nu e nici o problema. Daca era ceva statul nu aproba aceste casatorii, este? Asa ca sunteti in regula, fericire va doresc.

| GameFace explică (pentru minrest):

Iti multumesc frumos pentru parere, apreciez

| minrest a răspuns (pentru GameFace):

Cu placere. Veri de gradul doi, da? Adica paritii sunt veri primari, parintii au un bunic comun, iar voi un strabunic. Omul are doi parinti, patru bunici si opt strabunici. Atat ca la voi unul din cei opt strabunici e aceeasi persoana. Asta inseamna un grad de cosanguinizare mica. Daca veti avea un copil, va avea in loc de saisprezece stra-strabunici numai cinsprezece. Ce mare lucru.

| GameFace explică (pentru minrest):

Mai exact mama mamei mele cu tatal tatalui ei au fost frati, ceea ce reese ca parintii nostri vin veri buni, si noi de gradu II, daca ma intelegi ce spun

| minrest a răspuns (pentru GameFace):

Ma mir ca iti dau impresia ca nu inteleg. Ia uita-te pe calculul meu, sa vezi ca am spus acelasi lucru. Sunteti rude destul de indepartate ca sa va puteti casatori, statul va permite casatoria fara nici o cerinta in plus, iar statul stie ce face. Verilor primari le cere analize genetice, semifratilor si altora le interzice direct casatoria, deci statul se intereseaza de cosanguinizare si incest. Asa ca sunteti in regula.

| SG1995 a răspuns:

Pai exista mici sanse ca copii sa se nasca cu malformati, stiu in caz in care intr-o familie de genul unul din cei 5 copii s-a nascut cu o mana deformata.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Salut. Spune si ce rude erau, nu imi veni cu exprimari ''de genul'' in chestiuni asa de importante. Tine cont ca la voi in sat sunteti cam cosanguinizati oricum. Este? Dar altii nu sunt.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Satul are 300 de locuitori de nu se pune problema consanguizari la nivel general, iar respectivi sunt rude de gradul 2.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Salut. Mama, tatal si proprii copii sunt rudele de gradul I ale unei persoane, fratii si nepotii de copii rudele de gradul II. Verii de gradul I sunt rude de gradul patru, verii de gradul II rude de gradul IV. Asa ca nu putem compara incestul de care vorbesti cu niste veri de gradul II, si nu mai avem nevoie nici sa estimam gradul de cosanguinizare al localitatii.

| Pool77 a răspuns:

Da-i in pl frate.
Daca nu se impotriveste legii si nu va afecteaza sanatatea e super ok.