| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Sunt baiat, am 17 ani si imi place de o fata de ceva timp. Ea are tot 17 ani, suntem la aceeasi scoala. E foarte frumosa, sunt indragostit tare. I-am mai dat mesaje, am avut conversatii pe messenger, i-am daruit o ciocolata, a observat ca o plac. Problema ca la scoala cand ne intalnim nu vorbim aproape deloc, nu stiu de ce, eu sunt emotiv, ma tem sa nu ma fac de rahat. Iar intr-o zi i-am dat mesaj si i-am spus clar:"mie imi place de tine". Ea a raspuns ca momentan simpatizeaza alt baiat. M-am mai linistit, insa cand ma intalnesc cu ea la cursuri mor de dragul ei. Sunt indragostit rau de tot. Din ce am mirosit nu are iubit, ci doar simpatizeaza un baiat, nu stiu cat de serios este. Pana acum nu am vorbit cu ea despre sentimentele mele pentru ea fata in fata, ci doar i-am spus in mesaj ca o plac. Ar trebui sa vorbim intre 4 ochi? Un sfat? Ce sa fac? Orice. Sunt beteag de cap… Multumesc mult!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand o fata iti spune ca are iubit o poate face din 2 motive:
1. chiar are iubit
2. te minte ca sa o lasi in pace, fiindca in realitate nu te place si nu te vrea de prieten.
In cazul de fata, nu vad ce ai vrea sa discuti cu ea intre 4 ochi, odata ce ti-a spus ca nu-i singura, ci are iubit.
In acest caz nu-i nimic de facut, doar sa te resemenzi si sa iti cauti alta fata.

| 19flo79 a răspuns:

Nu insista prea mult ca o sa pari disperat si nu o sa fie prea placut.
Las-o in pace si incearca sa pari mai indiferent, o sa iti dea ea un semnal daca e cazul... Daca nu, asta e, mai cauti happy

| Clarity a răspuns:

Hey.
Din ce ai scris tu eu înțeleg ca nu ai vorbit cu ea fata in fata. Asta ii primul pas care trebuie sa îl faci, sa o cunosti mai bine. Acum știi ca o placi dar nu o cunosti destul. Lasă anxietatea deoparte, fii tu. In viața putem simpatiza foarte multe persoane, dar o sa vrem sa fim doar cu persoanele care ne cunosc cu adevărat.
Ai 17 ani, începe altfel de conversații.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea e ca o râie. Te mănâncă și în călcâie.

| Marius2001Pop a răspuns:

Daca fata iti spune ca simpatizeaza alt baiat, las-o. Nu fi insistent si nu dispera fata, daca ar fi fost sa ii placa de tine ti-ar fi zis.
Si nu e neaparat sa fie iubit, atata timp cat a zis ca are alt baiat in minte ar trebui sa o lasi in pace.
Daca va fi ceva, se va intoarce la ti e si poate veti incepe sa vorbiti mai mult.
A. si clar trebuie sa vorbesti cu fetele intre 4 ochi, asa va intelegi cel mai bine.
Fete mai sunt. nu te uita numai la asta. Bafta multa!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa ii torni sentimentele tale de parca ar valora ceva. Trebuie sa insisti sa iasa cu tine. Petrece timp cu ea, ia-o usor. Vezi daca iese cu tine, ca amici. Poate la un suc, cafea, dar nu cu titlul de intalnire. Te vezi cu ea de cateva ori, apoi ii mai strecori un "ma gandesc cam mult la tine".
Nimeni nu va fi flatat de o declaratie de dragoste pe neintrebate. Trebuie sa va obisnuiti unul cu celalalt, apoi poti sa dai cu vrajeala de indragostit. Sau ar fi de preferat sa iti pastrezi calmul si in relatie, sa fii tandru fara vorbe. Spui din cand in cand un compliment mic, dar nu o tii in sirop, ca se zahariseste treaba.

| mi25 a răspuns:

- Iti place Ioane fata?
- Daaa!
- Dar ea pe tine?
- Si eu pe ea.