| Weed23 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema cu iubita mea, suntem impreuna de 8 luni, am avut primul contact sexual dupa prima luna ( Era virgina) dupa o perioada era mai frecvent si a intervenit o problema, in timpul actului i se rupe pielea la intrare in vagin jos... nu stim ce sa facem ca dupa ce se rupe nu mai putem continua, preludiu facem, e uda, nu vad nici o problema. si ar mai fi o chestie, ea nu accepta alte pozitii in afara de misionar, nu vrea alte pozitii.Va rog niste sfaturi, Dau funda

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prietena ta are o infectie genitala, trebuie vazuta imediat de un ginecolog, de preferat cel care a vazut-o si dupa inceperea vietii sexuale.
Pentru inhibitiile ei este de vina probabil graba voastra de a ajunge in pat inainte de a va cunoaste suficient si inainte de a va iubi. Sunteti impreuna de doar 8 luni, practic nu ar trebui sa fiti in stadiul de sex, e prea repede. te simte strain si face sex din alte porniri (ca sa te satisfaca, probabil), nu din iubire (fiindca e prea devreme sa simta iubire profunda dupa doar 8 luni de relati). E normal ca in pat cu o persoana putin cunoscuta, cu care nu ai avut timp sa construiesti suficienta intimitate sa ai inhibitii. Ai rabdare cu ea, platiti acum pentru graba voastra de a face sex inainte de a fi pregatiti. Va depasi greu inhibitiile astea, dar cu rabdare si intelepciune, cu multa intelegere si sacrificii, va veti repara prostia si veti avea o viata sexuala normala. Daca in 2-3 ani lucrurile nu se normalizeaza, puteti discuta si cu un psiholog, inseamna ca nu reuseste sa depaseasca bariera mentala, dar deocamdata, rabdare si intelegere maxima.

| Nobody35 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca se intampla dupa opt luni era cum era, dar a scris ca s-a intamplat dupa o luna de relatiewinking.

| Weed23 explică (pentru Brigaela):

Mentionez ca ne cunoastem mai bine decat ne cunosc parintii, stam 12 ore pe zi impreuna, stim tot unu despre celalalt, avem planuri de viitor etc... dar nu stim cum sa depasim problema genitala... si nu a vazut-o nici un ginecolog pana acum

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca ea se simte atat de incomod cu tine in pat arata ca aveti doar impresia ca va cunoasteti, ca e ceva superficial, nu profund. probabil convinsi ca va cunoasteti atat de bine nici nu faceti eforturi sa va consolidati relatia, multumiti de aparente. dar in situatii serioase, vezi ce se intampla. faptul ca stati 12 ore pe zi impreuna nu spune nimic, daca aveati suficienta cunoastere reciproca ati fi stiut sa va incepeti viata sexuala cand erati amandoi pregatiti si deschisi, nu ati fi ajuns in situatia asta traumatizanta pentru amandoi.
Este foarte grav ca in prima luna de la inceperea vietii sexuale nu a vazut-o un ginecolog, este obligatoriu. Nu o inteleg pe ea si in nici un caz nu te inteleg pe tine. Pari un barbat cu o anumita educatie, ai calculator, ai acces la internet, deci nu poti fi atat de ignorant incat sa accepti o situatie atat de ciudata. Oricum, este momentul sa o remediati urgent. Fa-i programare la un ginecolog maine sau cel tarziu joi si rezolvati problema.

| 0IoAnA0 a răspuns:

Eu zic ca nu e din cauza ca a fost prea scurt timpul si ca nu va iubiti destul(eu cu iubitul meu suntem impreuna doar de 2 luni si ne iubim la nebunie)poate are o problema acolo "jos" si ar fi cel mai bine sa se duca la ginecolog, si poate si tu dupa, nu se stie niciodata. Succes! happy

| Alcyon a răspuns:

Du-o la un ginecolog s-o vada. Nu e normal ce i se intampla. Nu pot sa cred ca a stat atatea luni asa. Ca sa nu mai spun ca exista riscul ca rana sa se infecteze.