| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o inrebare, pentru cine ma poate face sa inteleg."Prietena mea" acum ceva timp in urma a ramas insarcinata dupa care a facut chiuretaj, apoi a mai ramas odata si iar a facut chiuretaj.Acuma ca ne-am casatorit nu a mai ramas deloc dat fiind faptul ca noi chiar am avut intentia de a ramane insarcinata dar nimic si asta de cam 1 an de zile. Oare de ce? Si ce este de facut?(poate l-am maniat pe D-zeu asa rau caci eram constient ca este un pacat foarte mare).

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Partenera ta are o problema cu ovulele sau uterul mai gasesti femei care nu pot avea copii sau barbati care sunt fertili. Nai mers la medic?

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E foarte posibil sa nu mai poata face copii vreodata.
De ce crezi ca se spune sa nu dai niciodata primul copil afara? Tocmai ca dupa exista sanse mult mai mici de a ramane insarcinata.Cunosc chiar eu cateva cazuri.

Trebuie sa mergeti la doctor, sa faceti zeci de analize, sa platiti tratamente scumpe, sa pierdeti ani prin spitale...pentru ceva ce ati omorat inainte...si acum il vreti!

Pentru detalii concrete trebuie sa mergeti urgent la ginecolog!

| RXN a răspuns:

Scuza-ma sa-ti zic, dar sunteti niste inconstieti si niste iresponsabili.Cum sa nu intelegi?
Tu realizezi ce inseamna un chiuretaj? Stii ce implica? Ia da un search pe google si vezi, dupa intreba-te de ce nu mai ramane insarcinata.
Lasa Dumnezeul si pacatele, e vorba de o treaba biologica aici, organismul ei e cam distrus si nu mai poate tine o sarcina.Si chiar de se intampla sa poate ramane, poate face avort spontan, desi dupa un an de zile de incercat e aproape clar ca a devenit infertila.
Mai rau va trebuie daca nu va protejati, sunt si scumpe tare metodele astea contraceptive.oh go onNici nu meritati sa aveti copii, inconstientilor. Du-te cu ea la medic si vedeti ce si cum.

Abh
| Abh a răspuns:

Uterul acela, razuit cu chiureta in doua dati, se pare ca se incapataneaza acum sa primeasca un ou spre nidare. Se impune consult ginecologic, ecografie, s-ar putea sa fii ramas cu o endometrita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corpul este constient de trauma prin care a trecut de doua ori.si in mod subconstient refuza sa mai primeasca iarasi o trauma. dar de ce? de ce doua chiuretaje? poate va era dat sa aveti doi copii.nu ia-ti primit.acum nu va mai fi nici unul.cine nu a vrut copii este cel vinovat. celalalt este traumatizat psihic. iubirea inseamna incredere si intelegere.chiuretajul nu vine din iubire ci din neincredere.

| kostyyy26 a răspuns:

Va multumesc la toti pentru sfat, si nu mai fiti asa rautaciosi, eram si noi la inceput si chiar m-a speriat gandul asta de a fi tata, nici nu aveam ce sa-i ofer; eu de abia ma intretineam pe mine dar o familie.Cred ca asta m-a speriat cel mai rau. OK stiu ca am gresit dar poate se poate "repara"greseala intr-un fel nu? Inca odata va multumesc pentru sfat.