| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu care este varsta normala pentru inceperea potrivita a unu baiat sa se masturbeze.multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Nu este nici o problema, nu te lua dupa el.
Nu o sa mori, si nici nu o sa te tensionezi.
Trebuie sa ai grija ca mostensti genetic reactii automatice, fara ca sa le inveti.
Aceste reactii de cheama instincte.
Aceste instincte se afla in creierul reptilian.
Daca sti sa te feresti sau sa controlezi stimulii erotici, vei fi barbat, si vei invata controlul.
Ii bine sa il inveti pentru ca daca te uiti injurul tau, ei nu se mai pot controla.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand simti nevoia

| corbulalbrosu a răspuns:

Baietii incep sa se masturbeze in momentul in care incepe pubertatea adica pe la varsta de 11-12 ani.Incepand cu acea perioada sistemul hormonal devine activ sexual. Acesta este motivul pentru care dorinta de a se satisface devine de nestapanit.Studiile medicale au demonstrat ca este normal sa se intample acest lucru si reprezinta/au un rol benefic pentru organism.

| Cho0coCheese a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si daca esti ajuns la 17 ani si nu te-ai masturbat este vreo problema?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cho0coCheese):

Absolut nici una. A te masturba este exact acelasi lucru cu a face sex cu singura deosebire ca in primul caz palma suplineste functia unui vagin.Masturbarea se practica de cand se stie lumea si nimeni nu a patit niciodata nimic din toate relele propovaduite de niste persoane fara cultura si educatie. Nu te lua dupa ineptiile debitate de anumite persoane "bolnave" de habotnicie.

| doctorandus a răspuns (pentru Cho0coCheese):

Daca pana la 17 ani nu te-ai masturbat esti probabil impotent.

| Seba2013 a răspuns (pentru Cho0coCheese):

Nu este nici o problema, nu te lua dupa el.
Nu o sa mori, si nici nu o sa te tensionezi.
Trebuie sa ai grija ca mostensti genetic reactii automatice, fara ca sa le inveti.
Aceste reactii de cheama instincte.
Aceste instincte se afla in creierul reptilian.
Daca sti sa te feresti sau sa controlezi stimulii erotici, vei fi barbat, si vei invata controlul.
Ii bine sa il inveti pentru ca daca te uiti injurul tau, ei nu se mai pot controla.

| Seba2013 a răspuns:

Nu exista nici o varsta, pentru ca nu este sanatos.

| Seba2013 a răspuns:

Mersi pentru funda, si ai grija cu masturbarea.
Pe situl acesta sunt foarte multe persoane dependente de masturbare, si cu probleme.
Daca citesti carte domnului Virgiliu Gheroghe, acolo apar foarte multe peroane, cu probleme de sanatate din cauza masturbarii.
Dragostea cu masturbarea nu este aceeasi lucru.
Se cheama efectul coolidge, vezi aici.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_Coolidge

Daca faci dragoste cu peroana iubita, acel stres dispare, si va bazati mai mult pe dragoste.

| IAmTheLegendary a răspuns:

Pai eu cred ca atunci cand vede filme xxx...Eu asta cred. >.<

| Cu_K_Tudor_1999 a răspuns:

Pai nu stiu, cand simti ca vine, ii dai in cap