| BossKlauX2015 a întrebat:

As vrea sa ma lamuresc in legatura cu acest subiect mai delicat. Am 18 si am inceput sa ma masturbez la varsta de 13 ani. Acesta a devenit un viciu, am inceput sa o fac zilnic. Am inceput sa intampin si niste probleme cum ar fi ajacularea precoce sau erectia care este foarte slaba, nu la maxim niciodata si dureaza foarte putin, abia daca mai am erectii nocturne sau matinale. Nu prea ma mai excit. Mai mentionez ca nu sunt gras, am 65 de kg, nu am nici diabet sau vreo boala. Oare de asta sunt asa? Mi-am propus sa ma las, dar vreau sa ascult niste sfaturi. Daca ma las imi revin la normal? Daca da, cam cat ar dura? Rog seriozitate si dau funda.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Sase săptămîni. Zi se zi. Atit ne ia ca sa scăpăm de un obicei sau un viciu. Sau ca sa ne formăm altele noi. Sase săptămîni ii ia organismului sa se schimbe, sa se obișnuiască, sa se acomodeze cu noua stare. Zi de zi, asta inseamna ca daca ai ratat o zi, daca intr-o zi o faci din nou, iei numărătoarea celor 42 de zile de la capat, chiar daca esti in a 10-a, a 20-a, a 30-a zi.
Sfaturi:
- nu sta mai mult în pat decat trebuie. Adică, nu lenevi.
- nu lasa plictiseala sa te c cuprinda, daca atunci o faci. Cauta sa iti umpli timpul cu diferite activitati. Nu ii fa loc monstrului sa se arate ☺
- sportul si miscarea nu pot fi decat benefice. Consuma energia necesara prostului obicei.
Si, in timp, daca ai grija de tine, problemele se vor ameliora.

| BossKlauX2015 explică (pentru cristi202):

Ofofof eu care sunt nerabdator, dar multumesc happy

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericit dacă ai renunța total, poți avea pe urmă probleme la întreținerea unui act sexual obișnuit,

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca ma las imi revin la normal? Dacă te lași.
Normalul este să o faci cu o parteneră. Acela este normalul la care trebuie să ajungi.

| mihai69 a răspuns:

Zilnic (doar odată pe zi) nu e neapărat prea mult / excesiv. Mai ales la aceste vârste.
Poate ar fi bine să mergi și la un medic?

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.

Este oarecum normal ce ti se intampla, deoarece faci asta zilnic, cum ai spus.

Ia o pauza, impune-ti asta. De ce faci asta, de plictiseala? Ca ma gandesc ca ni te exciti in fiecare zi, dupa cum zici.

Impune-ti sa... nu faci asta sa zicem din doua in doua zile, si apoi o sa mai reduci.

Dar da, in mod normal, ar trebui sa revi a normal, incearca dupa cum am spus, sa nu faci asta 3 zile, sa vezi ce se intampla. Dupa tot asa. Este un lucru de autocontrol, trebuie sa fii stapan pe mintea si corpul tau.
Nu este vorba de durata, pur si simplu daca nu mai faci asta, ar trebui sa simti sa vrei asta peste ceva timp. Incearca si vezi.

Bafta sa ai!

| BossKlauX2015 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc. Am incercat luna asta de 2 ori si cel mai mult a durat 5 zile laughing si da, de multe ori o fac de plictiseala, de asta a devenit ca un viciu. Mai am si momente cand chiar simt nevoia sa o fac.

| DoarBogdan a răspuns (pentru BossKlauX2015):

Incearca sa o faci doar atunci cand simti nevoia, cum ai zis si tu, acele momente arata totusi ca este ceva "normal".

Si tot asa pana cand gasesti o partenera. O sa vezi atunci ca treaba sta altfel, daca ai control asupra situatiei, nu o sa termini repede.

| Emilian65 a răspuns:

Da, daca te lasi de masturbare totul va reveni la normal. Incearca si totul va fi spre binele tau. Te vei bucura de rezultat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu trebuie sa te lasi de masturbare, deoarece sexologii americani recomanda adolescentilor, tinerilor sex sau masturbare de 2 ori pe saptamana pentru ca acest lucru contribuie la mentinerea sanatatii fizice si psihice.
Sa stii ca si masturbarea este pentru organism tot un fel de sex. Daca o practici des nu ti se mai scoala la orice stimuli de excitare.
Nu te uita des la filme porno sau erotice. Cauta-ti preocupari sportive care sa te sustraga de la aceste ganduri si care sa-ti consume energia in surplus.
Inca odata iti spun: si abstinenta si supralicitarea sunt extreme. Nimic ce este in extrema nu este sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te lasi o vreme vei reveni la normal.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu este bine sa faci prea des, dar nici prea rar. De 2-3 ori pe saptamana e ok. Te-ai saturat si tu de chestia asta pentru ca faci prea des si de aceea a inceput sa nu se mai ridice.

| Februar30 a răspuns:

Masturbarea in exces provoaca dezechilibre fizice si psihice.
Duce si la scaderea sensibilitatii penisului, disconfort, oboseala, probleme de concentrare, probleme cu erectia, cum ai scris si multe alte probleme.
Ar fi bine sa te lasi sau sa o faci cat mai rar. In cateva zile vei simti primele imbunatatiri si cu timpul iti vei reveni.

| Februar30 a răspuns:

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5459278/
Unul din multele.
Sper sa scap cu foaia curata.

| doctorandus a răspuns (pentru Februar30):

"The results of this study may not be generalizable to a non-clinical population."

https://en.wikipedia.org/wiki/Correlation_does_not_imply_causation

Deci habar n-ai despre ce e vorba in studiul respectiv, l-ai dat absolut la deruta.

Current Indexing Status: Not currently indexed for MEDLINE. Deci nu este sursa suficient de buna pentru Wikipedia.

Studiul provine din foarte inaintata tara Iran, in care au pedeapsa cu moartea pentru homosexualitate. De asemenea au pedeapsa capitala pentru vrajitoare. Si pentru apostazie. Si pentru blasfemie. Si pentru erezie. Si in care se face puscarie pentru a detine pornografie. O tara in care daca esti pagan, un musulman poate vinde un rinichi al tau. Fetele in varsta de peste 9 ani si baietii peste 15 ani pot fi condamnati la biciuire. Iranul a aplicat pedeapsa cu moartea infractorilor sub 18 ani. In care tortura este un mijloc legitim pentru a smulge marturisiri.

"suffered from masturbation" -- asta e un diagnostic care in SUA si UE nu se mai pune. Conform statisticilor 97% din barbati si 80% din femei "sufera" sau au "suferit" de masturbare. Sansele sunt foarte mari ca atat parintii cat si bunicii tai sa fi "suferit" de "boala" asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Februar30):

Adicție sexuală nu există nici în DSM-5 (2013), nici în ICD-10 (2016), nici în ICD-11 (2020).

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

Care a cea mai uimitoare descoperire pe care ai făcut-o de când ai început să te masturbezi? Poate ai înțeles ce e orgasmul, ai simțit ce-ți place, ai dedus momentele pe care ai vrea să insiști? În episodul despre masturbare discutăm despre efectele acesteia, impactul activității asupra plăcerii sexuale, și de ce e important să ne masturbăm. Vom vorbi cu Cristina Miron, o tânără care știe ce înseamnă muzica bună și dă cele mai tari petreceri, când nu e pandemie. De asemenea, discutăm cu sexoloaga și co-fondatoarea grupului de SexTalk pe Facebook, Natalia Pavalachi.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| IonRupePista69 a răspuns:

Rupe o frate dai in cap ca esti tanara asta este placerea vietii, carnala.