| QVictorya a întrebat:

Deci, e vorba de o prietenie cu un baiat, ne cunoastem de cativa ani (3-4), comunicam zilnic, suntem foarte apropiati, si tinem enorm unul la altul. Stiu ca ma place, sentimentul e reciproc. In tot acest timp ne-am permis fiecare sa avem relatii cu alte persoane, ne dadeam sfaturi si chestii de genul. Faza e ca ne e frica sa incepem vreo relatie, mie cel putin, am probleme familiale, dar cel mai mult imi e frica ca dupa o cearta sau ceva l-as putea pierde chiar si ca prieten, nu numai ca iubit, e o persoana foarte importanta, iar din cauza unei eventuale relatii ma tem ca l-as pierde, n-as suporta asta, si stiu ca nici el. Ambii vrem ceva mai mult decat prietenie, dar faptul ca ne-am putea desparti ne sperie si mai mult. Vreun sfat?!

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Prostie or v-o trageti si mergeti inainte, ori stati in umbra ca fraierii si pisati ochii, sunteti de rasul curcilor cu asa probleme

| LoveSleep a răspuns:

Ce pampalai, ce draguț. O relație e mult mai importantă decât o prietenie din simplul fapt că poate duce la mai multe lucruri.
Eu zic să riscați și să încercați iar dacă se termină prost, puteți rămâne prieteni, nu vă pune nimeni să vă scoateți ochii.
Chiar dacă se termină prost din toate punctele de vedere, nu contează, e oricum mai bine decât să te întrebi cum ar fi fost, mereu.
E cam greu să iti dau un sfat, pentru că pentru mine, prietenia nu înseamnă nimic. Dacă aș fi în locul tău, nu mi-ar păsa o eventuală "pierdere". Oricum, n-o să ajung niciodată acolo pentru că dacă îmi place o persoană, o să rămân lângă ea indiferent de finalurile tragice la care se îndreaptă relația sau prietenia noastră.

| Iridescent a răspuns:

Daca vreti iubire, atunci iubire sa fie!

| AdellaMI a răspuns:

Inteleg foarte bine prin ce treci... Si eu trec prin acelasi lucru. Dar nu o lua asa, ca o sa pierdeti tot daca o sa va certati si despartiti, nu, nu fa aceeasi greseala. Am cautat si eu ceva timp raspunsuri la o intrebare ca aceasta tema, la psihologi si chestii... Si multi spuneau ca iubirea are calea ei, iar prietenia o mentine. De unde poti sa stii ca el nu va fi dragostea vietii tale? Nu ai de unde. Asa ca din punctul meu de vedere incercati un sarut, un prim sarut intre voi (daca nu ati mai facut-o), si apoi spuneti-va ce ati simtit, cum a fost si chestii de genu. Nu trebuie sa fie perfect... Iar la inceput nu fa cu muscaturi, mozoluri, sau limbi... Unul simplu si sweet! Cred ca e cel mai simplu mod de atractie. Iar cand sa o faci... Hmmm... Pai oricand. Intr-un moment crucial, sau dupa o imbratisare, sau in timp ce va uitati unul la altul, si zambiti... Sau chiar poti sa ii propui, ca nu cred ca va ezita... Mai ales ca e "moca"(pe gratis). laughing)
Daca o sa aveti o relatie, iti propun ca la despartire, sa vreti amandoi acelasi lucru... Nu doar el sau doar tu. Baietii tin foarte mult la relatii, incat sa ne faca cat mai fericite, tu doar sa ii fi mereu aproape... Sa vorbiti, sa va distrati ca si inainte, dar ca si un cuplu. Iar daca vedeti ca e prea mult, si nu mai sunteti la fel, vorbeste cu el si spune-i ca ti-e dor sa fiti prieteni si ca o relatie va desparte. Va intelege si va fi totul ok. Deci nu ezita! Saruta-l si vezi ce simti! Totul va fi bine.winking
P.S. Astept sa imi spui cum a decurs. Pe whapp, daca vrei sa mai vb. :*