| maestruk a întrebat:

Salutare TPU. Lamuriti-ma si pe mine cu cateva lucruri. Nu am mai patit asta si nu stiu ce ar trebui sa interpretez. Am avut o relatie faina de 8 luni. Fata cu care am fost m-a parasit iar la scurt timp, 3 saptamani, a intrat intr-o alta relatie cu cineva din cercul meu. Am acceptat situatia, nu m-am milogit, nu am tras de ea, nu am implorat o sa ramana. I-am dat block si asta o fost, iar din acel grup am iesit o perioada pentru a trece peste si a ma vindeca. Despartirea a fost la inceput de mai. La mijloc de iunie un coleg de la munca imi spune ca a vazut-o pe respectiva cu cineva si ca ma insela. El nu stia ca ne-am despartit. Nu stiam de ce imi spune asta cand eu nu o mai o vazusem de o luna jumatate. Am intrat pe profilul ei de Instagram si pastrase o poza cu noi doi. Cu actualul nu avea nicio poza. Atunci m-am enervat si i-am spus sa o stearga. Incepuse sa zica ca m-a iubit si alte scuze. M-am enervat si mai tare. Pana la urma a sters poza si dupa a inceput sa posteze cu actualul. La scurt timp dupa aceea, s-a intalnit in club cu o prietena foarte buna de ale mele si i-a spus ca o doare ca nu am ramas prieteni. Sincer, nu as fi vrut asta. Am ignorat si acest apel, nu vreau sa fiu prieten cu ea. Inca o aveam la block peste tot. Acum cateva zile a reusit sa-mi scrie pe un grup unde ramasesem doar noi doi. M-a intrebat de ce i-am dat block si i-am explicat situatia. Dupa aceea mi-a spus ca i-ar placea sa mai vorbim iar daca simt nevoia sa vorbesc cu cineva, ii pot scrie. Atunci m-am enervat iar si am fost putin nesimtit cu ea dar i-am spus in fata ca nu o sa mai avem legatura. Ce ar trebui sa interpretez si sa cred din toate acestea? Ea mi-a scris cand inca e cu actualul si ma simt naspa pentru el. Sa reiau prietenia cu ea sau sa o ignor in continuare? Simt ca nu as mai vrea sa am de a face cu ea dar acum suntem din acelasi cerc social si o sa ne tot intalnim. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| WangLouis a răspuns:

Cred că ar fi frumos, daca spui ca oricum "nu veti scapa unul de altul", doar să vă salutați din bun simț, să nu i faceți si pe ceilalți sa se simta incomod din cauza voastra. De altfel mai cred ca daca ea, la scurt timp, s-a cuplat cu altcineva din acelasi grup...mi se pare putin prea clar ca da dovada de neseriozitate si este copilaroasa, nu stie ce vrea de la viata. Desi nu va stiu varsta, dar daca depasiti 25 de ani...deja e foarte grav.
O astfel de persoana intr-un grup social serios, nu prea va rezista mult timp...desigur, o concluzie data din succintele informatii oferite.
Îți urez succes și cât mai puțină energie consumată pe așa situații.

| Violleta2022 a răspuns:

O relatie care nu a functionat odata nu va functiona niciodata. daca ea s-a despartit d etine a facut-o pentru ca nu te-a iubit, asta este clar si 100% adeavarta!

Faptul ca spune in stanga si dreapta ca ii pare rau ca nu ami sunteti prieteni este pentru ca este proasta si incearca sa se disculpe in fata altora ca ti-a dat papucii, dar nu ar trebui sa-ti fei mila sau sa creezi ceea ce vind i gura uneia care nu te-a iubit si nu i-a pasat de tine, daca dupa 8 luni a ales sa plece dupa altul.
Cel mai probabil se indragostise de acela doar ca tu nu ai aflat imediat ori i-a fost ei jena sa se afiseze cu ala imediat dupa ce a rupt relatia cu tine.

Cere-le prietenilor tai sa nu-ti mai spuna nimic despre ea si tu nu mai frecventa locurile unde stii ca merge si ea.
Viata merge inainte cu oameni cinstiti si seriosi, ca trecutul nu se poate schimba iar o relatie cu o "fosta" care te-a parasit pentru altul, chiar nu a functiona niciodata.

| Madaxo97 a răspuns:

Ar trebui să interpretezi că mai vrea să vorbească și cu tine, să te aibă acolo de rezervă în caz de ceva happy nu ai cum să rămâi prieten cu fostul/fosta, astea sunt prostii, cel mai bine o ignori, nici ea nu știe ce vrea, pentru că altfel nu se arunca așa repede într-o altă relație, înseamnă că nu te-a iubit, foarte bine că ți-ai păstrat demnitatea și nu te-ai milogit de ea, asta i-a rănit un pic orgoliul pentru că se aștepta să stai ca un cățeluș după ea probabil, să speri la împăcare, ca ea să aiba mai multe opțiuni. Dacă nu mai vrea relație cu tine și tot ea e cea care s-a despărțit, nu are ce dialog să își mai caute cu tine, un simplu "bună" când vă vedeți pe stradă și atât, aia e, nu a fost să fie.