| JokerTDK a întrebat:

Salutare TPU, sunt indragostit. Da, da, nu sunt singurul si nici primul care o pateste, dar simt ca e diferit. Pana acum cateva zile, o stiam doar din priviri, nu ne bagam in seama cand treceam unul pe langa altul pe coridor, nu ne vorbeam, nu ne cunosteam. In urma unei mici excursii, am reusit sa o cunosc mai bine, si cum a spus si ea, intr-o seara am reusit sa ii aflu' toate secretele. De atunci a inceput sa simt ceva pentru ea, sa o simpatizez mai mult ca o prietena, sa o plac, chiar sa o iubesc. Am decis sa nu-i spun lucrul asta, pentru ca era prea devreme, ne imprietenisem de o seara si deja urma sa-i spun ca o plac foarte mult, asa ca am decis sa astept... si am asteptat, prea mult. Au trecut 2 saptamani, intram acum in a 3, timp care a trecut de la acea mica excursie si inca nu am curajul sa-i spun ce simt. De ce? Pentru ca tin foarte mult la i-a, iar un raspuns negativ ma va distruge, astfel putand sa rup orice relatie chiar si de prietenie cu ea.

Ne vedem pe holul scolii, ne salutam, ne vorbim 2 cuvinte, dupa care ne continuam drumul. Este o fata foarte frumoasa, si are destui admiratori, iar faptul ca ii vad cum incearca sa ajunga la ea, ma fac destul de gelos, insa daca am primit sansa sa vorbesc cu fata pe care pot sa spun ca o admiram de ceva vreme, si cu care nu credeam ca voi putea avea o relatie de prietenie, mi-a pus in cap sa nu o pierd, nici decum sa ne certam.

Astept un sfat... ce sa fac mai departe? Nu vreau sa o vad in bratele unuia dintre admiratori, dar nici sa-i spun ce simt si sa ma izbeasca un refuz, dupa care sa rupem relatia asta de "prietenie".

Voi ce ati fi facut in locul meu? Cum ati fi procedat? Astept raspunsuri sincere si serioase. Cel care ma va ajuta, va primi, bineinteles, o funda ca drept de multumire happy.

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Doamne,cat de frumos ai putut vorbi de ea. In mod normal as fi spus asta "iubire dupa o seara?! evident e doar impresia ta, una gresita, bineineteles", dar la cum ai scris mai sus, se vede ca simti ceva pentru ea.
Ce sa faci?
Simplu. Nu mai pierde timpul. Vorba ta, are destui pretendenti si nu ai de ce sa nu "actionezi".
Cand o mai vezi, du-te la ea, eventual mergi cu ea spre casa ca sa mai aveti timp de vorba si atunci invit-o in oras, ceva gen "stii, poate ar trebui sa iesim..noi doi., accepti?". Adica sa nu pari disperat cu "hai in oras" sau altele.
Si probabil va accepta. Si daca nu accepta nu te panica, e posibil sa fie timida si sa spuna "nu" doar din timiditate. Vei observa daca e asa daca desi te va refuza, va continua sa se uite la tine insistent cand te vede sau va parea mereu ca vrea sa iti spuna ceva si nu indrazneste. Ai prins ideea.

Acum referitor la iesire. Du-o la plimbare. Nimic oficial (gen restaurant). Stati pe o banca, vorbiti, o tii in brate daca se ajunge pana acolo. Sarutul nu-l forta. Daca se apropie ea, bine. Daca nu, nu e graba.
Daca vremea nu-i frumoasa, du-o la o inghetata, in vreun local unde servesc inghetate din acelea mai speciale, cu sute de arome si alte minuni.

Sper sa te ajute. (si sper ca intelegi ceva ca am scris pe fuga).

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu zic sa iti faci curaj si sa-i zici ce simti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vorbeşte deschis cu ea şi spune-i exact ce simţi pentru ea,
Te pup!

| Morphines a răspuns:

Tu crezi ca vorbesti aici despre o fiinta extraterestra, despre Dumnezeu sau o stea? Nu! Du-te la ea, ca si cand ar fi a ta. Ca si cand ati fi cei mai buni prieteni de multi ani. Vorbeste cu ea, nu trebuie sa-ti fie rusine sau mai stiu eu ce. Daca esti sugur pe sentimentele tale, atunci stii ce ai de facut. Daca amani din nou, s-ar putea ca altcineva sa faca ceea ce trebuie ca tu sa faci. Poate ca nu esti tu singurul care o merita, dar tu o cunosti mai bine ca altcineva! Mult succes!winking

| SteffEhoSteff a răspuns:

Eu iți sugerez să stai mai mult timp cu ea. să vă împrieteniți și după să ii spui ce simți iar dacă te v-a refuza iți dau un sfat. nu te supăra sub nici o formă deoarece poate după refuz veți mai fi prieteni și tu arătându-i că te-ai supărat se va desprinde și acel fir. Eu nu aștept funda happy eu vreau doar sa ajut oameni happy Bafta multa big grin

| Rebegea_Daniel_1991 a răspuns:

Dragostea este un sentiment frumos, ce ne lumineaza viata, dar daca nu o recunoastem atunci cand trebuie riscam sa o pierdem. Marturiseste-ti sentimentele fata de persoana iubita.

https://www.youtube.com/watch?v=_RNJDHjS4sc