| alias17 a întrebat:

Salutare tuturor! Am si eu o problema comuna fetelor.Am aproape 18 ani, menstruatiile mi-au inceput de la 11 ani jumate si aproape niciodata nu mi-au venit in mod regulat.De un an de zile mi-am inceput viata sexuala si de mai multe ori mi-a venit o data la 2 luni.Luna aceasta mi-a venit dupa 10 zile, ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata. E posibil sa fiu insarcinata? Luna trecuta mi-a intarziat 20 de zile si am facut mai multe teste care au iesit negative, dar acum dupa scurt timp mi-au venit din nou.momentan nu pot merge la ginecolog, pentru ca sunt in italia si fiind inca minora trebuie sa merg insotita de parinti, iar ai mei nu stiu ca mi-am inceput viata sexuala.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi cat mai repede la ginecolog. Orice ti-ar spune/face parintii tai este neimportant comparativ cu cat de importanta este problema ta de sanatate. Daca esti insarcinata (desi nu cred) ai avut o sangerare pe sarcina, ceea ce pune in primejdie atat viata bebelusului cat si a ta (iar daca asupra vietii tale poti hotari, fata de un posibil copilas din burta esti obligata sa faci totul ca sa-i fie bine). Daca nu esti insarcinata, inseamna ca ai o dereglare menstruala grava care se agraveaza pe zi ce trece. Genul asta de probleme se trateaza mult mai usor la inceput, pe parcurs se agraveaza si sunt tot mai greu de tratatm de obicei lasand sechele. Vorbeste zilele astea cu parintii tai si neaparat cel tarziu luni du-te la ginecolog. Sa fim seriosi, daca esti suficient de matura sa faci sex, esti suficient de matura sa discuti asta cu parintii tai. Iar daca ti-ai inceput viata sexuala de un an si nu te-ai dus macar de 2-3 ori in anul asta la ginecolog, situatia poate fi cu adevarat grava.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi dacă totuşi au continuat să vină, atunci SIGUR nu eşti însărcinată.
Pe de altă parte, spui că ai 18 ani şi mai jos că eşti minoră... ceva e putred.
Ah... şi încă ceva: Vârsta legală pentru sex atât în România cât şi în Italia este de 16 ani (chiar dacă încuiaţii de-aici spun că să stai până la adânci bătrâneţi).
Prin urmare, poţi merge la ginecolog singură sau cu prietenul tău şi problema e rezolvatăwinking.
SPOR!

| catthshshshs a răspuns:

Daca te-ai protejat, este numai o dereglare. Posibil sa fi racit la ovare sau alte probleme. Ideea este ca, atunci cand vei face 18 ani sa mergi la medic sa vada care e cauza.

soothe
| soothe a răspuns:

E putin probabil sa fi ramas insarcinata. Este o dereglare. Chesti cu ginecologul si cu parintii nu merge. Daca trebuie sa te duci; cel mai bine este sa le spui. Asa este cinstit si nu vad nici un impiediment. Ai sa fii mai protejata asa. Vorbeste cu mama ta.

| NinaY a răspuns:

Pai, odata ce ies negative, nu crd ca esti insarcinata.De multe ori se intampla sa intarzie, oricat de mult, din cauza stresului.De exemplu, mie mi-a intarziat aproape o luna si ceva.Esti stresata cumva? Eu as zice sa te duci la ginecolog, dar doar ca sa vezi daca e ceva in neregula, si cand vine vorb de parinti, poate ca doctorul nu spune ca ti'ai inceput viata sexuala, ci doar problema pe care s'ar putea sa o ai, exceptand sa fii gravida, caci atunci ar trebui sa fie pozitive testele.Succes!