| CripoCris a întrebat:

Salutare tuturor. As vrea sa ma ajutati cu o problema in care trebuie sa ies la capat cat se poate de bine happy. Mie imi place foarte tare de o fata din clasa mea(liceu) si ea stie lucrul asta. Problema este ca are un iubit care este din toate punctele de vede inferior mie, care este cu 3 ani mai mare ca ea, cu care este de 4 ani impreuna, fiind si primul din viata ei. S-au intamplat multe intre ei precum si aventuri sexuale dar si foarte multe certuri, ajungand sa se impace de fiecare data.Ea nu prea are prieteni multi si probabil de aceea ii e frica sa il piarda pe iubitul ei. Stie ca imi place mult de ea deoarece ii si arat chestia asta si fac tot posibilul sa o fac atrasa de mine dar nu prea reusesc deoarece intervine bariera - iubitul - cu care se vede doar 2 zile pe saptamana acesta fiind la facultate iar cu mine in fiecare zi la liceu.Noi doi suntem foarte buni prieteni, cei mai buni, ne-am atasat unul de celalalt. Acum cateva zile am adus-o la mine acasa pentru prima oara ca sa ne uitam la un film. Am baut putina tarie iar ea s-a asezat pe pat spunandu-mi ca sa imbatat iar eu am inceput sa o mangai si sa o sarut si asa am ajuns sa facem sex. A doua zi m-a intrebat ce se intamplase la mine acasa deoarece nu-si mai aducea aminte ceea ce eu nu cred deoarece nu bause nici jumate de pahar. Oarecum eu am avut intentia sa facem sex dar nu cred ca ea a fost impotriva. Chestia interesanta este ca mai vrea sa vina la mine acasa sa 'ne uitam la film'. Asta insemnand ca vrea sa facem iar sex presupun, dar eu nu vreau sa profit de ea pentru ca imi place extrem de mult de si mai ales acum ca am facut si sex. Cum as putea face sa intretinem relatii sexuale in continuare si chiar sa fac tot posibilul sa se ataseze de mine incat sa se desparte de iubitul ei. Stiu ca nu suna frumos dar imi place la nebunie si observ ca ea si cu iubitul 'se mai cearta din cand in cand' si poate as putea sa ii spun ceva ca sa o fac sa isi deschida ochii. Va rog ajutati-ma!

13 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ea accepta situatia asta, continuati ce ati inceput si simtiti-va bine.

| Oana92 a răspuns:

Si peste cateva luni te vei mira ca fata merge ''la un film'' cu un alt tip...

| Lawliet14 a răspuns:

Felicitari, te-ai bagat intr-o relatie! De fapt ai spart-o. Ce cauta la tine acasa in circumstantele astea? Si tu si ea mai ales pentru c-a stiut la ce se expune. Oare de ce nu i-a dat papucii lui ala? Mai ales cand erau atatea discrepante si probleme pana la urma (aventuri, certuri, Dumnezeu mai stie...).

| CravataAlbastra a răspuns:

In primul rand spune-i adevarul! Adica spune-i ca o placi sincer si de mult timp. Daca nu ii spui acest lucru ea poate sa creadă ca tu vrei doar sa te distrezi cu ea (relatii intime).
In schimb relația ei cu acel băiat poate fi incorectă. Ea poate ca il iubeste sincer, dar el fiind si mai mare se poate doar folosi de ea (sex).
Ar trebui sa ai o discutie cu ea, sa vorbiti despre ceea ce s-a intamplat între voi. Fi sincer si spune ceea ce simti!
Ce clasa esti?
Baftă multa, Te rog sa -mi dai mesaj cu ceea ce ai facut! happy

| CripoCris explică (pentru CravataAlbastra):

Daca voi fi sincer cu ea nu o sa rezolv cine stie ce...Ea deja este intr-o relatie care a mai tinut si atata timp si reja a devenit o rutina si deja stie ca o plac...Eu trebuie sa ii spun ceva in asa fel incat sa o pun pe ganduri dar nu stiu ce. Si nu stiu ce as putea face ca sa vada diferentele dintre mine si el.Nu stiu cum as putea face sa se desparta de el caci cu mine ar fi mult mai fericita.

| CravataAlbastra a răspuns (pentru CripoCris):

Pai si daca nu ii spui ceea ce gândesti, daca nu ii arati, cum poate afla cat de mult o pretuiesti tu?

| Anca6991 a răspuns:

Esti putin egoist, as spune eu. Faptul ca se cearta nu e ceva wow, mai ales fiind vorba de o relatie la distanta. De ce nu te gandesti ca tu ai putea fi unul din motive, si ca poate din cauza ta se cearta cu iubitul? Spui ca ar fi mai fericita cu tine. Nu ai de unde sti asta. Da, poate fi si obisnuinta cu baiatul respectiv, dar totusi o fata/femeie nu ramane intr-o relatie daca nu se simte bine din niciun punct de vedere in acea relatie.
Tu zici ca ai facut tot posibilul sa ii arati ca tii la ea si, evident, ca esti superior iubitului ei. Daca erai asa in ochii ei crezi ca nu renunta la el pentru tine? E foarte frumos ce zici tu, dar pune-te in situatia ei totusi.
Acum, despre ce s-a intamplat intre voi, cred ca ar fi necesar sa vorbiti. Deschizand subiectul asta poti vedea si ce gandeste cu privire la tine si ce vrea sa faca in continuare.
Corect mi se pare sa incepi o relatie cand toate socotelile cu fostul/fosta sunt incheiate, corect atat fata de persoana respectiva, cat si fata de tine. Tu intrand intr-un astfel de triunghi nu faci decat sa te folosesti de ea, ea la randul ei sa se foloseasca de tine si o sa ajungeti la o chestie nu prea frumoasa. Ceea ce poti face e sa ii spui clar ce vrei de la ea si sa ramana la latitudinea ei. Daca decide sa raamana cu iubitul indeparteaza-te si daca intr-adevar vrea ceva cu tine te va cauta.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Anca6991):

Da, e egoist din moment ce a corupt-o pe fata. Daca tot s-au apropiat la scoala, trebuia procedat intr-un mod diferit. Trebuia sa o lase tot pe ea sa vina cu o initiativa (ca sa nu fie coruptie nici aici). De genul, ii da papucii iubitului ca sa fie cu Cris. Eu zic ca asa se rezolva situatia, nu prin corupere si corupere si mai grava si continuata deci. Iar ea l-a inselat, adica s-a coborat la nivelul iubitului ei.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Anca6991):

Ahhhhh, stai! E ceva mai complex aici. Oana92 ii citise probabil si intrebarea anterioara care a semanat si in care el a spus ca fata i-a propus intr-o zi sa faca sex. Deci fata isi inseala iubitul (chiar daca ala a inselat-o inainte). Nu rupe relatia cu ala si dupa cum bine a spus userul Oana92, cel mai probabil te poti astepta ca fata sa mearga "la un film" cu-n alt tip in cateva luni...

| Anca6991 a răspuns (pentru Lawliet14):

Da, nu stiu restul situatie, eu am zis doar din perspectiva mea. Acum ai si tu dreptate, nu am luat in calcul ca fata este genul respectiv. Totusi, el stiind toate astea a mers inainte. Si sa nu mai vorbim de profitat si toate cele, oricum e o "relatie" nesanatoasa, din punctul meu de vedere, repet. Acum fiecare e liber sa isi ia propriile decizii, si Cris va sti ce sa faca, sau ar fi bine pentru el sa stie.

| CripoCris explică (pentru Lawliet14):

Stiu ca este o intamplare cam ciudata...Dar daca si ea vrea sa mai vina la mine eu nu vreau sa dau inapoi si vreau sa fac tot posibilul sa reusesc. De aceea apelez la ajutorul si sfaturile voastre.

| Anca6991 a răspuns (pentru CripoCris):

Pai tu apelezi la sfaturile noastre, dar de ce nu expui clar ceea ce vrei. Adica daca tu vii si spui ca vai ce mult o apreciezi si ca ati fi foarte fericiti impreuna si dupa spui ca ai fi dispus sa te folosesti de ea, si implicit sa te lasi folosit, nu prea stiu la ce sfaturi te astepti. Hotaraste-te ce vrei si pune in aplicare. Ok, iti putem da un sfat, dar asta in cunostinta de cauza, caci restul iti vor fi inutile, ca si comentariul meu de altfel.

| Daju_Florin_2000 a răspuns:

Spune-i asa .....Stai de 4 ani cu prietenul/iubitul tau si nu ati realizat nimic impreuna...Tu incearca in continuare ca sa reusesti fii optimist in tot ceea ce faci si nu te da batut niciodata daca vrei sa mai vb suna-ma 0768393415