| deiutza_9183 a întrebat:

Salutare tuturor:*:*. Nu demult m-am despartit de pretenu meu dupa o relatie de 10 luni...chiar daca tin la el am realizat ca nu mai are rost sa continuam.Intamplator acum 5 zile am cunosut un baiat fiind un amic al pretenei mele cele mai bune am inceput sa vorbesc cu el am cerut id lui de mess si neam impretenit el demult pusese ochii pe mine ma stia.in fine mi-a cerut sa fim impreuna si am aceptat fiind atrasa de el intr-un fel.Ne-am intalnit neam simtit foaarte bine impreuna.Chiar simt ca, cu timpu voi putea sa uit de fostul altaturi de el dar nu stiu cum sa il tin langa mine eu sunt o fata care nu prea stie sa tina de o relatie nu stiu cum sa zic. Ce as putea face sa il fac sa ma iubeasca, ce subiecte de discutie sa incep ca sa se simta bine langa mine.
Am nevoie de niste sfaturi:*:*:* multumesc multbig grin

Răspuns Câştigător
| Sniper a răspuns:

Este o adevarata biblie ceea ce a scris @ananonymousgirl straight face
Gandeste-te in felul urmator: daca el ar incerca sa faca ceea ce vrei tu sa faci, nu ti'ai da seama?
Daca te gandesti numai la faptul asta, o vei da in bara cu siguranta. Fi normala, si totul va veni de la sinewinking.

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, ma bucur sincer pentru tine ca ai trecut cu brio peste despartire, eu una nu am putut sa fiu asa cand m-am despartit de prietenul meu, e bine ca ai inceput o noua relatie, felicitari! Viata merge inainte si nu are rost sa suferi... poate aceasta relatie va fi una reusita.Eu zic sa fi mereu naturala, sa fi tu insuti in orice imprejurare, nu cred ca trebuie sa faci cine stie ce sa te iubeasca ca daca te iubeste te accepta asa cum esti si te va iubi pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce vrei sa pari, adu subiecte de discutie ce vrei tu, e bine sa vb despre orice, despre hobby-urile voastre, despre muzica, despre scoala, despre viata voastra, tot ce iti trece prin cap, e bine sa fi alaturi de el si cand are nevoie de tine, sau de un sfat sa ii oferi.Cred ca daca vei fi cu el si il vei iubi, e de ajuns, bafta!

| Razvan a răspuns:

De ce spui ca nu te pricepi la relatii? Cu fostul prieten ai stat 10 luni. E cevahee heeDaca te-ai intalnit cu el si v-ati simtit foarte bine impreuna atunci deja ati facut un mare pas. El tine la tine insa trebuie timp pentru ca o relatie sa evolueze.Nu iti face griji in privinta subiectelor de conversatie pentru ca vei gasi usor ce sa vorbesti cu el:despre familia lui/a ta, despre pasiuni, lucruri care va plac sau va displac, intamplari amuzante, subiecte de actualitate etc

| elena a răspuns:

Cum trece timpul, lasa-l si pe el sa treaca prin viata!
Va veni si cel harazit tie si vei constata, ca nu va trebui sa gasesti subiecte de conversatie, ele vor veni/pur si simpu/ de la sine.
Esti foarte tanara, nu folosi ceea ce a consumat altcineva, fii originala, "pute" lumea de baieti/barbati, ca za zic asa, tu de ce te-ai oprit in pragul casei tale? Acolo este orizontul tau? Atunci, scuza-ma, este foarte limitat! Nu-ti arunca tinereatea in mainele oricui. Alege. Vei fi mult mai fericita, s-a alegi, decat sa culegi ce a aruncat alta.Nu crezi?

| s3nz0r a răspuns:

Un singur lucru pot sa-ti spun "fii tu insuti" si te va placea pe veciewinking

| undercovergirl a răspuns:

Buna Andreea,
Uite cateva trucuri pentru o relatie la inceput cum e a ta.
1. Gasirea punctelor comune
Fie ca v-ati cunoscut prin prieteni, prin site-uri web sau orice alte metode, trebuie sa existe un motiv pentru care cuplurile au ales sa iasa la intalnire. Atractia fizica este importanta, dupa cum bine stiti, dar, in spatele acestei atractii este necesar sa existe interese comune.
Totusi, ca un sfat, atunci cand vine vorba de interesele comune, cel mai usor mod pentru cineva de a incepe o conversatie este sa punem intrebari simple precum: "Ce vrei sa faci in timpul liber?". Cel mai probabil, cealalta persoana va lista o varietate de lucruri diferite. Daca unul sau mai multe lucruri sunt si pe lista ta, ar trebui sa mentionezi acel lucru.
Acele prime conversatii pot fi inceputul.
2. Foloseste umorul
Indiferent cat de serioasa este o persoana, sansele ca acelei persoane sa ii placa sa rada sunt foarte mari. Umorul este necesar in orice scenariu, pentru ca nu numai ca lumineaza atmosfera, dar creaza de asemenea oportunitatea pentru cupluri sa creeze glume private intre voi doi, ceea ce este un mod amuzant pentru solidificarea relatiei.
3. Invata din diferente
Desi este important pentru un cuplu sa imparta interese comune, ar fi plictisitor pentru un cuplu sa placa absolut aceleasi lucruri. Totusi, in timpul conversatiei este important sa se mentioneze hobby-urile pe care persoana respectiva le are.
In timpul conversatiilor initiale, este important pentru un cuplu sa pastreze lumina conversatiei, si sa nu o duca spre sectorul acela personal.

. si cum poate devenii cu timpul una de succes big hug

1. Fara timp petrecut impreuna, relatia voastra nu poate supravietui. Ia gandeste-te bine! Cata vreme a trecut de cand voi doi nu v-ati dedicat unul altuia cateva ore (de calitate) dintr-o zi?
2. Pastreaza-ti, deopotriva, dependenta si independenta fata de el. Altfel spus, spune si arata-i partenerului tau cat de mult inseamna el pentru tine, dar nu-l asalta, pentru a nu se simti sufocat. Ce tie nu-ti place.
3. Fa-l sa te aprecieze. Nu astepta un compliment instant care parca nu mai vine. Poti spune ceva dragut la adresa ta si apoi intreaba-l care e parerea lui.
4. Incurajeaza-l sa te asculte, aratandu-i ca il apreciezi atunci cand o face. In acelasi timp, arata-te interesata ori de cate ori iti povestes-te ceva. Aminteste-ti totusi ca barbatii nu sunt mental programati pentru conversatii, asa cum sunt femeile.
5. Resentimentele sunt o otrava pentru o relatie. Asadar, daca ceva te deranjeaza, spune. Barbatii adora sa gasesca solutii. Spune-i care sunt problemele tale si apoi cere-i sa te ajute sa gasesti raspunsul de care ai nevoie.
6. Din pacate, toate acele mici ticuri ale lui pe care, la inceput, le considerai adorabile, au ajuns sa te scoata din minti. Chiar asa sa fie? Mai bine straduieste-te sa-l vazi asa cum o faceai mai de mult. Invata sa-l iubesti si sa-l doresti din nou. Inca o data si inca o data
7. Invata ca obiceiul de a iti pedepsi partenerul nu este cel mai intelept. Si ca pedeapsa, de multe ori, nu functioneaza. Asa ca, incearca o alta tactica: premiaza-l cand face lucruri bune si ignora-le pe cele rele.
8. Nu fi convinsa ca tu nu vei fi tentata sa ai o aventura, asa cum o fac cei din jur. In timp, va trebui sa inveti sa rezisti tentatiei. Si daca, pana la urma, ajungi sa calci stramb, nu te grabi sa pui punct relatiei de termen lung. A gresi e omeneste
9. Invata sa te certi cu folos! Trucul este sa nu spui niciodata celui de langa tine ceva ce nu ai vrea sa-l auzi pe el spunandu-ti tie.
10. Accepta ca unele lucruri nu se schimba niciodata. Adica, unele din "apucaturile" partenerului tau sunt pentru totdeauna. Iar tu nu poti controla totul.
11. Studiile arata ca avem nevoie de cinci experiente pozitive pentru a sterge din minte una negativa. Prin urmare, spune-i cinci cuvinte dragute, pentru fiecare remarca usturatoare pe care i-ai adresat-o. Iar daca i-ai intors spatele odata, daruieste-i apoi cinci imbratisari.
12. Aminteste-ti ca plictiseala, de regula, acopera furia. Iar daca simti ca te plictiseste, fa bine si intreaba-te de ce esti nervoasa, de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii cat mai sincera cu el, sa il alinti si sa face ceea ce ii place lui.Sa discuti si subiecte care ii plac lui chiar daca tie nu prea iti plac, acest lucru il va incanta pe el. Te-am pupat:*:*

| Luori a răspuns:

Esti, sincer, norocoasa ca dupa o relatie de 10 luni. in 5 zile sa apara altcineva.[pentru ca eu sunt intr-o situatie in care nu inteleg cum, dupa 5 zile dupa ce m`am despartit de el si-a gasit alta, cu care face exact ce a facut cu mine, adica cuvinte, imbracisari atingeri. mentionez ca am fost 9 luni impreuna abia ]in fine.

Daca esti asa de norocoasa, atc ce mai astepti? Trece sansa pe langa tine, nu o lasa sa scape.

Ca sa te iubesca fii tu insati, ca sa tine relatia deschide sufletu`, fa ce iti dicteaza inima, discutati ce iti vine in minte, uite asa poti deschide un subiect interesant si asa poate observa lucruri la tine care altii nu le-ar observa. Poti gasi orice subiect de discutie, intamplari, relatii, prietenii, trupe de muzica, vacante, ce va place ce nu va place si de aici tot dezvoltati.

Daca este sa fiti impreuna, don`t worry, totu` se va intampla de la sine!

Iar daca ai avut o relatie de 10 luni, probabil ai invatat cate ceva de acolo straight faceSunt sigura ca ai sa te descurci daca vei avea mintea libera :** iti doresc succes si. iti tin pumnii :d poate ai sa spui cum a mers peste vreo luna, is curioasa sa vad ce se intampla >big grin