| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Vreau sa apelez la voi, va rog, pentru a-mi spune dacă cel mai bun prieten al meu chiar îmi este prieten.

Suntem prieteni de la 6 ani, acum avem 25 de ani. Ne cunoaștem foarte bine unul pe altul.

Totuși, acum o jumătate de an mie mi-a plăcut de o fata. Nu ma simțeam însă pregătit sa o abordez. El însă insista sa o invit în oraș. Asa am și făcut, ea m-a refuzat. Apoi am aflat ca și lui îi plăcea de ea, iar mie nu mi-a spus, și ca punea presiune pe mine ca să vadă ce răspuns îmi da acea fata. El tot a încercat sa fie cu ea dar nici el nu a reușit.

Am trecut peste asta. Am pus o pe seama sentimentelor.

Acum câteva luni m-am îndrăgostit de o veche prietena din copilărie. Sentimentele sunt reciproce din ce am vazut. I am spus asta prietenului meu. Urmează sa o invit în oraș în viitorul apropiat. Totuși, am aflat de la ea ca acum câteva zile, acest prieten s-a dus la ea și i-a făcut un mic cadou ( bomboane )...Eu l am întrebat când l am văzut dacă a făcut asta și mi-a zis ca nu, evident m-a mințit. E clar ca îi place de prietena mea...

Acum îmi trimite mesaje sa mergem în oraș de parca nu a făcut nimic...voi ce părere aveți.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Din pacate prietenul tau este o persoana toxica.Te joaca pe degete asa cum vrea si te saboteaza de fiecare data cand ai succes.Un prieten adevarat nu ar pune niciodata presiune pe cineva si nu ar incerca sa fure iubita tovarasului lui.
Ar fi bine sa intrerupi treptat legatura cu el adica sa nu ii mai raspunzi la telefon, mesaje si sa il eviti ori decate ori se iveste ocazia.
Poate nu e neaparat o persoana rea dar e clar ca nu suporta cand tie iti merge mai bine decât lui.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din punctul meu de vedere, prietenia se cam termina acolo unde fiecare isi vede propriul interes. Poate continua, insa nu are cum sa mai fie la fel.

| anonim3247 a răspuns:

La 25 de ani ar trebui să gândești altfel.

| AmandinaDragan a răspuns:

Nu iti este prieten.

| Michele7 a răspuns:

Păi dacă se bagă mereu în treburile tale poți pune punct. Înțeleg, poate prima dată a fost o mică greșeală, dar de ce și a doua este la fel?
Poate îl iubești ca prieten, dar gândește puțin la rece. Dacă ținea la tine în semn de respect nu făcea asta.