| buzzzzy a întrebat:

Salutari la toata lumea, sunt o fata de 16 ani si sunt indragostita de un baiat de 21 de ani si nu stiu ce sa fac. Ma simt atrasa de el de prin septembrie anul trecut dar nu s-a intamplat nimic de atunci. El e un tip dificil, ne-am intalnit de mai multe ori si a zis ca sunt singura care are lucruri in comun cu el, inclusiv stilul de viata si gusturile muzicale. Nu stiu insa ce sa cred. Nu stiu daca da semne ca ma place sau daca e doar in mintea mea. El m-a invitat la vreo 2-3 petreceri, adica el a avut initiativa.

Cum ar trebui sa ma port, ce sa spun, cum sa intru in vorba cu el, avand in vedere ca e un tip mai ciudat, nu ca toti baietii din ziua de azi? Mentionez ca eu am o parere foarte proasta despre cum arat iar asta ma descurajeaza. De obicei eu sunt fata care intra mereu in "friendzone".

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca tu esti fata care mereu intra in "friend zone" si el e un tip mai ciudat,ai toate sansele sa fii impreuna cu el.
Doar nu fa nimic.
Fii prietenoasa,vioaie,vesela,ma rog,fii tu, asa cum ti-e felul, si asteapta.
Te-a invitat la 2-3 petreceri,te-ai dus? Ce s-a intamplat acolo?
Pentru ca o petrecere e cel mai bun mod sa te apropii de cineva! Dansezi,razi,glumesti,inimile se deschid,ajungi sa intelegi mult mai clar despre ce e vorba.
El te-a invitat,tu nu stiu ce ai facut,sau nu te-ai dus,sau te-ai dus si v-ati pierdut unul de altul de la usa!
Pentru ca un baiat care nu te simpatizeaza si caruia nu-i placi,nu te invita la petreceri!
Asa ca,e clar ca el te place,dar tu il descurajezi cu ceva!
Fii fireasca,nu e nevoie de vreun tratament special si ascunde-ti stangacia si emotiile sub ce faci tu cel mai bine! O gluma,un zambet,o autoironie,orice stii ca ti-e usor sa faci, foloseste.
Poate ca si el se framanta in acelasi fel ca tine, vazand ca te tot invita si nu vede nici un semn de la tine!

| buzzzzy explică (pentru greece12):

M-am dus de cate ori m-a chemat, dar nu s-a intamplat nimic prea special. Nu stiu, e genul ala caruia ii place sa vorbeasca despre el, dar nu tipul de "cocalar" care se mandreste cu ce are. Spun ca e ciudat fiindca nu e ca toti ceilalti, cand sunt cu el abordam alte subiecte, gen religie, mitologie, profesii, excursii... Chestii de la care e greu sa-ti dai seama daca e interesat sa aiba o relatie. Mi-a zis odata ca sunt altfel decat celelalte fiindca sunt documentata despre ceea ce ii place si lui, dar ma descurajeaza cateva chestii, pe langa faptul fizicului meu. Fostele lui prietene nu prea aveau nimic in comun cu el dar el totusi a stat vreun an cu fiecare, iar cateodata am impresia ca vrea sa ma pacaleasca, ca vrea doar sa se joace...

| greece12 a răspuns (pentru buzzzzy):

Consideri ca ai intrat iar in "friend zone",cumva?
Cum te priveste,cum se comporta,cat se bucura sa te vada,cum va despartiti,toate lucrurile astea scot la iveala amanunte multe.
Observa-l si asteapta.
Si o rugaminte,sa ai incredere in tine, sa nu te mai descurajeze felul in care arati, e o prostie enorma.Si,cele mai multe o realizeaza cand anii au trecut si e tarziu!

| Onn3 a răspuns:

Poarta-te normal, doar atat

| Alystar a răspuns:

Eu zic sa il iei direct : il intrebi ce are de gand, daca te place si daca are ceva ganduri serioase in ceea ce va priveste pe voi sau invitatiile alea la petreceri au fost asa ca sa treaca timpul.
Nu conteaza cum arati, si cele mai bune fotomodele cred despre ele ba ca au fund prea mare, ba ca sanii sunt prea mici, ba ca au fata lunguiata; ei si ce daca? trebuie sa te aduni si sa iti spui : cine ma place ma place asa cum sunt, cine nu, sa faca o plimbare la originea mamei lui.
De ce iti zic sa ai o astfel de abordare? Deoarece daca te duci la el si ii spui : "vai te iubesc de numai pot" exista o mica posibilitate sa isi bata joc de tine si de sentimentele tale.
Fii cu capu pe umeri si intreaba-l : daca ma placi, de ce nu ma inviti la un suc?
Chestii din astea "mai in gluma, mai in serios". Va tine, iti zic sigur!

| LolaAlina a răspuns:

In ce sens e un tip mai ciudat? In primul rand trebuie sa incerci sa te iubesti mai mult. Niciunui baiat nu ii place o fata care nu e sigura pe ea. Acum, revenind la el, are 21 de ani... se presupune ca e oarecum matur. Asa ca tu nu prea ai ce sa faci, decat sa te porti normal... sau daca vrei. bate-i niste apropouri. dar el trebuie sa faca primul pas.